18. července 2016 14:09

4 zcela originální superhrdinské filmy a seriály

Komiksovky, co nejsou podle komiksů.

Páteční večer na COOLu opět patří dvěma novým dílům znovuzrozených Hrdinů, kteří se ve 20.15 vydají na svou nejvýznamnější výpravu vůbec! Na to, že Hrdinové nevznikli podle komiksové předlohy (jak je u komiksových filmů jaksi zvykem), zajímavě variují kdysi kreslený žánr fikce. Obdobných bijáků však přibývá - vzpomněli jsme proto na komiksovky, které kupodivu nejsou podle komiksu.

Hrdinové

Seriál z produkce Tima Kringa, který nakopl s velkou pomocí Bryana Fullera (Hannibal), sice cituje všechna komiksová klišé z Velké knihy komiksových klišé, sám o sobě je však původní látkou. Již od prvního dílu je jasné, že světem se pohybují „nadaní“ jedinci, kteří jakoby utekli ze série X-Men. Jsou však zároveň v utajení, Hrdinové tak sahají i ke špionážním a konspiračním nápadům z Akt X. Po čtyřech řadách se sice příběh Hrdinů dočkal zakončení. Právě Hrdinové: Znovuzrození však s odstupem dovyprávěl, jak příběh pokračoval.

Kronika

Taktéž Kronika sahá pro inspiraci jinam – zdejší série hlavních hrdinů pro změnu získá nadpřirozené schopnosti po návštěvě tajemně působící jeskyně. Jejich antigravitační um je nejprve zábavný, jenže s velkou mocí přichází velká nezodpovědnost. Kronika tak z příběhu o mocném daru rychle sklouzne ke starwarsovsky laděné story o korupci mocí. A neskončí to jinak než megalitickým masakrem připomínajícím finále kultovní asijské anime Akira.

Super

Naproti tomu Super od Jamese Gunna (Strážci Galaxie) se nemálo inspiruje u komiksu Kick-Ass. U obou máme tu čest se „superhrdiny“, kteří jsou vlastně jenom přestrojení běžní smrtelníci. Žádné skutečné superschopnosti tu nenajdeme – to však znamená, že se vigilanti budou muset o to více v boji se zločinci snažit. Jaký je vlastně rozdíl mezi psychopaty a „superhrdiny bez schopností“? I na to se Super nápaditě ptá. Co totiž zdejším gerojům chybí na nadpřirozenu, to dohánějí entusiasmem!

Vyvolený

Nedá se jinak. Ačkoliv bohužel M. Night Shymalan v posledních deseti letech degradoval do parodie svého někdejšího talentu, jeho druhý film Vyvolený stále platí za absolutní vrchol spojení originálního „realistického“ superhrdinského příběhu a famózně temného thrilleru. Magií Vyvoleného je především skutečnost, že po dobré tři čtvrtiny děje není vůbec jasné, že vlastně sledujete superhrdinský příběh. Namísto toho působí zápletka… tajemně, nepopsatelně a dramaticky. Když však snímek odhalí své pravé barvy, klesne z toho čelist devíti z deseti diváků! A to vše přitom vzniklo jenom pro film, bez sebemenší původní předlohy.

Minisérie Hrdinové: Znovuzrození pokračuje už v pátek ve 20.15 na Prima COOL.

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný