19. dubna 2019 22:38

Znáte slavnou americkou záhadu, jíž se inspirovala 6. série American Horror Story?

Legenda o Roanoke se připomíná!

American Horror Story: Roanoke má na COOLu premiéru již v neděli 5. května ve 22.55. Čeká vás tradiční nálož hrůz, teroru a psychohrůz, během níž budou do vaší obrazovky ječet známé tváře. Nebudeme vyzrazovat zápletku - 6. série slavného seriálu je však inspirována legendárním americkým mýtem o "Ztracené kolonii". Shrnuli jsme pro vás vše podstatné, co o ní před novou náloží AHS potřebujete vědět.

Tajemné mystérium...

Kolonie Roanoke byla založena v Americe v roce 1585, tedy necelé století po (znovu)objevení kontinentu Kryštofem Kolumbem - ale například ještě celé dekády před skutečnou masovou kolonizací v 17. století. Stát měla na ostrově Roanoke v dnešní Severní Karolíně. I když ji sponzoroval slavný Sir Walter Raleigh, on sám do ní nikdy nevkročil.

Od počátku měli kolonisté smůlu na nedostatek zásob, indiánskou nevraživost a špatnou úrodu. Nebylo to nic neobvyklého - tehdejší riskantní přeplavání Atlantiku zamezovalo možnosti přivést zásoby snadno a rychle. Kolonisty nejen v Roanoke trápily choroby a hlad a ztráty přes 20% populace (!) nebyly nevídané ani v dalších, pozdějších koloniích.

Pozdější kolonie však přežily díky tomu, že importovaly do Evropy cenné suroviny především ve formě tabáku, po němž se mohli kuřáci Starého světa doslova umlátit. Kolonie si tak mohly dovolit dopravovat do Nového světa stále nové kolonisty, kteří prořídlé řady doplnili. Roanoke takové štěstí neměla. Spíše než brilantní plán připomínala kolonie Roanoke experimentální povahu Vaultů z videoherní série Fallout.

Jisté je jen to, že když v roce 1590 (po pěti letech!) do Roanoke připlavala druhá expedice, aby se podívala, jak se místním (ne)daří, nikoho tu nenašla. Celá kolonie byla fuč! Po kolonistech zbyl jen tajemný nápis "Croatan" vyřezaný do jednoho ze stromů, čímž započalo víc jak čtyři století dlouhé řešení celé záhady.

...s jednoduchým řešením

Lidé již tehdy přišli s poměrně jednoduchým řešením záhady - je možné, že kolonisty jednoduše pobyli Indiáni. Problémem s touto hypotézou je skutečnost, že se na místě nenašla žádná těla ani známky bitvy. Proběhla řada i moderních archeologických průzkumů, všechny s identickým závěrem. Přitom jinde na světě není problém najít stopy válčení klidně i z třikrát starších období.

Kolem Roanoke se tak nakupily i další, paranormální vysvětlení - od únosu mimozemšťanů až po útok záhrobních sil. A nebude asi překvapivé, že s jednou z těchto možností tak nějak operuje i 6. série American Horror Story. Roanoke je rozhodně zdrojem mnoha poutavých fikcí. Nejpravděpodobnější reálné vysvětlení je však o fous nudnější.

"Croatan" totiž bylo v mapách označení nedalekého ostrova, na němž pozdější ohledání objevilo několik artefaktů - pravděpodobně původem od kolonistů. Spolu s tím se tradují zkazky o míšencích Evropanů a Indiánů, kteří se v letech po "zmizení" kolonistů z Roanoke začali v regionu objevovat. Vzhledem k tomu, že Roanoke měla pramalé rezervy pro případ špatné úrody (a vzhledem k problémům s kolonizací obecně), se tak objevuje poměrně jednoduché řešení záhady: kolonisté si sbalili svých pět švestek, spojili se s nedalekým indiánským kmenem na ostrově Croatan (!) a dožili své dny jako domorodci.

Bez stroje času je samozřejmě obtížné tuhle tezi prokázat - Indiáni nežili způsobem, který by po sobě zanechal mnoho stop, a jakékoliv alternativní důkazy (třeba ve formě DNA testů) dávno odvál čas i zbytek kolonizace Ameriky. Zdá se to však být jako nejméně bolestivé vysvětlení zmizení kolonie i nápisu ve stromové kůře.

Ale možná jenom nechceme, abyste poznali paranormální povahu pravdy tak, jak ji líčí 6. série American Horror Story!

Premiérová 6. série American Horror Story s podtitulem Roanoke začíná na Prima COOL již v neděli 5. května ve 22.55.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný