24. října 2016 15:45

6 dobře ukrytých vtipů v Simpsonových: Všimli jste si GTA a Warcraftu?

Springfield ukrývá víc, než jste mysleli.

I když jediný díl Simpsonů zabere kolem dvaceti minut, práce na něm si vyžádá tisíce hodin pozornosti! Nelze se tak divit, že scenáristé a animátoři do Simpsonů pašují dobře ukryté narážky, kterým rozumí jen zasvěcení tvůrci a diváci. Zjistěte v našem přehledu, jestli i vy patříte mezi takové!

Občan Burns

Nepřekvapí, že celá řada narážek zejména ve starších dílech si vzala na paškál popkulturní narážky na slavné filmy. Občan Kane Orsona Wellese je přitom považován za nejlepší film historie – a tak celou řadu jeho scén z politického segmentu využili Simpsonovi v díle Kdo s koho (2. řada), v němž se Burns sám na politickou dráhu. Není to jediná podobná narážka, za skoro tři dekády historie Simpsonových. Jenom málo z nich je však tak na očích, a zároveň tak málo pochopených běžným divákem (zejména protože Wellesovy filmy prostě neběží normálně v telce).

Příliš lákavé duo

V díle 4. řady Homer na suchu si animátoři zase pohráli se scénou z Kubrickovy klasiky Mechanický pomeranč. Zatímco ve filmu antihrdina, sám oběť pokusné převýchovy, touží po páru prsou, v Simpsonech Líza testuje, zdali Bart odolá dvojici dortíků připojených k elektrickému proudu.

Neodolá.

Opakovaně. Neodolá!

Ne všechny narážky se povedou

Prací animátorů a scenáristů Simpsonů je přijít s vtipnými a smysluplnými díly, potažmo tyto nakreslit – vytvářet komplikované narážky je spíše jejich hobby a jeden z možných prostředků, než hlavní záměr. A tak dá smysl, že nikoliv všechny narážky jsou důkladně prozkoumané, vyrešeršované či správně zrealizované. Když Simpsonovi v díle 22. řady jménem 500 klíčů vložili do prostředí narážku na bendery ze anime seriálu Avatar: The Last Airbender, na jednu stranu pochválili konkurenční dílko… jenže na stranu druhou museli loga mírně upravit, aby se vyhnuli riziku žaloby.

Videohry podle Simpsonů

Občas jsou však popkulturní narážky designovány nikoliv tak, aby zůstaly skryty většině lidí, ale aby si jich většina naopak ráda a s gustem povšimla. Jako třeba v díle 23. řady, kdy Homer vezme děti na zdejší verzi videoherní výstavy E3. Stále platí, že si alternativních verzí Grand Theft Auto a Warcraftu nebo hippie předělávky Assassin's Creed všimne jen část diváků, ale ruku na srdce - znalců soudobých her bude mezi fanoušky Simpsonů asi podstatně víc, než znalců 40 let staré kinematografie.

Eddie a Lou mimo uniformy

Mnohé z vtípků se však obejdou bez popkulturních narážek - Simpsonovi sami mají totiž řadu možností, odkud čerpat narážky vlastní. Některé postavy jsou natolik svázané se svými kostými, že je mimo ně vlastně ani nepoznáte! Tak jako Wiggumovy strážníky Lou a Eddieho, kteří shodili policejní uniformy ve scéně z dílu Líza, posila mužstva.

Narážky na Futuramu (ještě než vznikla)

Futurama samozřejmě vznikla teprve na konci 90. let, nápad na ní měli však tvůrci Simpsonů minimálně o osm let dříve. V Simpsonech došlo na celou řadu pokusů zaměřených na budoucí Futuramu – od postavy, která zmínila, že konečně může jít realizovat svůj sen „sitcom o sprostém robotovi“, přes postavy podobné Zoidbergovi v komiksu Radioactive Man, až po zjevně viditelné narážky, jak se blížila finalizace Futuramy.

Simpsonovi se vám na Prima COOL nabízejí každý podvečer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný