12. prosince 2017 15:55

6 nejšílenějších vládních organizací ze sci-fi filmů, seriálů a her

Timecop - upoutávka

Mají všechno pod palcem!

Je čas na trochu JCVD! Již ve čtvrtek ve 22.20 dorazí na Prima COOL Timecop se svým klasickým příběhem o krutopřísném poldovi, který dští spravedlnost v rámci organizace korigující cesty časem. Věřte tomu nebo ne, není to jediná podobně ujetá vládní organizace ve sci-fi filmech, seriálech a videohrách. Vzpomněli jsme na pár dalších.

06) Hadrian's Wall

Supermocné vládní organizace jsou většinou předmětem hlavně scifáren, občas se ale vyskytnou i jinde. V poslední řadě Grimm se tak objeví tajná organizace americké vlády známá jako Hadriánova zeď, pojmenovaná po stejnojmenné… zdi postavené Římany ve starověké Británii. Jejím smyslem je boj proti zlým Wesenům a dalším zrůdičkám, součástí organizace jsou však jak hodní Wesenové, tak i Grimmové. I když samozřejmě sídlo organizace pocuchají události řady, doufáme, že o ní ještě uslyšíme.

05) Muži v černém

Filmoví Muži v černém jsou samozřejmě klasickými zástupci všemocné vládní organizace, která má prsty úplně všude – dokonce, ačkoliv začínala jako vládní instituce, dnes styky s vládou přerušila a operuje čistě na svou pěst. Což u frajerů, kteří mohou na potkání gumovat paměť, vlastně tolik nepřekvapí. I když Muži v černém „tak trochu“ lobbují za všemocný zpravodajský aparát, což je dnes (nejen) v USA poněkud kontroverzní myšlenka, minimálně kvůli laserovým dělům a létajícím autům jim to promineme. Ne snad, že bychom měli na výběr.

04) UNIT

Technicky vzato je UNIT mezinárodní organizací – původně její název konotoval Spojené národy (neboli počeštěně OSN), což v podstatě znamená, že je UNIT ve světě Pána času (Doctor Who) tímtéž, čím je v Marvelovkách S.H.I.E.L.D. Obě organizace dokonce sdílejí i podobné vojenské vybavení včetně létající letadlové lodě. Rozdíl je však v tom, že proti UNIT se v reálu vymezila i skutečná OSN – snad aby si diváci OSN nepletli s vysoce efektivními britskými vojáky bojujícími se šmejdem z vesmíru, tak tvůrci nakonec její název změnili na Unified Intelligence Taskforce – což je, shodou okolností, skoro stejný název, jaký měla jiná reálná jednotka bojující v 90. letech v Somálsku. Znáte ji také z filmu Černý jestřáb sestřelen...

03) Stargate Command

Třetí na řadě jsou pardálové ze starého dobrého SGC. Na první pohled hlavní velitelství Hvězdné brány nepůsobí tak maniakálně. Na pohled druhý… Zamyslete se. SGC nejenže po dvě desetiletí utajila teleportační zařízení uprostřed Spojených států, ale postavila si i několik hvězdoletů, uzavřela spojenectví s mimozemskými impérii (několik dalších porazila) a navrch odrazila hromady invazí na Zemi – to celé aniž by kdokoliv nepovolaný věděl vůbec o její existenci.

02) Kingsman

Na druhém místě skončili frajírci a frajeřice z již-nyní-kultovního akčního bijáku Kingsman: Tajná služba. Jakkoliv jde o typickou agenturu ve stylu Jamese Bonda, Kingsmany vylučují od konkurence dvě skutečnosti – zaprvé, jde o soukromou instituci (de facto tedy není vládní, ale nad tím mávněme rukou – jako vládní vypadá). Zadruhé, Kingsmani si umějí svou záchranu světa náležitě užít. Oblékají se dle nejklasičtější módy, disponují super duper udělátky a i ve chvíli, kdy končí svět, jsou jejich vlasy vystajlované jako z reklamy na tužidlo!

01) SCP Foundation

Zřejmě nejbestiálnější je však organizace známá jako SCP Foundation. Její kořeny pocházejí z multiautorského fora CreepyPasta – jde tedy dílem o produkt internetové kultury, dílem o častého účastníka povídek i freewarových her. SCP znamená Secure, Contain, Protect – tahle parta je totiž něco jako Akta X na steroidech. Nejenže bojuje a schraňuje nejrůznější artefakty a anomálie, ale v některých povídkách dokonce po prolomení anomálií na světlo světa i restartuje historii Země nebo chod celého vesmíru!

Timecop zasahuje ve čtvrtek ve 22.20 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný