5. února 2016 14:15

8 věcí, které upřímně závidíme Slovákům

Mezi Českou republikou a Slovenskem vždycky byla a nejspíš i bude lehká rivalita. Ale my nemáme problém přiznat, že pár věcí našim sousedům z východu regulérně závidíme.

Až do roku 1992 jsme to táhli společně, k prvnímu lednu 1993 se však Česká republika a Slovensko rozdělily, a i když jsme hned vedle sebe, pár rozdílů tu je. A taky pár důvodů k tomu, abychom našim slovenským bratrům záviděli.

Tatry Krkonoše jsou fajn, Šumava taky, Krušné hory nejspíš nikoho neurazí a svoje kouzlo mají i Beskydy, Jizerky nebo Jeseníky. Ale Tatry, to je jiná liga. Gerlachovský šít je o kilák vyšší než Sněžka a víc než 2500 metrů vysokých hor je tu přes dvacet. Tatry se tedy můžou hrdě nazývat velehorami. Kdo nemá strach z výšek, ten si tu užije podstatně víc než v Česku. Zajímavější jsou pochopitelně lyžovačky i obyčejné výšlapy a když budete mít kliku, uvidíte tu i medvěda. Když ji mít nebudete, uvidí on vás...

Holky Tady je to samozřejmě trochu sporná kategorie, ale nebudeme se toho bát. Na Slovensku zkrátka mají hezčí holky a na rozdíl od spousty těch českých se většina z nich netváří permanentně kysele a otráveně, což je obvykle sexy asi jako stříhání chlupů v nose. Na Slovensku jsou holky obvykle milejší a víc v pohodě než u nás, a navíc jsou minimálně stejně pěkné. Bez ohledu na to, jaké preferujete.

Prezident Vynechme politiku, ta ať se řeší na jiných webech. Tady jde čistě o osobu prezidenta a vůbec lidí, kteří šéfují zemi. U nás se můžeme pochlubit člověkem, který byl v devadesátých letech proslulý inteligentními bonmoty a schopnostmi dobrého politika, ale dnes se chodí ožralý koukat na korunovační klenoty a marně hledá články o tom, jak jeden z největších českých novinářů fandil Hitlerovi. Kousek od nás na východ ale najdete na podobném postu muže, který se nebojí jít do střetu s vládou nikoliv kvůli svému egu, ale přesvědčení a zároveň neváhá ze stejných důvodu riskovat svou pověst a popularitu u voličů. Jo a taky se chová celkem slušně a mluvčího mu nedělá bývalý redaktor hlásné trouby minulého režimu zvané Haló noviny. Tenhle přístup k funkci prezidenta by možná nebyl od věci ani u nás.

Jánošík V naší historii by se pár drsňáků a hrdinů našlo, ale v očích mnoha Čechů jsme spíš malí, vyčurání a vychytralí lidé, kteří se umí přizpůsobit jakékoliv situaci a na nějaké velké hrdinství je neužije. Čech rovná se Švejk, alespoň tak to spousta lidí vidí a tak vidí i sebe samotné. Na Slovensku mají podstatně většího drsňáka než obtloustlého tydýta, který se víceméně prokecal celou první světovou válkou. Tady mají Juraje Jánošíka. Nejdřív sloužil v armádě, ale pak se vrhl na dráhu zbojníka a jeho parta přepadala bohaté kupce i šlechtice a nakonec dostal trest smrti. V podstatě to nebyl klaďák, ale časem se z něj stala legenda, podle níž měl díky magickým předmětům nadpřirozené schopnosti a přepadal jen šlechtice a ty, co si to zasloužili. Šel po krku drábům, chudým dával peníze a bojoval proti Maďarům. Podobnou legendu bychom v naší minulosti taky uvítali, nemyslíte?

Slovenština Slovákům to tak asi nepřijde, ale spousta jejich slov zní tak nějak zajímavě. Někdy srandovně, někdy podivně, ale prostě zajímavě. Většinu času našim sousedům rozumíme bez problémů, ale když najednou vytáhnou kalibr typu vopcháčik, čučoriedka, cencúľ nebo chlopavica, zní to dost exoticky. A rozhodně líp než párek v rohlíku, borůvka, rampouch nebo plácačka na mouchy.

Přízvuk Slovenština zní sexy. O tom, jestli jsou hezčí holky u nás nebo u našich sousedů na východě, se můžeme hádat tak dlouho, dokud nevypukne regulérní válka, jakmile se ale začne mluvit, tak Slováci vítězí a to s naprostou převahou. Když se na vás Slovenka usměje a začne něco drmolit, nejspíš se po chvilce přistihnete, že vlastně netušíte, o čem mluví, ale že se to moc pěkně poslouchá.

Stoupající fotbalová repre Stejně jako Česká republika se i Slovensko letos podívá na mistrovství Evropy ve fotbale. Komu se bude dařit víc, zjistíme až začátkem července, v budoucnu nás ale možná Slováci převálcují. Marku Hamšíkovi to kope lépe než třeba Rosickému a na rozdíl od něj tráví víc času na hřišti než v nemocnici a Martinu Škrtělovi to v Liverpoolu taky kope víc než slušně. A vzhledem k tomu, že pro značnou část národa je fotbal důležitější než cena piva, je možné že velmi brzy budeme Slovákům závidět právě i ty kopálisty.

Jídlo a pití Česká a slovenská kuchyně k sobě mají hodně blízko a spoustu dobrot, které se tradičně vyrábějí pod Tatrami, najdete i v českých hospodách. A obvykle stojí za to. Halušky z bramborového těsta s bryndzou a slaninou jsou něco, po čem se doslova umlátíme, slovenské klobásy jsou taky vyhlášené i za hranicemi, stejně jako luxusní sýry nebo zelná polévka kapustnica. Ale není to jen o jídle, na Slovensku umí i parádní pití, třeba slivovici, nestárnoucí borovičku nebo tatranský čaj, který s čajem jako takovým nemá moc společného a pořádně vás protáhne. Jíst a pít na Slovensku rozhodně umějí.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný