13. listopadu 2017 20:19

4 nejšílenější filmové úniky z vězení: Uhodnete, který z nich opravdu proběhl?

Útěk z vězení: Vzkříšení (4) - upoutávka

Filmy, co se jednou můžou hodit...

Premiérová řada Útěku z vězení: Vzkříšení pokračuje v pondělí ve 20.15 svou jízdu na vlnách Prima COOL! A jelikož v ní i tentokrát jde zejména o úprk z lapáku, vybrali jsme pár filmů, jimiž by se zdejší hrdinové klidně mohli inspirovat.

04) Prokopat se ven

Film: Vítězství

Max von Sydow, Michael Caine nebo Sylvester Stallone – to není seznam jmen zapomenutého nultého dílu Postradatelných, nýbrž výčet tváří Vítězství. Biják o fiktivním fotbalovém zápase během druhé světové války mezi nejlepšími čutálisty Třetí říše a týmem složeným ze spojeneckých zajatců v sobě kombinuje to nejlepší z fotbalového dramatu a dojemného válečného bijáku. Fotbal je tu totiž jenom záminkou pro útěk.

Pařížský stadión, na němž má naše skvadra hrdinů sehrát svůj mač, totiž sousedí se vstupem do místní komplikované kanalizační sítě. Hnutí odporu se tak rozhodne, že se pokusí probourat se do kabinek fotbalistů a propašovat je na svobodu. Což se nakonec podaří na jedničku. Vězte tedy, že pokud se jednou ocitnete v zajetí, na svobodu se budete moct prokopat nejen s pomocí rýče, ale třeba i fotbalu.

03) Sáhodlouhý projekt

Film: Vykoupení z věznice Shawshank

Prototypem „prokopání se“ v původním významu je však samozřejmě Vykoupení z věznice Shawshank. Jeden z nejlepších filmů všech dob je však paradoxně co do věrohodnosti únikového plánu poněkud… kočkopsem. V reálu se vězni dostávají ven díky neschopnosti či korupci v řadách strážců, kdy jim tito umožní (tak či onak) propašovat se v zásilce mimo věznici či projít zadními vrátky, anebo díky svým komplicům, kteří pro ně na dvůr přiletí vrtulníkem.

Úspěšné prokopání se není příliš často praktikované od té doby, co lidstvo přišlo s vynálezem pálené cihly a železobetonu. To však ve Shawshanku ničemu nevadí – naopak diváci zcela přijmou možnost, že zdejší plán dostat se ven skrze lžičkou vytvářený tunel a roky vynášenou suť působí naprosto věrohodně. Důvod je nasnadě: Shawshank v nás po většinu stopáže vytváří dojem, že je příběhem o životě ve vězení, nikoliv únikářským filmem. Když pak v závěru díky bravurní režii (scéna s plakátem!) úspěšně přehodí výhybky, cesta do jiného žánru je pro nás všechny tak překvapivá, že návnadu polykáme i s navijákem.

02) Letenka na svobodu

Film: Con Air

Naopak Con Air svou popkornovou náturu plně přijal a diváci tak s jeho maniakálně šíleným plánem neměli nejmenší potíže – tím spíš, že jej přednesl divoce přehrávající John Malkovich! Letadlo plné těch nejhorších zločinců Ameriky (a možná i světa) se tu totiž díky zradě v řadách strážců ocitne na trase do státu, který s USA nemá smlouvu o vydání zločinců…

Součástí jsou pak i jakési techtle mechtle, kdy dojde na výměnu letadel a několik dalších poměrně nepravděpodobných okamžiků, na které se však pěkně dívá. Celý plán nicméně nakonec skončí v troskách, doslova i metaforicky. Malkovich totiž jednak nedovede ustát šarm a účes jednoho z hodných vězňů s kšticí Nicolase Cage a jednak odvážný plán rovněž zkape na tom, že jeho spoluvězni nepatří mezi nejschopnější a nejdůvěryhodnější komplice.

01) Motorkou do Španělska

Film: Velký útěk

Existuje pak ještě jedna možnost, jak realizovat prototypální útěk pomocí tunelu – nebýt na to sám. Zřejmě nejslavnějším útěkem je proto i ten „Velký“ – Velký útěk z roku 1963 popisuje příběh spojené snahy desítek zajatců koordinovaně vykopat trojici tunelů a vytvořit další klíčové věci pro útěk ze zajateckého tábora, které je mají dostat na svobodu. Nakonec se to podaří jen hrstce a většina zaplatí na snahu tu nejdražší daň – tím větší dopad však film má.

Ironií osudu je přitom Velký útěk postavený na skutečné události, útěku britských letců z tábora Stalag Luft III z roku 1944. Jasně, filmová verze je do jisté míry fikcí a dramatizací. Shoduje se však jak v tom, že byla většina uprchlíků povražděna, tak i tím, že se trojici hrdinů skutečně podařilo dostat na svobodu. Jak to zkrátka chodí, realita umí být někdy divnější než ta nejzvláštnější fikce.

Útěk z Vězení: Vzkříšení pokračuje na Prima COOL už v pondělí ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný