16. listopadu 2020 10:00

Ajťáci na Prima COOL: V pondělí 23. listopadu začíná britský předchůdce Teorie velkého třesku

Kultovní sitcom o dvou společensky marných profesionálech z oddělení IT a jejich softwarem i hardwarem naprosto nepolíbené šéfové dává restart! Bavte se trapnými příhodami z omšelého, zaneřáděného a neútulného suterénu, kde se rodí zázraky moderní techniky – o které nikdo nestojí. Vykázali je z firemních slonovinových věží, a tak se ajťáci společnými silami úspěšně vyhýbají práci i sociálním kontaktům.

Kultovní zábavně ztřeštěný sitcom vypráví příhody a trapasy dvou společensky neschopných ajťáků. Moss (Richard Ayoade) a Roy (Chris O’Dowd) jsou pro zbytek firmy terčem opovržení a výsměchu, pokud si jich vůbec někdo všimne. Zatvrzele ignorují neustálé vyzvánění telefonu frustrovaní zabedněnými kolegy, kteří nedokážou zvládnout na počítači ani základní CTRL+ALT+DELETE. Pracovní dobu raději věnují péči o vlastní sociální odchylky.

Geniální Moss má obsáhlé a detailní znalosti o všem, co se týče techniky, ale nedokáže se vypořádat s praktickými problémy, jako když se mu na klávesnici usadí pavouk. A co teprve, když začne hořet!

Roy není takový génius, ale jinak to s ním není o moc lepší. Myslí si, že dává najevo svou „zajímavou osobnost“ tím, že každý den nosí do práce jiné geekovské tričko. Na ty dva má dohlížet manažerka oddělení Jen (Katherine Parkinsonová), která ale počítačům zoufale nerozumí. Jejich snaha ji něco naučit je stejně komická a tragická jako její pokusy začlenit ty dva do společenského života.

Zajímavosti:

 • Kultovní britský komediální sitcom měl premiéru v únoru 2006. Postupně vznikly čtyři série a celkem 25 epizod.
 • Televize Channel 4, která vznik Ajťáků financovala, si objednala i pátou sérii, ale ta nevznikla. Seriál místo toho uzavírá jediná speciální epizoda.
 • Pátá série měla být finální. Nevznikla kvůli nedostatku času a příliš vysokému rozpočtu.
 • Autorem Ajťáků je irský scenárista Graham Linehan, který vymyslel také další úspěšné sitcomy jako Otec Ted nebo Black Books.
 • Ajťáci se natáčeli před živým publikem, což je klasický způsob natáčení sitcomů. Ale v době vzniku Ajťáků to bylo bráno jako risk, protože to bylo považováno za staromódní přežitek. Graham Linehan to udělal schválně navzdory řečem o „smrti sitcomu“ a prohlásil, že věří svým instinktům i tomu, že ho ostatní budou následovat. Dnes se sitcomy znovu natáčejí před publikem.
 • Od druhé série se Ajťáci natáčeli ve slavných filmových studiích Pinewood, kde vznikají filmy s Jamesem Bondem nebo ze sci-fi ságy Star Wars.
 • Tvůrce seriálu Graham Linehan se objevil v několika epizodách v různých čestných roličkách.
 • Ajťáci mají kultovní oblibu i mezi skutečnými profesionálními ajťáky, kteří oceňují, že mnoho z toho, co se v seriálu objevuje, je „ze života“: ajťáci sedí v omšelém suterénu, který je zaplněný hardwarem v různém stavu oprav; ajťáci se marně snaží ostatním vysvětlit jednoduché úkony na počítači, snaží se napálit jeden druhého i ostatní uživatele a často musí jednat s managementem, který nemá představu, co ajťáci opravdu dělají nebo kolik času jim to vlastně zabere.
 • Autor seriálu Graham Linehan v roce 2014 prohlásil, že by se některé postavy z Ajťáků mohly dočkat vlastního sitcomu. Především mělo jít o šéfa Douglase, kterého si zahrál Matt Berry. Uvažovalo se také o postavě jménem Prime, kterou si zahrál Benedict Wong (v jediné epizodě). Ale žádný spin-off (spřízněný seriál) Ajťáků zatím nevznikl.
 • V roce 2014 seriál získal dvě prestižní ceny BAFTA v kategoriích Nejlepší herečka v komediálním seriálu (Katherine Parkinsonová) a Nejlepší herec v komediálním seriálu (Richard Ayoade).
 • V roce 2014 byli Richard Ayoade a Chris O’Dowd oba nominováni na cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herec v komediálním seriálu.
 • V roce 2009 získali Ajťáci cenu BAFTA v kategorii Nejlepší situační komedie.
 • Americká televize NBC věnovala poměrně hodně času a peněz přípravám nové verze Ajťáků. V americké verzi si měl Richard Ayoade zopakovat stejnou roli jako v původním seriálu. Do ostatních rolí byli obsazeni jiní herci. Vznikla pilotní epizoda a několik scénářů k dalším dílům. Dokonce běžela reklamní kampaň. Ale seriál se nakonec nikdy nedostal do vysílání – údajně proto, že nepadl do oka tehdy novému předsedovi NBC, kterým se stal Ben Silverman. Pilotní epizoda později unikla na internet.
 • V roce 2014 proběhl druhý neúspěšný pokus natočit americkou verzi Ajťáků.
 • V roce 2007 vznikla německá verze Ajťáků nazvaná Das iTeam – Die Jungs an der Maus (iTeam – Chlapci u myši). Podle reakcí německých kritiků i diváků se seriál vůbec nepovedl a vzhledem k nízké sledovanosti ho zrušili už po odvysílání druhé epizody.
 • V lednu 2018 bylo oznámeno, že tvůrce původního seriálu Graham Linehan pracuje na už třetí americké verzi Ajťáků.

Postavy:

Jen Barberová (Katherine Parkinsonová)

Snaživá kariéristka se dopustila životní chyby, když se snažila vylepšit si profesní životopis tvrzením, že se vyzná v počítačích. Skončila jako manažerka zapadlého oddělení IT, i když hardwaru a softwaru zoufale nerozumí. Ale jinak je to celkem fajn holka.

Katherine Parkinsonová

Anglická herečka se narodila 9. března 1978 v Londýně. Zahrála si v seriálech Ajťáci, Humans, Doktor Martin nebo ve filmech Piráti na vlnách, Lekce neslušného chování a Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám. Vystudovala Londýnskou akademii múzických a dramatických umění, kde se seznámila s Chrisem O’Dowdem, se kterým pak spolupracovala na seriálech Ajťáci a Doktor Martin. Jejím manželem je herec Harry Peacock.

Maurice Moss (Richard Ayoade)

Podivínský génius má rozsáhlé a detailní znalosti o všem, co se týká moderních technologií. Často se na ně odkazuje, když něco říká, a ostatní mu proto vůbec nerozumí. V obyčejném životě je naprosto nepoužitelný a nedokáže řešit problémy. Ale jinak je to celkem hodný kluk.

Richard Ayoade

Britský herec, komiks, scenárista, režisér a spisovatel se narodil 23. května 1977 v Londýně. Zahrál si ve filmu Sousedská hlídka nebo v seriálu Ajťáci, za který získal cenu BAFTA. Režíroval filmy Dvojník a Jmenuji se Oliver Tate. Jeho matka pochází z Norska, otec z Nigérie. Vystudoval práva. Jeho manželkou je herečka Lydia Foxová, se kterou má tři děti.

Roy Trenneman (Chris O’Dowd)

Mossův kolega s ním sdílí lásku k moderním technologiím a sci-fi. Práce ho vyloženě otravuje a udělá všechno pro to, aby nic dělat nemusel. I když si myslí, že je životem protřelý borec, ve skutečnosti je společensky nemožný. Ale jinak je to celkem zábavný kluk.

Chris O’Dowd

Irský herec a komik se narodil 9. října 1979 v městě Boyle. Zahrál si v seriálech Ajťáci, Girls, Chyťte ho!, Doktor Martin, Zpráva o stavu manželství a ve filmech Ženy sobě, Piráti na vlnách, Gulliverovy cesty nebo Mary Poppins se vrací. Byl nominovaný na cenu Emmy za roli v seriálu Zpráva o stavu manželství a na cenu Tony za roli ve hře O myších a lidech, uvedené na Broadwayi. Byl vychováván v římskokatolické víře, ale je ateista. Původně studoval politiku a sociologii, ale když se mu nepodařilo získat titul, vystudoval herectví na Londýnské akademii múzických a dramatických umění, kde se seznámil s Katherine Parkinsonovou. Jeho manželkou je scenáristka, režisérka a moderátorka Dawn O’Porterová, se kterou má dva syny.

Denholm Reynholm (Chris Morris)

Egocentrický zakladatel a výkonný ředitel celé firmy, který nemá nejmenší tušení, co ajťáci dělají – nebo jaká je vlastně náplň jejich práce.

Chris Morris

Anglický herec, komik, scenárista, režisér a producent se narodil 15. června 1962 ve vesnici Buckden. Zahrál si v seriálech Ajťáci, Viceprezident(ka), Velkovlak, I'm Alan Partridge nebo The Day Today, na kterých se také podílel jako scenárista nebo režisér. Natočil komedii Čtyři lvi o neschopných islámských teroristech ve Velké Británii. Jeho mladším bratrem je divadelní režisér Tom Morris. Než se začal věnovat filmařině, studoval zoologii na bristolské univerzitě. Jeho manželkou je bývalá herečka Jo Unwinová, se kterou má dva syny.

Douglas Reynholm (Matt Berry)

Syn zakladatele a ředitele firmy, který je nenapravitelný sukničkář.

Matt Berry

Anglický herec, komik, scenárista a muzikant se narodil 2. května 1974 ve vesnici Bromham. Zahrál si v seriálech Ajťáci, Co děláme v temnotách, Year of the Rabbit nebo Toast of London, za který získal cenu BAFTA. Vystudoval současné umění na Nottingham Trent University. Jeho kamarádem je Josh Homme, kytarista a zpěvák rockové skupiny Queens of the Stone Age.

Richmond Avenal (Noel Fielding)

Excentrický ale laskavý ajťák, který je zapáleným gotikem a původně žil jako upír, vykázaný do místnosti se servery.

Noel Fielding

Anglický herec, komik, scenárista a muzikant se narodil 21. května 1973 ve Westminsteru na předměstí Londýna. Zahrál si v seriálech Ajťáci, Mighty Boosh nebo Nathan Barley. Je členem skupiny Loose Tapestries, kterou založil se Sergem Pizzornem ze skupiny Kasabian. Jeho bratrem je herec Michael Fielding. Vystudoval grafický design a reklamu na Buckinghamshire New University. Mezi jeho přátele patří Courtney Love, Richard Ayoade, se kterým si zahrál v seriálu Ajťáci, nebo Russell Brand. Jeho partnerkou je rádiová dýdžejka Birdy, se kterou má syna.

Ajťáci dorazí na Prima COOL 23. listopadu. Můžete je sledovat každé pondělí ve 20:15.

redakce Prima Cool

redakce Prima Cool

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný