16. března 2016 12:06

5 nejbrutálnějších nemocí z filmů a seriálů, které jsou inspirované realitou!

Bacha na ně!

Přistání dopravního letadla, v němž jsou skoro všichni pasažéři mrtví, obvykle nevěstí nic dobrého. Ještě horší však je, když umrlíci během vyšetřování CDC obživnou a začnou v márnici vysávat krev každému živáčkovi okolo! Hororovou i zrůdně komickou upírskou apokalypsu nabízí nový seriál Agresivní virus (v originále The Strain) od tvůrce filmového Hellboye a Bladea, režiséra Guillerma del Tora! První díl můžete sledovat už v pondělí ve 22.00 na Prima COOL, než se tak však stane, čtěte náš nakažlivě virologický článek!

Greyscale/Šedý lupus

Inspirace: Lepra

Obludně nakažlivá nemoc ze Hry o trůny, která mění lidi na sochy připomínající zrůdy, je ve skutečnosti přímo vytažená z análů historie. Jak infekčnost, tak stigmatizace a nucené vyvážení nakažených mimo civilizaci (kde se rádi pomstí na náhodných kolemjdoucích) přesně popisují středověkou lepru. Nakažení byli i tehdy snadno rozeznatelní díky degradaci kůže a rovněž se dočkali expedice mimo zbytek populace.

Kmen Andromeda

Inspirace: Apollo 11

Celou premisou Kmene Andromeda z titulního filmu je nepochopitelnost viru. Vlastně není ani jasné, jde-li o virus, bakterii nebo cosi jiného – mimozemský organismus je zelený, má krystalové tvary a chová se naprosto nevypočitatelně. Lidem způsobuje erozi oběhového systému, pokud je však vaše krev příliš zásaditá či kyselá, infekci přežijete. Ačkoliv si efekt autor knižní předlohy Michael Crichton vycucal z prstu, právě podobně obskurního ufounského organismu se obávali plánovači NASA při letech na Měsíc. Posádky prvních tří misí Apollo proto musely po návratu sedět ve třítýdenní karanténě.

Virus Rage (zombie viry obecně)

Inspirace: Nemoc šílených krav, vzteklina

Na téma zombie virů a jejich inspirace v realitě by bylo možné sepsat celé knihy. Jeden z nejtypičtějších případů – virus Rage z filmů 28 dnů poté a 28 týdnů poté – je v zásadě ultradrsnou verzí staré dobré psí vztekliny přenášené kousnutím. Nelze si nevšimnout ani jisté inspirace v bovinní spongiformní encefalopatii alias nemoci šílených krav. Byť tato nezpůsobuje záchvaty násilí, ale "pouhou" degradaci, je přenášená právě kanibalistickým pojídáním mozků vlastního druhu.

Pandemie neplodnosti

Inspirace: Adeno-asociované viry (AAV)

Na celosvětovou pandemii neplodnosti jako z filmu Potomci lidí naštěstí zřejmě jen tak nedojde. Přesto existují nemoci, které mohou mít statisticky významný vliv na zvýšení neplodnosti mužů či žen. Jedním z kandidátů jsou jednoduché adeno-asociované viry, kterými je nakaženo 70 až 90 % světové populace. AAV nemají žádné fatální projevy, vysoké číslo proto příliš nevadí. Přesto však studie spermatu mužů s AAV srovnaného se semenem mužů bez AAV ukázala skoro o 40 % větší výskyt abnormalit v první skupině. AAV tak může nakonec být jedním z důvodů plíživě rostoucího podílu neplodných mužů v populaci.

Černý olej

Inspirace: Megaviry z permafrostu

Na inteligentní černou tekutinu, která vás ovládá a nechá vám v hrudníku vyrůst ufouna, naštěstí vědci v přírodě ještě nenarazili. Alespoň prozatím! Idea probuzeného bizarního pravěkého viru, který jako v Aktech X bude chtít zpustošit Zemi, však není zase natolik ujetá. Vlivem oteplování tající permafrost Sibiře, Arktidy a Antarktidy totiž do oběhu uvolňuje i prastaré mimiviry alias megaviry. Ty jsou častokrát větší než buněčné organismy, namísto buněk tak infikují řádově větší améby. Francouzský tým na Sibiři v permafrostu odhalil již dva nové druhy mimivirů, možná se tak ještě máme na co těšit!

Agresivní virus započne své šíření už v pondělí ve 22.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný