13. července 2020 00:04

American Horror Story: Cult na Prima COOL: Premiérová 7. série se rozjede 19. července

Slavná hororová antologie se vrací na Prima COOL! American Horror Story vás bude 7. sérií děsit od neděle 19. července.

Ve Spojených státech amerických ohlásili výsledek prezidentských voleb, a zatímco někteří prožívají nečekanou euforii, ostatní jsou v šoku.

Je rok 2016. Na první pohled obyčejnou sousedskou komunitu žijící na typicky americkém předměstí rve na kusy nebezpečný kult. Jeho tajuplný modrovlasý vůdce Kai (Evan Peters) využívá strach jako ničivou zbraň. Hrůzné řádění děsivých sadistických klaunů těžce dopadá na vyděšenou Ally (Sarah Paulsonová).

Jako by nestačilo, že po zvolení Donalda Trumpa prezidentem trpí tato liberálně založená matka malého Oze nezvladatelnými úzkostmi a léčí se s několika různými fobiemi. Najednou se musí bát nejen o svůj život, ale také o život svého synka a manželky Ivy (Alison Pillová).

Sedmá série oblíbeného televizního hitu American Horror Story je opravdovým americkým hororovým příběhem, tentokrát bez nadpřirozených prvků. Skutečnost je přece dost děsivá sama o sobě.

Zajímavosti:

 • American Horror Story: Cult je sedmou řadou americké hororové seriálové antologie. Měla mezinárodní premiéru v září 2017 a má 11 epizod.
 • Seriálová antologie American Horror Story měla premiéru v roce 2011 a zatím vzniklo devět sérií a celkem 103 epizod. V současnosti se připravuje desátá série a počítá se ještě s minimálně jedenáctou, dvanáctou a třináctou.
 • Každá řada je pojata jako samostatná mini série s uzavřeným příběhem. Ale v jednotlivých sériích se objevují ti samí herci (tentokrát to jsou Sarah Paulsonová, Evan Peters, Cheyenne Jackson, John Carroll Lynch, Chaz Bono, Adina Porterová, James Morosini, Emma Robertsová, Mare Winninghamová, Frances Conroyová a Jamie Brewerová) – v jiných rolích. V pozdějších sériích se v ději proplétají stejné motivy a prvky.
 • Cult volně navazuje na American Horror Story: Freak Show, která byla odvysílána jako čtvrtá řada.
 • Jednotlivé série postupně pokrývají všechny subžánry od nadpřirozeného hororu, přes psychologický, sci-fi a okultní, až po tzv. slasher.
 • Sedmá série s podtitulem Cult se odehrává na fiktivním předměstí s názvem Brookfield Heights v americkém Michiganu v průběhu celého roku 2019 a zachycuje, jak místní obyvatele terorizuje kult, který vznikl po amerických prezidentských volbách v roce 2016.
 • Sedmá série American Horror Story je částečně inspirovaná šokujícím výsledkem amerických prezidentských voleb z roku 2016, ve kterých zvítězil Donald Trump, a kromě Trumpovy masky figuruje v ději také maska jeho protikandidátky Hillary Clintonové.
 • Děj sedmé série částečně inspirovala také historie skutečných, nechvalně proslulých kultů – především Charlese Mansona a vraždy spáchané členy tak zvané Mansonovy rodiny.
 • Sedmá série American Horror Story je první, ve které se neobjevují žádné nadpřirozené prvky.
 • Závěrečnou jedenáctou epizodu režírovala Jennifer Lynchová, dcera režiséra Davida Lynche.
 • Lena Dunhamová, která se proslavila jako scenáristka, producentka a herečka v jedné z hlavních rolí kultovního seriálu Girls, hraje skutečnou historickou postavu Valerii Solanasovou. Ta sepsala radikální feministický manifest SCUM Manifesto a v roce 1968 se pokusila zavraždit Andyho Warhola.
 • V jedné z menších vedlejších rolí hostuje australský rockový muzikant a herec Rick Springfield.
 • V sedmé sérii American Horror Story se poprvé objevují herečky Billie Lourdová (Scream Queens, nová trilogie Star Wars) a Alison Pillová (Star Trek: Picard, Devs, Newsroom).
 • V sedmé série American Horror Story poprvé chybí herečka Lily Rabe, která se objevila ve všech šesti předchozích řadách.
 • Sedmá série měla původně obsahovat asi dvouminutovou scénu střelby do davu na politickém mítinku. Kvůli teroristickému útoku v Las Vegas v roce 2017, během kterého Stephen Paddock střílel z poloautomatické zbraně na návštěvníky hudebního festivalu, musela být scéna zkrácena a přestříhána tak, aby se násilí odehrávalo většinou mimo kameru. V nezměněné podobě se objevila jenom na digitálních platformách.
 • Sarah Paulsonová a Adina Porterová byly díky sedmé sérii American Horror Story nominovány na prestižní cenu Emmy v kategoriích Nejlepší herečka v hlavní roli a Nejlepší herečka ve vedlejší roli v mini sérii nebo televizním filmu.
 • Sarah Paulsonová (Akta Pentagon: Skrytá válka, Carol, 12 let v řetězech) se objevuje v seriálu American Horror Story ze všech herců nejčastěji. Zahrála si takřka ve všech pokračováních.
 • Jediný další, kdo se stejně jako Sarah Paulsonová objevil takřka ve všech pokračováních American Horror Story, je herec Evan Peters (X-Men: Budoucí minulost, X-Men: Apokalypsa).
 • Antologii vymyslel producent, scenárista a režisér Ryan Murphy (Plastická chirurgie s.r.o., 9-1-1), který současně pracuje na mini sériích American Crime Story a Zlá krev. Obě využívají stejný koncept antologie jako American Horror Story. Murphy spolupracuje s producentem a scenáristou Bradem Falchukem (Scream Queens, Plastická chirurgie s.r.o., Glee).
 • Ryan Murphy a Brad Falchuk, kteří jsou hlavními tvůrčími osobnostmi antologie American Horror Story, říkají, že jejich hlavním cílem je diváky trochu vyvést z rovnováhy a vystrašit.
 • Ryan Murphy popisuje sedmou sérii jako „skutečný americký hororový příběh“ a prohlásil, že Cult má „vrhnout světlo a zvýraznit“ ty skupiny lidí, které podle něj „současný úřad prezidenta Trumpa ignoruje a kteří se bojí o své životy“.
 • Naplánovat jedno pokračování American Horror Story trvá zhruba rok. Nejdříve se vymýšlí příběh, pak to, jaké se v něm objeví postavy.
 • Úvodní znělky většinou obsahují narážky na klíčové zvraty v ději.
 • Ryan Murphy často sklízí chválu a obdiv za to, že umí ve starých příbězích a kauzách najít a vyzdvihnout témata, která v jeho podání a díky jeho seriálům zaručeně osloví dnešního moderního diváka.

Postavy:

Ally Maifair-Richards (Sarah Paulsonová) Vyděšená matka mladého Oze a manželka Ivy trpí mnoha úzkostmi a fobiemi. Bojí se klaunů, krve a nepravidelných vzorů. Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem se její úzkosti výrazně zhoršily.

Sarah Paulsonová Americká herečka se narodila 17. listopadu 1974 v Tampě na Floridě. Zahrála si v seriálech American Horror Story, American Crime Story: Lid versus O. J. Simpson, Tajemný příběh z Ameriky, Jack & Jill, Studio 60 a ve filmech 12 let v řetězech, Prezidentské volby, Carol a Martha Marcy May Marlene. Za roli v American Crime Story: Lid versus O. J. Simpson získala cenu Emmy a Zlatý glóbus. Vystudovala herectví na Americké akademii dramatických umění. Má vadu řeči, dvě tetování a je bisexuálka. Její přítelkyní je herečka Holland Taylorová.

Kai Anderson (Evan Peters) Mladý modrovlasý muž je tajně vůdcem tajuplného kultu, který rozpoutal vražedné šílenství a terorizuje celé předměstí. Zároveň kandiduje na post starosty. Jeho sestrou je Winter Andersonová.

Evan Peters Americký herec se narodil 20. ledna 1987 v St. Louis v Missouri. Zahrál si ve filmech X-Men: Budoucí minulost, X-Men: Apokalypsa, X-Men: Dark Phoenix, Kick-Ass nebo v seriálech American Horror Story, One Tree Hill a Invaze. Byl vychován v římsko-katolické víře. V červnu 2013 došlo k hlasité hádce mezi ním a jeho tehdejší přítelkyní, herečkou Emmou Robertsovou, během společného pobytu v hotelu v kanadském Montrealu. Přivolaná policie na několik hodin zadržela Emmu Robertsovou, protože Evans byl viditelně fyzicky zraněný. Evans byl s Emmou Robertsovou zasnoubený, ale na začátku roku 2019 se rozešli. Od konce roku 2019 do poloviny roku 2020 byla jeho přítelkyní populární zpěvačka Halsey.

Dr. Rudy Vincent (Cheyenne Jackson) Psychiatr, který se snaží pomoct Ally, aby se vyrovnala se svými úzkostmi a zbavila se jich.

Cheyenne Jackson Americký herec a zpěvák se narodil 12. července 1975 v městě Spokane ve Washingtonu. Zahrál si ve filmu Let číslo 93, seriálech Glee a Studio 30 Rock a v několika pokračováních mini série American Horror Story. Jako zpěvákovi se mu podařilo dvakrát vyprodat slavnou Carnegie Hall. Začínal na divadle. V minulosti měl problémy s alkoholismem. Je gay a bojuje za práva komunity LGBT. Je podruhé v manželském svazku. Vzal si svého přítele, herce Jasona Landaua, se kterým adoptoval dceru a syna.

Winter Andersonová (Billie Lourdová) Kaiova mladší sestra se po vítězství Trumpa v prezidentských volbách přidala k bratrovu kultu. Bratr ji přinutil, aby se stala chůvou malého syna Ally a Ivy, přestože trpí fobií z dětí.

Billie Lourdová Americká herečka se narodila 17. července 1992 v kalifornském Los Angeles. Zahrála si v seriálech American Horror Story, Will a Grace, Scream Queens a v nové trilogii Star Wars. Její matkou byla herečka Carrie Fisherová. Její babičkou byla herečka Debbie Reynoldsová a jejím otcem herec a zpěvák Eddie Fisher. Její kmotrou je herečka Meryl Streepová. Vystudovala psychologii na newyorské univerzitě.

Ivy Mayfair-Richardsová (Alison Pillová) Manželka Ally a matka jejich malého syna Oze.

Alison Pillová Kanadská herečka se narodila 27. listopadu 1985 v Torontu v provincii Ontario. Zahrála si v seriálech American Horror Story, Star Trek: Picard, Devs, Newsroom, Pilíře země nebo V péči. Profesionálnímu herectví se věnuje už od 12 let. Její otec pochází z Estonska. Jejím bývalým přítelem je herec Jay Baruchel. Je vdaná, jejím manželem je herec Joshua Leonard, se kterým má dceru.

Harrison Wilton (Billy Eichner) Excentrický soused žije společně s manželkou hned vedle Mayfair-Richardsových. Živí se jako osobní trenér a věnuje se včelařství.

Billy Eichner Americký komik, herec a producent se narodil 18. září 1978 v New Yorku. Zahrál si v seriálech American Horror Story, Parks and Recreation nebo Difficult People. Vystudoval divadelní herectví na Severozápadní univerzitě v Illinois. Je židovského původu, gay a podporuje americkou politickou Demokratickou stranu.

Beverly Hope (Adina Porterová) Rozzlobená televizní moderátorka manipuluje s veřejným míněním a podporuje Kaie. Její velkou rivalkou je půvabná kolegyně Serena Belinda.

Adina Porterová Americká herečka se narodila 13. března 1971 v New Yorku. Zahrála si v seriálu American Horror Story, za který byla nominována na cenu Emmy. Nebo v seriálech True Blood – Pravá krev, Newsroom a The 100. Je podruhé ženatá a má dvě děti.

Serena Belinda (Emma Robertsová) Mladá televizní moderátorka nemá zábrany využívat svou ženskost a sexualitu k tomu, aby dosáhla všeho, co chce.

Emma Robertsová Americká herečka a zpěvačka se narodila 10. února 1991 jako Emma Rose Robertsová ve vesnici Rhinebeck ve státě New York. Zahrála si v seriálech American Horror Story, Neslavná a Scream Queens. Její tetou je hollywoodská hvězda Julia Robertsová. Ve volném čase ráda čte a vede vlastní čtenářský klub na Instagramu. Jejím bývalým přítelem je herec Evan Peters. Jejím současným přítelem je herec Garrett Hedlund.

Sally Kefflerová (Mare Winninghamová) Členka městské rady, která stojí proti Kaiově taktice šířit strach a chaos.

Mare Winninghamová Americká herečka, skladatelka a zpěvačka se narodila 16. května 1959 v arizonském Phoenixu. Její rodné jméno je Mary Megan Winninghamová. Zahrála si v seriálech American Horror Story, Aféra, Outsider, Hatfieldovi a McCoyovi nebo Mildred Pierceová. Za roli v divadelní hře Casa Valentina na Broadwayi byla nominována na prestižní cenu Tony. Jejím otcem byl hráč a trenér amerického fotbalu Sam Neal Winningham. Během dospívání si zvolila pseudonym Mare. Je třikrát rozvedená. Jejím prvním manželem byl herec a zpěvák A Martinez. Má čtyři děti.

Valeria Solanasová (Lena Dunhamová) Radikální feministka a autorka Manifestu SCUM, která se 2. června 1968 pokusila zavraždit Andyho Warhola, protože odmítl zfilmovat její scénář.

Lena Dunhamová Americká herečka, scenáristka, režisérka a producentka se narodila 13. května 1986 v New Yorku. Proslavila se jako autorka, scenáristka a hlavní hvězda seriálu Girls, za který získala dva Zlaté glóby a několik nominací na cenu Emmy. Zahrála si v seriálech American Horror Story nebo Skandál. Je velice aktivní na sociálních sítí, kde se často vyjadřuje bez servítek a vyvolává tím kontroverzní reakce. Například v roce 2016 prohlásila, že by si přála, aby za sebou měla potrat, protože by tím pádem lépe rozuměla ženám, které si tím prošly. Za svá slova se později dlouze omluvila na Instagramu. V dětství jí byla diagnostikována obsedantně kompulzivní porucha. Trpěla úzkostmi. V roce 2019 prozradila, že trpí onemocnění pojivových tkání známým jako Ehlers-Danlosův syndrom. Jejím bývalým přítelem je zpěvák Jon Antonoff ze skupiny fun.

Bebe Babbitová (Frances Conroyová) Kaiova terapeutka, která mu pomáhá vyrovnat se s výbuchy vzteku. Má skryté úmysly.

Frances Conroyová Americká herečka se narodila 13. listopadu 1953 v městě Monroe ve státě Georgia. Zahrála si v seriálu American Horror Story, za který byla několikrát nominována na cenu Emmy. Nebo v seriálech Odpočívej v pokoji, Castle Rock, Mlha, Jak jsem poznal vaši matku, Zoufalé manželky a Milionový lékař. Objevila se také v roli matky hlavního hrdiny ve filmu Joker. Vystudovala herectví v New Yorku na konzervatořích Neighborhood Playhouse a Juilliard, kde byli jejími spolužáky Robin Williams a Kelsey Grammerová. Je vdaná.

Premiérové díly American Horror Story: Cult můžete na Prima COOL sledovat každou neděli večer. Po odvysílání jsou vždy k nalezení v našem webovém archivu.

redakce Prima Cool

redakce Prima Cool

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný