4. listopadu 2016 18:09

5 nejúžasnějších fantasy filmů: Co musí vidět každý fanoušek Pána prstenů?

Letopisy rodu Shannara (7) - upoutávka

Bijáky, jež vaše srdce naplní tohou po dobrodružství.

V pondělí od 20.15 pokračují Letopisy rodu Shannara dalším zápiskem do fantastického elfího dobrodružství! Ať už při aktuálním setkání s lovci elfů, anebo cestou za pomstou, Shannara nezapře inspiraci čistokrevnou dobrodružnou fantasy – a takové dnes překvapivě není mnoho! Vybrali jsme patero bijáků, Pána prstenů mezi nimi však nenajdete – v dobrodružné fantasy totiž není prostor ani pro píď deprese a špíny!

5) Souboj titánů

Prastarý Souboj titánů dnes trochu zapadl ve srovnání s někdejším Conanem, to je však chyba jako ryba o velikosti Krakena! Jeho bezbřehá naivita spolu s ostře řezaným hlavním gerojem totiž platí za to nejlepší, co mohla fantasy svého času nabídnout. Parádní scenérie, na svou dobu výjimečné Harryhausenovy triky i jednoduchý hrdinský příběh dovedou chytit za srdce nejen kardiaky – rozhodně víc než moderní, "temnější" remake...

4) Dračí srdce

Heroická dobrodružná fantasy, to je hlavně parádně pasující ústřední parta. A co je víc parta než rytíř a jeho drak? Dračímu srdci z roku 1996 bylo vytýkáno leccos od jednoduché story po nedokonalé triky – v součtu je však snímek právě díky nim a hlavní dvojce sympatičtější než Kapitán Amerika. Drak Draco má navíc tvář vytvořenou dle rysů Seana Conneryho – a to mu automaticky přidává několik bonusových bodů pro Gryffindor!

3) Excalibur

Příběh o rytířích krále Artuše byl před i po roce 1981, kdy vznikl Excalibur, námětem jenom asi bambilionu nejrůznějších adaptací. Jenom Excalibur však pro svou magickou atmosféru přežívá úspěšně dodnes. Temný středověk plný nablýskaných zbrojí byl zjevně natočen z radosti k mýtům, nikoliv ve snaze tyto nutně překovat do dobře prodávající rychlokvašky. Je jenom příznačné, že původně měl být film zasazen do Středozemě a vyprávět story Pána prstenů – dnes však můžeme říct, že tento záměr naštěstí nevyšel.

2) Hvězdný prach

Dobrodružství ve filmu tak, abyste z něj neměli noční můry a posttraumatický stres (jako byste měli nejspíše v reálu), musí disponovat správnou mírou takového ohrožení, aby hrdinové měli motivaci, ale zároveň nepůsobili po střetu s magií jako John Rambo v prvním filmu – otřískaně, vyhořele, rezignovaně. Málokdy se podaří vše tak dobře vyvážit, jako právě v Hvězdném prachu! Najdeme tu vtip, nebeské piráty, lásku dvou krásných hrdinů i tolik magie, že by se i Gandalf divil. Kdo na konci filmu nemá trapný, ale přesto úsměv na rtech, ten by měl navštívit svého srdcaře!

1) Princezna nevěsta

I Hvězdný prach je však do jisté míry (krom Gaimanovy původní knihy, že jo) inspirován ještě starší filmovou látkou, a to Princeznou nevěstou. Snímek narvaný aluzemi na prastaré dobrodružné filmy, jež měly tak velkou odvahu, jak malé IQ, se ze své naivity vykupuje opravdu vydatnou porcí ironie a chytrých vtipů. Výsledek je totálně odlišný od moderní vlny drsné fantasy, a to je dobře. Byla by totiž nuda, kdyby byly všechny fantasy bijáky stejné. Pro některé příběhy, jako ten o lásce z Princezny nevěsty, se prostě ušpiněné kulisy a šermířské souboje končící tepenným krvácením prostě nehodí...

Letopisy rodu Shannara se píší každé pondělí ve 20.15 na COOLu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný