14. června 2022 18:15

5 nejlepších hlášek dědy Simpsona, kterého namluvil legendární dabér Dalimil Klapka

S kým jiným zavzpomínat na zesnulého Dalimila Klapku než s jednou z jeho nejslavnějších dabingových rolí – s Abem Simpsonem.

Ve věku 89 let zemřel český herec a hlavně dabér Dalimil Klapka, který se dlouhodobě potýkal s rakovinou. Starší diváci si ho budou pamatovat jako hlas inspektora Colomba, hráči videoher pro dabing hned tří pokračování série s českým původem Mafia a současní diváci především jako Abea Simpsona, otce Homera.

Dnes odešel do divadelního nebe, můj otec Dalimil Klapka

Posted by Jan KLapka on Tuesday, June 14, 2022

Vybrali jsme pět Abeových nezapomenutelných momentů, které vynikly právě díky Klapkově vynikající interpretaci.

Matlock!

Nic dědu Simpsona nerozvášní tak, jako Matlock – osmdesátkové soudní drama, v němž geniální právník v podání Andyho Griffitha rozlouskne každý případ. Kdykoli ho zahlédne na obrazovce, začne řvát opakovaně „Matlock!“, dokud nedosáhne přepnutí na kanál, kde ho dávají.

Ve čtyřicátých letech jsem nosíval ženské šaty

Za svých 83 let života toho už hodně zažil, o čemž často vypráví dost neuvěřitelné historky, například že vynalezl kadibudky nebo že se kvůli němu rozhádali psi s kočkami. Například za druhé světové války prý vystupoval jako tanečnice burlesky, když se ocitl za nepřátelskou linií. Jakmile začal Bart zpochybňovat pravdivost příhody, přiznal sice, že není úplně přesná, ale že skutečnost byla neméně zajímavá... hmmm!

Tak jsem si přivázal cibuli k pasu, tak se to tehdy nosilo, takovej byl styl

Speciální vlastností Abeových historek bývá značné množství historických nepřesností, ignorování důležitých souvislostí a naopak vyzdvihování bizarních detailů. Například při sáhodlouhém vzpomínání na jízdu trajektem do zpropadeného Shelbyville nezapomene připomenout, že si uvázal cibuli k pasu, protože dobře věděl, co se zrovna nosí!

Jsem se zamiloval! Ne, počkat, to je mrtvice!

Přes svůj pokročilý věk odmítá Abe jen tak dožít v důchoďáku a hledá lásku, která by dala šťávu jeho pozdním dnům. Jeden z nejvážnějších a zároveň nejpodivnějších vztahů zažije s matkou Marge. Jednoho dne pocítí takové neobvyklé chvění na srdci a dojde k závěru, že to musí být láska, jenže pak si uvědomí, že půjde spíš o mrtvici. Nebo spíš od každého trochu?

Byl jsem pro to, ale oni pak změnili, co to původně bylo

Jak funguje stárnutí a jak se z člověka stává čím dál větší konzerva? Homer v jednom díle vzpomíná, jak si z otce dělal srandu, že nerozumí moderní muzice a Abe mu odvětil: „Byl jsem pro to, ale oni pak změnili, co to původně bylo. Teď to, s čím jsem, už není, čím to bývalo, a je to něco divného a děsivého. Taky se ti to stane!

Zdroj: Buzzfeed

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný