17. října 2016 11:22

4 největší kontroverze kolem Top Gearu: Od útěku z Argentiny ke Clarksonovu vyhazovu

Když Clarkson zvedal lidem tlak!

Úterý se na Primě COOL opět ponese ve znamení dalšího dílu To nejlepší z Top Gearu, jenž startuje již ve 20.15. Tentokrát je pro vás připravena ochutnávka nejvíce legendárních momentů z vašeho oblíbeného pořadu. Víte však, co Top Gear definovalo ještě víc? Správně – všechny možné chvíle, kdy Jeremy Clarkson někomu vydatně zvýšil tlak! Vzpomněli jsme na čtvero nejvýznamnějších kontroverzí – od té první pořádné až po mezinárodní a onu poslední –, jichž se účastnilo původní osazenstvo Top Gearu.

Vtip o řidiči náklaďáků

Kontroverze se s Top Gearem táhly už od 2. a 3. řady, kdy Clarksonovi fachmani nejprve poškodili vzácný Jaguár a poté i strom při demonstraci fortelnosti Toyoty Hilux. Teprve na podzim 2008, pěkně za 12. řady, však Clarkson poprvé nadzvedl lidem mandle čistě svými komentáři – v tomto případě otázkou, „na čem záleží řidičům náklaďáků“, na niž si sám odpověděl možnostmi jako „podpora ekonomiky“ nebo „vraždění prostitutek“.

Narážku na zabíjení pak ještě jednou zopakoval, celý humor byl přitom mimo jiné narážkou na sériové vraždy v Ipswichi, na které došlo jenom o dva roky dříve – vrah pěti zdejších prostitutek, řidič náklaďáku Steven Wright, byl odsouzen v únoru 2008. Již tehdy politici posílali dopisy státní televizi BBC, po níž požadovali, aby byl Clarkson za své necitlivé poznámky vyhozen.

Mexická kontroverze

Rovněž vtípky na národní stereotypy Clarkson začal používat dříve, než z nich vznikla mezinárodní roztržka – konkrétně ve 13. řadě řekl, že v novém Volkswagenu dojede z "Berlína do Varšavy na jedno natankování" (v originální verzi "Berlin to Warsaw in one tank" je ještě lepší), což okořenil záběry Poláků prchajících ze své metropole před německou invazí. Mezinárodní ohlas měl již tento segment, teprve v 16. řadě s mexickým segmentem však Clarkson skutečně rozčeřil interkontinentální vody!

Při recenzi sportovních aut Mastretta o autu mluvili jako o tortille a káru označili za línou, prdící, slabošskou a vůbec ve všech ohledech stejnou, jako jsou Mexičani. Nebyl to Clarkson, nýbrž Hammond a May, kteří tentokrát dštili jeden národní antikompliment za druhým. Přímo vhozenou rukavicí byl konec, při němž Clarkson řekl, že všechno bude v pohodě, protože mexický velvyslanec bude příliš líný, než aby podal stížnost. Inu, vskutku nebyl! BBC sice pořad hájila tím, že stereotypy jsou součástí komedie, i někteří kolegové z britské scény jako Steve Coogan se však postavili na stranu kritiků.

Argentinská kontroverze

Nejspíše dosavadní vrchol přišel v říjnu 2014, kdy musel štáb Top Gearu uprchnout po svém natáčení v Argentině ze země. Vše začalo vcelku nevinně, když tým zvolil jako značku jednoho ze svých vozů "H982 FKL", odkazujíc k vyhrané válce o Falklandy z roku 1982. Clarkson se sice dušoval, že šlo o náhodu, respektive, že značka "H982 FKL" je hoax, tomu snad nevěří ani jeho největší fanoušci.

Výskyt notoricky známých Britů si vzali osobně váleční veteráni, kteří se sešli před hotelem, v němž byl štáb ubytován. Místní policie filmaře ujistila, že jim neposkytne žádnou ochranu(!), a všichni tak museli za dramatických okolností a pronásledování utíkat do Chile. Zanechali za sebou celou řadu materiálů včetně několika drahých aut.

Clarksonovo propuštění

Snad největší a poslední kontroverzí ze všech však bylo propuštění Jeremyho Clarksona v březnu 2015. Došlo na něj poté, co se popral s producentem pořadu v reakci na nedostatečné občerstvení, jehož se po natáčecím dni dožadoval. BBC Clarksonovi neprodloužila kontrakt a v reakci na to odešli i Hammond a May. Jak víme, trojice získala kontrakt u Amazonu.

Předtím však víc jak milion lidí podepsalo petici požadující navrácení Clarksona zpátky do sedla Top Gearu, a není se čemu divit. Vzdor snahám totiž jeho nástupce Chris Evans nedosáhl ani blízké úrovně pořadu a později sám z Top Gearu odešel.

To nejlepší z Top Gearu se znovu představí zase v úterý od 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný