25. října 2022 10:00

Největší seriálová pecka s upíry je celá on-line! Co na Buffy stálo nejvíc a k čemu byl potřeba kamion?

Upíři byli fenoménem 90. let a největší podíl na tom musí být připsán seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Ten se s krásnou Sarah Michelle Gellar v hlavní roli stal hitem televizních obrazovek a usedali k němu diváci ze všech koutů světa. Jsou s ním spojené také zajímavosti, které jeho sledování dnes udělají ještě zábavnějším.

Buffy, přemožitelka upírů, přinesla svého času na televizní obrazovky revoluci. V době, kdy byli muži hrdiny ve většině akčních filmů a seriálů, se objevila ona – drobná dívka, která ukázala, že nepotřebuje zachraňovat a naopak záchranu ostatních klidně vezme do vlastních rukou. Tato revoluce byla dobře promyšlená a plánovaná

Konec bezbranných žen

Autor seriálu Joss Whedon je režisér, scenárista, producent a mimo jiné také velký fanoušek hororů. Právě jejich sledování ho přivedlo k nápadu na ženskou hrdinku, která dokáže vytrvale zdolávat nepřátele a nestvůry – a stoprocentně tak přiláká diváky k televizním obrazovkám.

Jak Whedon sám přiznal, sledování slasher hororů, v nichž prvními oběťmi obvykle byly právě drobné blonďaté dívky, ho inspirovalo k vytvoření hrdinky, která dokáže opak. Štvalo ho, když viděl, že se z žen ve filmovém průmyslu stala bezbranná stvoření předurčená krutému osudu. A povedlo se mu tento stereotyp změnit.

Dívčí vzor

Z Buffy Summers se nedlouho po premiéře seriálu stala hrdinka mladých divaček, které s nadšením sledovaly, jak jejich vrstevnice bojuje s upíry a nepřízní osudu, přičemž ještě zvládá i studovat a udržovat přátelské vztahy. Z dívky, jejíž hlavní zbraní byl dřevěný kolík, byl zničehonic idol. A její představitelka tak cítila velkou odpovědnost.

Sarah Michelle Gellar bylo pouhých 20 let, když se v roli poprvé objevila. Tato léta obvykle lidé využívají také k tomu, aby si užívali večírky s přáteli a experimentovali. Mladičká herečka ovšem věděla, že se stala dívčím vzorem, a tak se začala držet stranou veřejného dění, aby nehrozilo, že bude zachycena s alkoholem nebo cigaretou v ruce.

Přemožitelka peněz

Seriál takových rozměrů byl ve své době pochopitelně vysokorozpočtový. Vytvořit vhodné kulisy a rekvizity nebo zaplatit komparz, to byly ještě malé výdaje. Počítačové technologie ale tehdy ještě nebyly tak pokročilé jako dnes, expertů na ně také nebylo tolik – a proto právě byly většinou nejnákladnější.

Když se v seriálu vyskytovala magie vyžadující speciální efekty, nikdo nechtěl zrovna tady šetřit. A ještě menší vůle k úsporám byla při vytváření nestvůr. Celkově za práci maskérů a počítačových mágů na jednom upírovi padla v průměru částka 5 tisíc dolarů, a to nehledě na to, jak dlouhou scénu daný upír měl.

Velké peníze padly i na kabát charakteristický pro postavu upíra Spikea. Byl pořízen ve značkovém obchodě a stál celkem 2 tisíce dolarů. Tyto dolary ve formě látky pak kostyméři nechali několikrát přejet kamionem, aby kabát získal potřebný omšelý vzhled.

Tajemství na place

Jak už to tak bývá, o určitých dějových liniích se i herci, kterých se změny týkají, dozvědí až na poslední chvíli. Díky tomu se jejich šok lépe promítne v samotném výsledku. Nejinak tomu bylo u příchodu Dawn, sestry ústřední přemožitelky, o jejímž nástupu věděla jen Sarah Michelle Gellar. Ta také do role doporučila Michelle Trachtenberg.

Málokdy si herci sami přejí nevědět, co se dál stane v projektu, kterého se účastní. Výjimku v tomto případě tvoří James Marsters alias Spike, který ve scénářích zásadně četl pouze své vlastní scény. Sám byl totiž velkým fanouškem seriálu a úmyslně se vyhýbal spoilerům, aby byl pak při sledování televize stejně překvapený jako diváci.

Seriál Buffy, přemožitelka upírů, dnes už na televizních obrazovkách ustoupil novější tvorbě a jeho reprízy nejsou časté. Na Disney+ je ale možné si dobrodružství Buffy Summers a jejích přátel pustit od začátku až do konce, což se hlasitě doporučuje každému, kdo tuhle seriálovou klasiku ještě nemá za sebou.

Zdroj: IMDb zajímavosti

redakce Prima Cool

redakce Prima Cool

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný