31. července 2020 11:00

Čundr v Africe na Prima COOL: Procestujte od 3. srpna Ghanu, Togo a Benin

Čundr v Africe zachycuje všechny strasti, radosti i bizarní situace, které se napletly do cesty partě cestovatelů a filmařů při jejich expedici skrz Afriku vlastním autem až z ČR. Tentokrát přes další tři země západní Afriky – Ghanu, Togo a Benin.

Pepa (48) s Pavlem (55) jsou dokonalým příkladem, že na to, abyste dojeli vlastním autem z Česka až do Ghany, nepotřebujete ovládat žádný cizí jazyk. Tam se k nim připojí sice světem protřelí, ale Afrikou dosud nepolíbení filmaři Vítek (30) a Koudy (29). Dohromady dávají vzniknout unikátnímu dokumentu, který bez příkras zachycuje vše, co je na cestě přes Ghanu, Togo a Benin potká. Vždy s nadhledem, ale také se špetkou poznání ať už tradiční, nebo moderní Afriky.

Co přesně vás na Čundru v Africe čeká?

První díl:

Ihned po příletu do Accry se kluci vydávají vyzvednout jejich auto, které tady na ně čekalo skoro celý rok od poslední etapy z února 2017. Opraví všechno, co je potřeba, a pak se vydají na západ po pobřeží do Národního parku Kakum, kde je čeká nemilé překvapení. Pak už namíří zpátky na východ k hranicím Toga a cestou navštíví bývalou otrokářskou pevnost Amsterdam.

Druhý díl:

Po poslední noci u oceánu se naše parta vydává definitivně do Toga a cestou k hranicím navštíví rezervaci Shai Hills a nejvyšší vodopády západní Afriky. Po nevydařeném hledání místa k noclehu nakonec přespí ve vesnické škole, kde na druhý den zahájí výuku češtiny. Cestou do Beninu je nezastaví ani rozbitá nádrž na vodu, která jim upadne za jízdy z podvozku, ale shnilý lem střechy si vyžádá důkladnější opravu v prvním městě v Beninu.

Třetí díl:

Uhnilý lem střechy naštěstí neznamenal větší zdržení a další den se naši hrdinové vydávají do Národního parku Penjari, kde je ještě stále dovoleno jezdit vlastním autem i bez doprovodu. Nakonec se jim podaří narazit na stáda slonů a hrochů, ale expedice nabere doslova jiný spád, když Pavel málem spadne ze střechy a patou rozdrtí čelní sklo jejich Toyoty. Po návratu do nejbližšího města se kluci oháknou dle místních trendů, aby se konečně potkali s průvodcem Lolo a mohli díky němu v následujících dnech zmapovat tradice etnika Somba a dalších původních kmenů, které po celém Beninu dodnes žijí.

Čtvrtý díl:

Jako další navštíví naši cestovatelé na severu Beninu etnikum Taneka, kde mohou přihlížet rituálu přivolávání deště. Zúčastní se také svatby u kmene Fulani a jako výslužku dostanou kromě jiného i kohouta. Cestou na jih se ještě zastaví na fetiš marketu a navštíví také jezerní vesnici Ganvié. Nejzajímavější část celé expedice, tajemný voodoo rituál, je čeká až u města Bopa na samém jihu Beninu. Tam se jim nakonec podaří proniknout i na nezasvěceným zapovězený noční obřad. Auto nakonec zaparkují ve městě Cotonou, aby se pro něj zase o půl roku později vrátili a mohli pokračovat na cestě skrz Středoafrickou republiku a Kongo.

Dokumentární seriál Čundr v Africe začíná na Prima COOL v pondělí 3. srpna ve 20.15.

redakce Prima Cool

redakce Prima Cool

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný