11. srpna 2016 17:33

5 seriálových hitů, u kterých jste nevěděli, že jde o předělávku

Ironside: Na straně zákona (3) - upoutávka

Remaků je víc, než se na první pohled zdá!

Páteční večer se blíží a spolu s ním i detektiv Ironside! Dvojice dílů startující ve 20.15 naservíruje nové případy, ani tenhle detektiv na vozíčku však není jediný originál. Moderní Ironside: Na straně zákona je totiž – podobně jak hrst jiných seriálů – remakem mnohem staršího pořadu. Posvítili jsme si na obdobné předělávky, jejich původ jste možná neznali!

Ironside: Na straně zákona

Předloha a foto: Ironside (1967)

Psala se 60. léta, když americké diváky oslnil koncept seriálu o poldovi, co je upoután na kolečkové křeslo. Tehdy však tento měl tvář Raymonda Burra. Jednalo se o obrovský hit, jež se dočkal i několika parodií plných jiných poldů na vozíčcích - Ironside se dočkal 8 řad a 8 let v éteru, během nich vydal 199 epizod. Oproti moderní předělávce byl starší Ironside o dost méně násilný, snad i proto si vysloužil takovou popularitu.

Nulová šance (1988)

Předloha a foto: Mission: Impossible (1966)

Dnes si tuto značku většina lidí spojí s Tomem Cruisem, svého času však bylo jméno Mission: Impossible čistě seriálové! Nulová šance si v českých zemích užila solidní sledovanost v 90. letech, zremakovala přitom sama pěknou porci seriálové předlohy z roku 1966. Oba seriály jsou si notně podobné – spíše než na hlavní hvězdě staví na propracovaném týmu IMF, který záporákům překazí plány důvtipem a odvahou. Poslední dva díly Cruiseovy série se konečně týmovým duchem začínají Nulové šanci i prastaré M:I blížit, stále je však co dohánět.

Domek z karet

Předloha a foto: House of Cards (1990)

Současná hitovka si sice bere na paškál americkou politickou scénu, původně však pochází ze staré dobré Anglie. Čtyřdílnou minisérii v roce 1990 natočil kanál BBC a opět vyprávěla o amorální cestě fiktivního politika - v této verzi jménem Francis Urquhart - k cestě na trůn britského premiéra. Pořad si notně utahoval z thatherovské éry a jeho styl ovlivnily staré dobré shakespearovy tragédie. Druhý element úspěšně převzala i pozdější americká předělávka. Oproti ní britský House of Cards ve 4. díle skončil atentátem na Francise. Třeba se však něčeho podobného ještě dočkáme i v americké verzi...

Polda z Marsu

Předloha a foto: Life on Mars (2006)

Bizarní – jedině tak lze popsat mix mystery, sci-fi a kriminálky jménem Polda z Marsu. Jako první s ním přišla BBC v roce 2006, cílem přitom bylo zkombinovat mysteriózní vyprávění (tehdy populární vlivem Ztracených) s kriminálkami populárními v 70. letech - třebas ve stylu u nás známých Profesionálů. Solidní americká verze Polda z Marsu (jejíž název bohužel ignoruje původní název inspirovaný Bowieho songem…) přišla o tři roky později.

Battlestar Galactica

Předloha a foto: Battlestar Galactica (1978)

Ačkoliv se to může zdát šokantní, ne všechny televizní remaky jsou americkými recykláty britské předlohy. Nová Battlestar Galactica z roku 2003-2004 se sice proslavila drsnou story a věčně deprimovanými postavami, jej předloha však byla překvapivě mírná rodinná show z roku 1978 – a to ačkoliv oba seriály začínají vyhlazením 99,9% lidstva robotickými Cylony. Jenom máloco demonstruje televizní vývoj tak, jako právě tato 26 let vzdálená dvojice!

Ironside se vstříc dalšímu případu rozjede v pátek ve 20.15 na Prima COOL.

Sdílejte článek
Štítky Anglie styl Tom Cruise Mission: Impossible Prima Cool Dům z karet Battlestar Galactica Ironside Francis Urquhart

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný