11. dubna 2016 15:30

8 dílů Hvězdné brány, které mohly posloužit jako pilot nového seriálu

Tolik nápadů, tak málo času.

I když se Hvězdná brána dočkala celých deseti řad a dvou navazujících seriálů, pořád je v ní k nalezení tolik idejí, až to bere dech. Například vypečená množina dílů skoro působí, jako by šlo o pilotní epizody dalšího spin-off seriálu! Se slzou v oku vzpomínáme, do kolika dalších alternativních světů nás Hvězdná brána mohla zavést...

Paralelní svět/V hadím hnízdě

Výchozí bod: goa’uldský útok na Zemi

Snad nejvíce se nabízí scénář, v němž se Goa’uldům podaří útok na Zemi a hlavním cílem zbytků SGC se rázem stává snaha vypráskat mimozemskou armádu či se jí alespoň řádně pomstít. V dobré režii by výsledkem mohlo být uzavírání komplikovaných spojenectví, nutnost vést válku s minimem zdrojů, navíc bychom se konečně dočkali pohledu na Zemi, kde nemlich všichni vědí o existenci hvězdné brány!

Rok 1969

Výchozí bod: brána objevená v roce 1969

Neméně však naši fantazii jitří i situace, kdy se letectvo či vláda dopídí existence hvězdné brány po neúmyslné cestě SG-1 časem nazpět do roku 1969. Zatímco naši hrdinové se z minulosti bránou teleportují zpátky do svého času beze ztráty kytičky, co kdyby někoho napadlo řešit ten kulatý nesmysl o 30 let dříve, než jak tomu nakonec bylo? Nebylo by třeba ani chodit mimo Zemi – jednoduše by mohli frajeři z NID začít hledat jiné podobně rizikové artefakty na naší planetě, a že jich Hvězdná brána dříve či později ukázala pořádnou sadu, v čele s portálem vedoucím až na Atlantidu. S atmosférou tehdejších závodů ve vesmíru a paranoií ze studené války by takovýhle seriál mohl působit jako kříženec mezi Hvězdnou bránou a Akty X!

Rok 2010

Výchozí bod: odpor proti Aschenům

Tenhle seriál ve skutečnosti vznikl – jmenuje se V a před několika lety se dočkal i moderního remaku. Nemůžeme se však ubránit dojmu, že ve světě Hvězdné brány by snaha osvobodit lidstvo z područí utopií maskované okupace byla mnohem plnokrevnější. Namísto pachtění se čistě na Zemi by totiž hnutí odporu muselo – podobně jako v předminulém případě – žádat o pomoc i své někdejší spojence či i nepřátele, což by situaci ve “futuristické” galaxii dodalo zajímavou příchuť.

Zázračné dítě/Zkouška ohněm

Výchozí bod: SG tým pod vedením Haileyové

Rovněž trampoty mladého SG týmu svým způsobem později realizoval Stargate Universe. Ačkoliv by to zřejmě bylo prakticky totéž co příhody týmu SG-1, notně jiná chemie mezi mlíčňákovštějšími postavami – navíc krom Haileyové i s postavou Grace Park, tedy herečkou, která později tak dobře létala vesmírem v Battlestar Galactice – si přímo říkaly o více zápletek. Náhled na jinou stránku života v SGC by se každopádně u fanoušků jen stěží ztratil!

Prométheus

Výchozí bod: cesty hvězdné lodi Prometheus

Pokud však nějaký díl přímo a doslova prosil o vlastní zápletku, pak je to bezpochyby ten, v němž se poprvé objeví vesmírná loď Prometheus. Jasně, nebylo by to natolik odlišné od Star Treku, především od seriálu Enterprise, v němž titulní plavidlo pod vedením kapitána Archera rovněž platilo za mezihvězdného losera, s nímž každý emzák vytře podlahu. Avšak právě Star Trek se sám dočkal bratru šesti vlastní seriálů, a rovněž velká porce Hvězdné brány se odehrávala v kosmu. Nelze tedy říct, že by o zápletky nebyla nouze!

Seriál Červí díra

Výchozí bod: metafikce z prostředí natáčení sci-fi seriálu

Posledním příkladem parádního příběhu je pak seriál Červí díra, který odhalil vlastní sci-fi seriál v univerzu Hvězdné brány. Nejlepší by na něm bylo to, že by zápletky doslova psal sám život – krom ventilace frustrace z tvorby vancouverského seriálu by se v alternativním seroši o dalších příbězích Červí díry navíc divákům dostalo toho, co na Hvězdné bráně milují zřejmě nejvíce – nadsázky a humoru!

Napadají vás další podobné hypotézy? Některé z těchto dílů bohužel bez navazujícího spin-offu pak najdete i v aktuální 4. řadě Hvězdné brány, která je k vidění každý všední den v 16.25 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný