22. července 2019 10:58
redakce Prima Living

Temná atmosféra, dobré obsazení... z lesa se noří Robin Hood

Klasický dobrodružný film s romantickou zápletkou, který byl v roce svého vzniku (1991) poněkud zastíněn uvedením jiného Robina Hooda (tentokrát s podtitulem Král zbojníků), ale stejně si ke svému publiku cestu našel.

Načasování to bylo pravda trochu nešťastné. Koprodukční britsko-americký snímek byl původně určen do kin, ale ve Spojených státech si musel premiéru nakonec odbýt pouze v televizi.

V kinech ten rok totiž dostal přednost jiný, hvězdně obsazený a čistokrevně americký Robin Hood s Kevinem Costnerem a Morganem Freemanem v hlavních rolích. Pro tvůrce to tehdy jistě byla hořká pilulka. Hřát je mohlo pouze vědomí, že tato volba nebyla způsobena slabým výkonem jejich dítěte, nýbrž tím, že se jim do hnízda nacpala nepoměrně větší (rozpočtově i co do počtu hvězd) kukačka.

Robin Hood, který vznikl pod režisérskou taktovkou Angličana Johna Irvina, se může pyšnit mnoha superlativy. Ponurou středověkou atmosféru staré Anglie napříkad zvládl vytvořit na jedničku. Nechybí mu ani napětí. Zatímco Robin Hood v podání Patricka Bergina se víceméně neliší od těch předchozích, Marian v podání Umy Thurman tu vystupuje jako hrdá a samostatná dívka, která je schopná řešit své problémy bez cizí pomoci. Naprostý herecký koncert předvádí představitel zloducha Milese Folcaneta, surového a krutého nápadníka Marian. Snímek má sice komornější výpravu, ale zase nabízí větší historickou přesnost a občas tu probleskne i typický britský humor. A tak bychom mohli pokračovat.

Jestli jste fandové dobrodružných snímků, užijete si to se ve středu ve 20.00 na Prima MAX!

Co se ne úplně povedlo...

  • Ke konci filmu si všimněte bližšího záběru na muže v zeleném. V jednu chvíli vzhlédne k nebi a v úžasu otevře pusu. V tu chvíli si můžete všimnout výplní v jeho zubech.
  • Po tom, co rebelové ukradnou balík peněz – vybraných daní, prohlásí Tuck, že teď si může dovolit „labutí prsíčka na Madeiře“. Vzhledem k tomu, že Madeira byla objevena portugalskými plavci až v roce 1419 a život Robina Hooda se datuje zhruba do 13. století, byla by tato poznámka dost dobře nemožná.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný