2. června 2018 10:00
redakce Prima Living

Další víkendové mordy na Prima KRIMI vyšetří Sherlock

Těšte se na kultovní seriál televizní stanice BBC o legendárním britském detektivovi - Sherlock, který vzbudil poprask po celém světě. Od soboty 30. června ve 20.15 na Prima KRIMI.

V sobotu 30. června od 20.15 nepropásněte na Prima KRIMI premiérový 1. díl úspěšného detektivního seriálu Sherlock. Že vám název seriálu něco připomíná? Správně. Těšte se na klasické příběhy Sherlocka Holmese, přenesené do 21. století.

Nám k tomu nezbývá než dodat jen to, že Studie v růžovém je prvním dílem první minisérie o legendárním britském detektivovi, kterou televizní stanice BBC poprvé uvedla na obrazovky koncem roku 2010. Po ní přišel ještě Slepý bankéř a Velká hra.

Podívejte se na upoutávku:

Druhá minisérie sestávající opět ze tří dílů byla odvysílána v roce 2012, trojka, která měla již díly čtyři, zhlédla světlo světa v roce 2014 a ze čtvrté série zatím diváci viděli tři díly. Nadstandartní kvalitu si ale udržují všechny epizody, což je jedna z věcí, kterou fanoušci na Holmesovi a jeho drahém příteli Watsonovi oceňují nejvíc: je na ně zkrátka spoleh.

Doktor John Watson se vrátil z bojů v Afghánistánu, kde sloužil jako vojenský lékař. Z válečné mise si dovezl zranění, s jehož následky se potýká dosud. Na radu terapeutky, aby si zapisoval vše, co se mu přihodí, odvětí, že jemu se nikdy nic nepřihodí. To se má ovšem brzo změnit. Díky náhodnému setkání s přítelem ze studií se seznamuje s charismatickým géniem, který stejně jako on hledá spolubydlícího.

Sherlock a John Watson se poprvé potkávají – a sotva si stačí prohlédnout byt v Baker Street 221B, jsou vtaženi do prvního společného dobrodružství. V opuštěném domě leží mrtvá žena v růžovém. Je to již čtvrtá obět série záhadných „sebevražd“, které děsí Londýn. Detektiv inspektor Lestrade patří k nejlepším mužům Scotland Yardu, tentokrát ale ví, že existuje pouze jeden člověk, který může pomoci. Tak začíná vyšetřování, na jehož konci vznikne jedno krásné přátelství a zazní tajemné jméno, které dává tušit věci příští.

Věděli jste, že...

... snímek volně vychází z Doyleova klasického příběhu Studie v šarlatové.

  • Polibek, který dá Sherlock paní Hudsonové na tvář, nebyl ve scénáři. Benedict Cumberbatch, který Sherlocka hraje, ale zná představitelku paní Hudsonové Unu Stubbsovou od mládí, a polibek byl reakcí na to, že může pracovat s někým, kdo je pro něj téměř matkou.
  • Zápletka je z velké části založena na první knize se Sherlockem Holmesem „Studie v Šarlatové“ s některými změnami nutnými pro přenesení příběhu do současnosti. Nejvýznamnější z nich je slovo „Rache“, kdy v knize je Holmes považuje za počátek jména Rachel, a až později si uvědomí, že jde o německé slovo „Rache“ znamenající pomsta. Ve filmu jsou tyto myšlenky přehozené.
  • Dům, který ve filmu představuje 221B Baker Street, je ve skutečnosti dům na 187 North Gower Street. Adresa Baker Street 221B ve skutečnosti neexistuje a muzeum Sherlocka Holmese se nachází na adrese 237 – 241 Baker Street v Londýně.
  • Mnoho scén se natáčelo venku a během noci v roce, kdy Británii zasáhla nechladnější zima za třicet let. Martin Freeman jedno ráno při vystupování z auta na místě natáčení upadl a zlomil si zápěstí, takže mu po několik následujících týdnů vždy před natáčením museli z ruky sundávat sádru. Měl ale víc štěstí, než jeho kolega Benedict Cumberbatch, který během natáčení trpěl přetrvávající chřipkou, z níž se vyklubala život ohrožující pneumonie, kvůli které musel být hospitalizován.
  • V parku, kde se setká s Mikem Stamfordem, drží John kelímek s kávou s vytištěným názvem kavárny Criterion. To odkazuje na bar Criterion, v němž se ti dva setkali v knize.
  • Přestože jde o první vysílaný díl, byl natáčen až jako poslední, protože producent Steven Moffat ve stejné době natáčel seriál Pán času.
  • Na rozdíl od knižní předlohy, Moriarty je ve filmu známý mezi pouličními kriminálníky. V knihách znají Moriartyho všichni jen jako profesora matematiky, dokud není odhalen Holmesem díky příliš drahé malbě, kterou si pověsí ve studovně.
  • Celý film se odehrává v průběhu jedné jediné noci.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný