13. prosince 2017 18:25

5 nejlepších válečných filmů z Blízkého východu, které byste rozhodně měli vidět

Rudý orel (1) - upoutávka

Je z čeho vybírat!

Milostný příběh za časů studené války - to nabídne špionážní klasika Rudý orel již tuto sobotu ve 22.05 na Prima COOL. Timothy Dalton se tu jako agent CIA připlete do milostného trojúhelníku, v němž není nouze o ruské agenty. A součástí toho všeho bude i trochu netradiční akční film z prostředí blízkého východu. Vzpomněli jsme proto, s jakými dalšími bijáky jej můžete srovnat.

05) Tři králové

Co kdyby neměli vojáci na Blízkém východě ani tak za úkol pacifikaci místních fanatiků… jako spíše krádež cenností? Tři králové možná nejsou úplně oficiální misí, jeho netradiční kombinace akčního filmu a heist movie je však dodnes osvěžujícím cynickým náhledem na blízkovýchodní konflikt a roli západu u něj. No a pokud vás ani tato skutečnost nerozpálí, pořád je tu po čertech hodně úsměvů George Clooneyho!

04) Mariňák

Poněkud atypický náhled na pouštní války nabízí i Mariňák – a to zejména kvůli tomu, že se tu vlastně moc neválčí. Ačkoliv je zdejší hrdina z řad námořní pěchoty nasazen do první války v Zálivu, jádrem filmu je zoufání si nad tím, že musí v éře moderního bombardování na své nasazení jenom čekat, čekat a čekat. A pak ještě trochu víc čekat. Mariňák je díky tomu možná nejrealističtější válečný film dějin, protože i skuteční vojáci se… hodně načekají. Tím spíše je ale každé nasazení o to adrenalinovější!

03) Americký sniper

Pokud byste měli na mušce dítě, zmáčkli byste spoušť? Na to se ptá (a zároveň si i odpovídá) Americký sniper slavného Clinta Eastwooda. Film je velmi volným převyprávěním příběhu skutečného ostřelovače Chrise Kyla – volným kvůli tomu, že si Kyle své příběhy zřejmě dost markantně přibarvoval. Nic to však nemění na tom, že Eastwood ve filmu ukázal odvrácenou stranu moderní války, která nemá problém někoho na druhé straně barikády rychle zbavit života… ale lidé mačkající spoušť jsou sami pořád lidmi se všemi pochybami, které s tím souvisejí.

02) 30 minut po půlnoci

Na každou reálnou vojenskou misi jsou potřeba desítky, stovky i tisíce hodin příprav. Žádný jiný film to nedovedl tak dobře shrnout jako 30 minut po půlnoci – biják o tom, kterak byl zabit Usáma bin Ladin. Na světě žije kolem 7,5 miliardy lidí a najít jednoho z nich, zvláště někoho, kdo se aktivně ukrývá a má k ruce celou organizaci, není zrovna triviální. I když se tu tak tolik nestřílí, každá minuta akce je o to intenzivnější – anebo, když jsou na ni hrdinové ve finále připraveni, vlastně občas i prazvláštně rutinní.

01) Černý jestřáb sestřelen

Naprostým etalonem je však film z roku 2001 o jedné nepovedené misi do Somálska – což sice technicky již sahá za Blízký východ, pár měsíců po jarní premiéře se však svět na 11. září probudil do éry, kdy viděl dost podobné momentky i v televizi. Černý jestřáb je film s tak drásajícím tempem, že i hokejové finále Mistrovství světa vedle něj působí jako znuděný senior, a nastavil dodnes nepřekonanou laťku jak ve vykreslení filmové války, tak i blízkovýchodních konfliktů jako takových. Ridley Scott, režisér Vetřelce, se tak svým Černým jestřábem možná zapsal do dějin filmu výrazněji než se svým starším sci-fi hororem.

Rudý orel začíná v sobotu na Prima COOL od 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný