21. ledna 2017 20:49

Těchhle 6 dílů Simpsonových vám okamžitě změní život!

Když prozřete ve Springfieldu.

Některé díly Simpsonových jsou vtipné, jiné dojemné a další zase plné celebrit. Za skoro tři dekády na nás žlutá rodinka vrhla různé zápletky. Jenom několik z nich se nám však skutečně zadřelo pod kůži a – nebojíme se to říct – už nikdy po nich nebudeme stejní jako předtím. Zjistěte, jestli to máte stejně.

A s Maggie jsou tři

Pokud jste vyrůstali v 90. letech (plus minus) a vaši rodiče nevydělávali horentní megamiliony, v téhle "dělnické" epizodě jste pravděpodobně měli docela dobrou šanci poznat svou rodinu – avšak nikoliv z pohledu vašeho, ale z pohledu vašich rodičů. To, jak se tu Homer musí vzdát své vysněné práce, aby rodina zvládla příchod Maggie, niterně zasáhlo každého z nás, zatímco máma pekla večeři, aby se táta o půl sedmé vrátil z roboty...

Homerova fóbie

Něco hodně podobného se dá říct i o díle, kdy Homer, obávající se o sexualitu svého synka, ke svému vlastní šoku zjistí, že gayové jsou asi taky lidi! Jasně, v pozdějším věku nejspíše totéž každý zjistí od svých přátel preferujících stejné pohlaví, ale v mladším věku, kdy byly drtivou většinou expozice leda tak nudné homofobní "vtipy" ve Zlaté mříži, byl koncept gaye pracujícího v ocelárně pro většinu mladších diváků stejně překvapivý jako pro Homera!

Není ryba jako ryba

I když na to nechceme moc myslet, nikdo tu asi není navěky (aspoň pokud doktoři co nejdříve nevyléčí smrt). Jenom málokdo se ale se svou smrtelností musí smiřovat během necelého dne. Když tak Homer, náš milovaný hlupáček, najednou zjistí, že je nejspíše otráven, sledovat jeho seznam priorit loučení je stejně vtipné jako dojemné. Chtě nechtě musí divák v hlavě přemítat, jak by reagoval on.

Líza vegetariánkou

Ať už maso jíte, či nikoliv, tenhle díl z éry, kdy Líza ještě nebyla parodií sebe sama, vám nejspíše ilustroval, že vegetariánství je stálý vnitřní boj se sebou samým. Je vlastně jenom o tom, nakolik dáváte přednost chuti či morálce – což má každý trochu jinak. Vlastně šlo o tak vyvážený pohled na celé téma, že by mu hodně mohly závidět i dnešní debaty mezi vegany a nevegany, v nichž jste podle té či oné barikády buď naivní podvyživený sluníčkář, anebo pro změnu šílený *masový* vrah. Takhle to dopadá, když lidi málo koukají na Simpsonovy!

Lízina svatba

Když jste děti, každý den je dlouhý jako rok – alespoň v porovnání s tím, jak rychle čas plyne v pozdějším věku. Simpsonovi, kde čas stojí už tři dekády, jsou tak vlastně parádní seriál pro děti a mladistvé, protože sledují Springfield stejnou perspektivou. Tím víc však malého člověka kopne do rozkroku, když ve futuristických epizodách najednou poskočí roky dopředu a všechno je jinak! Lízina svatba, první "díl z budoucnosti" vůbec, bylo pro většinu z nás první seznámení s konceptem toho, že i my jednou zestárneme, budeme se ženit a vůbec páchat takové ty dospělácké kraviny, které byly kdysi nepředstavitelné.

Nová holka v ulici

Lidi jsou, čoveče, komplikovanější, než se na první pohled může zdát! Rovněž: měl bych si najít holku, když i kreslené osmileté postavičky zažívají milostné eskapády – právě tyhle dvě lekce nám v dětství uštědřila epizoda 6. řady Simpsonových a mělo to stejný impakt jako Bartovo zlomené srdce! Scéna, při níž si Bart představuje, jak mu Laura doslova vyrve srdce z hrudi, nám před očima znovu projíždí při každých nových kopačkách...

BONUS: Speciální čarodějnický díl XY

Jasně, když jsme zůstali dlouho vzhůru, dostalo se nám kvalitního televizního cynismu z ledajakých pořadů 90. let – počínaje Červeným trpaslíkem a konče... filmy s hvězdičkou. Jenže Simpsonovi v Čarodějnických dílech čas od času naservírovaly solidní masomlejn jen tak, pár minut po šesté! Tenhle střípek černého humoru zůstal v každém, komu tehdy bylo proklatě málo let!

Simpsonovi se vám na Primě COOL nabízejí každý podvečer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný