8. ledna 2018 10:49

6 nejkontroverznějších epizod Simpsonových: Na co si stěžoval prezident Brazílie?

Někdo to rád horké.

Při více než půltisícovce epizod není překvapivé, že se divákům při pohledu na tvorbu autorů Simpsonových občas splaší kladiva. Kolem 29. série, kterou na COOLu dáváme každé pondělí ve 20.50, je zatím klid. Pojďme si tedy zavzpomínat, jaké kontroverzní epizody když tak musí překonat.

06) Bartball

Nebyla to paradoxně zápletka, ale znělka, co učinilo Bartball žhavým zbožím. Dodnes stále neznámý umělec Banksy totiž pro otevírák této epizody vytvořil „couch gag“ klasicky ironicky upozorňující na nízké platy jihokorejských animátorů a vykořisťování producentů Simpsonových v rozvojovém světě vůbec. Byla to hyperbola, ale nebylo to ani zcela bez meritu. Na segment si stěžoval zakladatel animátorského studia AKOM, které pomáhalo animovat Simpsonovy od počátku, a hrozilo se i tím, že by znělka měla být zcela odstraněna.

05) Dva zlí sousedé

Stěžovat si na Simpsonovy se nevyplácí – alespoň pokud jste prezident. V 90. letech na to přišel bývalý prezident George Bush, když spolu se svou manželkou zhruba dvakrát zmínil, že ten nový animák Simpsonovi propaguje lenošské nectnosti. Netrvalo dlouho a animovaný Bush se přestěhoval vedle Homera… načež si na něm seriál notně smlsl. Netřeba dodávat, že tím Simpsonovi svou kontroverzi vyšroubovali ještě dál.

04) Sportovní neděle

Když se někdo rozhodne utahovat si z organizace jménem „Katolická liga pro náboženská a občanská práva“, je prakticky garantované, že to bude smrdět pohoršením. Jedna scéna ze Sportovní neděle takto parodovala reklamu Katolické ligy na SuperBowlu, když divákům ukázala alternativní verzi sportu se spoře oděnými ženštinami, jimž se krucifix houpal uprostřed výstřihu. Po sérii stížností nakonec Fox upravil scénu tak, aby si utahovala z celého křesťanství, nikoliv z jediné katolické organizace.

03) Zrodila se hvězda

Crossovery mezi seriály jsou obvykle sváteční událostí. Když se však v Simpsonech objevila ústřední postavička ze seriálu Critic, výsledek uspával diváky i kritiky. Co hůře, výskyt se nelíbil ani samotnému Mattu Groeningovi, který cítil, že epizodní spojení obou seriálů nedává smysl. Critic se v Simpsonech objevil jenom z propagačních důvodů, když se producent obou seriálu James L. Brooks rozhodl vypomoct s klesajícím ratingem. Spor Groeninga a Brookse však unikl na veřejnost, což z dílu učinilo žhavé zboží televizní kontroverze. Groening se nakonec rozhodl z epizody odstranit své jméno.

02) Může za to Líza

Zřejmě nejkontroverznějším dílem z hlediska reakcí diváků je však epizoda Může za to Líza, v níž se naše rodinka vydá do Brazílie. Latinskoamerický stát je tu vykreslen jako semeniště zločinu, krys a sexu, jemuž k realitě jako z Šíleného Maxe chybí jenom trocha písku navíc. Proti klišoidnímu vykreslení protestovali nejen brazilští diváci, ale i brazilský prezident Fernando Henrique Cardoso.

01) Ředitel Skinner a seržant Skinner

Dodnes největším morem v historii Simpsonových je však díl Ředitel Skinner a seržant Skinner, v němž dojde na radikální úpravu postavy našeho nejmilejšího školního ředitele. Epizoda odhalí, že Skinner není Skinner, ale podvodník jménem Armin Tamzarian, který ukradl identitu skutečného Skinnera ve Vietnamu. Díl je všeobecně označován za konec „zlatého věku“ Simpsonových a proti zvratu protestoval i herec, který Skinnerovi propůjčil hlasivky.

Premiérová 29. série Simpsonových běží na Prima COOL každé pondělí ve 20.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný