19. února 2016 14:04

4 nejdepresivnější válečné filmy

Tenká červená linie - upoutávka

Když vojna rozpláče víc než cibule.

Byť se nám Call of Duty snažilo namluvit opak, válka ve skutečnosti není žádná bžundózní záležitost. V úterý večer se to na Prima MAX opět potvrdí eposem Tenká červená linie, popisujícím těžký úděl tichomořského pěšáka za druhé světové. V éře drsných akčních potěch nejsou podobně arcidepresivní válečné filmy zrovna časté – o to zajímavější je ale výběr několik dalších podobných příkladů.

Tenká červená linie

Zasazení: Vykreslení bitvy o Guadalcanal, prvního významného střetu amerického tažení Pacifikem, je nádherným spojením exotiky a napětí.

Důvod k slzám: George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte nebo Woody Harrelson – rozsáhlý ansámbl herců znamená, že tu skoro každý hezoun může umřít! A mnohým se to podaří. Snímek je navíc notoricky rozvleklý a mnozí tak u něj budou slzet spíše únavou...

Ponorka

Zasazení: Námořní filmy jsou často notně drsné, uprostřed oceánu je totiž vaše šance na přežití, pokud se něco pokazí, komicky mrňavá. Film Ponorka je ale o to tragikomičtější, že popisuje trampoty německé ponorky z druhé světové války.

Důvod k slzám: Nejenže tak během stopáže pozorujeme, že i náckové „byli taky lidi“, ale především po celou dobu divákovi v hlavě rotuje myšlenka, že veškerá mise ústředních postav je zcela lichá. Všichni víme, že válku nevyhrají. Závěrečný nálet na ponorku připlouvající do „bezpečného přístavu“ tak jen podtrhuje malichernost konfliktu.

Stalingrad

Zasazení: Druhý zářez z německého úhlu pohledu na konflikt, a nikoliv poslední! Nakonec, Stalingrad telegrafuje svou depresi široko daleko už svým názvem…

Důvod k slzám: Neslavný popis největší nacistické prohry celé války se neobejde bez dlouhých pasáží popisujících zajetí, přečíslení, hlad a – ultimativně – opět i zbytečnost celého snažení.

Konference ve Wannsee

Zasazení: Konference ve Wannsee tentokrát neukazuje záběry z fronty, o to je ale děsivější. V reálném čase popsaná schůzka nacistické elity, na níž se rozplánuje holocaust, totiž navzdory honosnému vzhledu, nažehleným uniformám a food pornu jako z Hannibala řeší operaci, na jejímž konci byla největší jatka celé války.

Důvod k slzám: Všichni ušlechtile vypadající účastníci konference jsou si brutality a nechutností přitom navzdory svému vyžehlenému vzhledu vědomi! Podvědomě vyvolávanou hrůzou nad orchestrovaným zabíjením překonává film i takové dojáky jako Schindlerův seznam, Hlavu 22 nebo Plechový bubínek.

Zkrátka a dobře, válka je solidní materiál pro odbyt antidepresiv. Umělecky smutná Tenká červená linie začíná na MAXu v úterý večer od 22.05!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný