25. dubna 2018 07:32

Neo vs. Sarah Connor: 6 akčních hrdinů s nečekaně obyčejným povoláním

Každý nějak začínal.

Ve středu ve 20.15 má na COOLu premiéru třetí série Špinavé práce – a spolu s ní se rozjede další přehlídka povolání, která jsou nepříjemná i na pohled! Zasvinit se vykonáváním přízemních povolání se nezdá být zrovna důležitým údělem – opak je však pravdou. Nejedna slavná filmová postava začínala nemlich stejně – a některým to nakonec dokonce pomohlo k záchraně života, vesmíru a vůbec!

06) Uklízečka chránící galaxii

Film: Jupiter vychází

Začínala jako prostá uklízečka, na Jupiter s tváří Mily Kunis však (vlivem toho, že měla správné geny) čekala velká budoucnost. Dějové klišé běžné postavy, která najednou pozná svůj “osud”, je ve filmech využívané poměrně často. Jenom málokdo se ostatně může identifikovat s někým, kdo se narodil jako superman. S uklízečkou se ovšem sžije poněkud vyšší procento diváctva – a to ač je občas trochu prazvláštní během sledovat dvě hodiny vývoj někoho, kdo drhne záchody, k někomu, kdo zachraňuje galaxii!

05) Archeolog dobrodruhem

Film: Dobyvatelé ztracené archy

Povolání archeologa v reálu neznamená prehršle dobrodružství – většinou platí úměra, že archeologové stráví dvě třetiny času studiem historických spisů a třetinu času kopáním do země. V žádném z oněch poměrů se nenachází nic o pěstních soubojích s nacisty! Indiana Jones si ovšem dal tu práci že minimálně v pár scénách jasně ukázal akademický život doktora Jonese – se všemi jeho přednáškami, studovnami a řešením stipendií. Vlastně se dá říct, že je Indy jednou z mála postav, které si zachovaly svou denní nudnou práci nikoliv navzdory, ale právě díky svým nezměrným dobrodružstvím.

04) Skladnice ve vesmíru

Film: Vetřelec / Vetřelci

Dokonce i velká Ripleyová se mezi zachraňováním lidí před vetřelci živila zcela běžnou robotou – v prvním Vetřelci byla důstojnice na těžařské lodi, což v praxi znamená, že byla čímsi jako manažerkou kamioňáků a vedoucí výroby. V druhém filmu ji dokonce čekala degradace na obyčejnou skladnici manipulující s těžkými objekty pomocí svého exoobleku. V přiléhavé pointě své práce však nakonec právě tuto zkušenost využila v pěstním souboji s vetřelčí královnou. A pak že vám zkušenosti ze skladu v životě k ničemu nebudou!

03) Číšnice spásou lidstva

Film: Terminátor

Taktéž další klasička ze seminální sci-fi Terminátor měla to štěstí (či smůlu) na přízemní povolání – Sarah Connor ze ságy Terminátor totiž začínala jako obyčejná servírka. Zrovna Sarah přitom platí za hrdinky, které posun vstříc dobrodružství prožily jaksi mimoděk – navzdory svému povolání se totiž stala matkou zachránce lidstva tak nějak neplánovaně a vzdor vlastní iniciativě. K její cti je však třeba říct, že se údělu chopila víc než zdatně a, jak ukazuje Terminátor 2, obrnila se na boj s roboty vskutku vydatně!

02) Poslíčkem navždy

Film: Trilogie Transformers

Občas je motiv denní práce dokonce zakomponován do děje – jako když Shia LaBeouf trpí ve třetích Transformerech tím, že se živí jako pouhý korporátní poslíček. Zejména po druhém filmu, kde studoval vysokou školu, je to z jeho pohledu poněkud značná degradace. Kdyby se ve třetích Transformerech vlastně vůbec neobjevili roboti, film by byl poněkud depresivní podívanou na maléry pana poslíčka – nakonec však Transformeři celou premisu Witwickyho údělu otočí ke svému prospěchu, když ukáže, že být poslíčkem může znamenat i to, že pomáháte hodným mimozemským robotům doručit klíčovou zprávu… rovnou do srdce nepřítele!

01) Programátor supermanem

Film: Matrix

Nemlich stejným příkořím nakonec trpěl i sám velký Neo v prvním Matrixu. Toho den co den po nočním sezení u počítače doma čekala šichta obyčejného korporátního programátora. Možná to nevnímáte jako zcela běžnou práci, ale pohled na Neovu buňku jasně ukazuje, že k optimismu měla notně daleko. Naštěstí je Neo předurčerný k něčeho vyššímu a honosnějšímu. A tak se mnoho z nás v podobných situacích může uklidňovat, že třeba i k nim jednou přijde Morfeus a dá jim spolknout modrou nebo rudou pilulku.

Pro všechno ostatní je tu Špinavá práce, jejíž třetí série začíná na Prima COOL již ve středu ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný