4. dubna 2013 17:00

Roboti mají vlastní internet, umějí házet cihlou a hrajou AC/DC

V ulicích je sice ještě pravidelně nepotkáváme, přesto však žijeme uprostřed robotí (r)evoluce. Překvapte sami sebe a poznejte s námi, co vše plecháči už dovedou!

Soukromý robot k ruce, který za nás bude vařit, žehlit a řídit auto (nemluvě o funkcích sexbotů), je nám slibován už více jak půlstoletí.

Ostatně, už v roce 1938 vyrobili Švýcaři plecháče, co zvládal chodit, mluvit a jódlovat.

Jenže zatím kde nic, tu nic. Nejlepším úspěchem skutečných robotů, jež se občas objeví v médiích, je makabrózní schopnost sejít schody...

Nevěšte však hlavu – robotika den za dnem pracuje na tom, aby roborevoluce nastala co nejdřív. Však posuďte jenom sukcesy z posledních měsíců.1. Běhající robot nově umí i sám házetSpolečnost Boston Dynamics už několik let vyvíjí robotickou mulu BigDog pro armádní využití.

Už před pár lety ji (ho?, to?) naučili chodit v obtížném terénu, zvednout se po skopnutí na zem a nově i házet těžké náklady na krátkou vzdálenost!

Jediné, co BigDogu prozatím chybí, je hlava. Právě díky její nepřítomnosti působí oceloplastové monstrum házející cihly ještě děsivěji než obvykle...

2. Pohyblivé figurínyOblíbený japonský oděvní řetězec v únoru pokusně zavedl figuríny, které se hýbají dle toho, jak se hýbají zákazníci.

Toho bylo dosaženo pomocí jednoduchých robotů, jejichž pohyby řídí číslo pohybového senzoru z Kinectu. Čili: hurá, aspoň figuríny konečně skáčou, jak si zákazník umane!

Nutno ale dodat, že podobný nápad možná nepatří mezi nejlepší. Jen si zkuste představit cestu kolem výlohy v hlubokých nočních hodinách.

3. Heavymetalová robokapelaŽe roboti umějí házet nebo zvedat ruce je sice fajn, k čemu to ale povede? Inu, třeba k robokapele Compressorhead!

Tohle německé, heavymetalové sdružení čtyř robotů zvládá před (stále ještě) živým publikem bezchybně reprodukovat hity AC/DC.

Compressorhead sice ještě potřebují lidské otroky k přenášení, servisu a podobně, to však slibuje změnit novinka nejposlednější...

4. Robotí internetJak je znát z předchozích tří příkladů, jednotlivé pokroky jsou sice cool, stojí však od sebe odděleně. Leč to má od základu změnit program Rapyuta.

Rapyuta (dle Miyazakiho filmu Laputa) je open sourcová cloudová databáze určená na vzájemné sdílení informací mezi jednotlivými roboty přes internet.

V praxi to znamená, že plecháči se budou moct snadno a levně vzájemně vylepšovat i přes velkou vzájemnou vzdálenost. Odpor je prostě marný. Na pokroku se zjevně fachá dnem i nocí. A to jsme ani nezmínili další fešácké vynálezy jako robotí roje, co se samy umějí skládat do větších shluků, nebo už několikaletou existenci bezpilotních bombardérů, jež se v posledních letech staly výkladní skříní světových armád.

Takže buďte na roboty hodní. Je tu šance, že vás třeba jednou i nechají naživu...

(lol)

Ondra Těšínský

Všechny články autora
Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný