14. března 2016 11:07

5 seriálových detektivů, které byste na místě zabili

Poručík Backstrom (1) - upoutávka

Čím protivnější, tím schopnější!

Legendu na Prima COOL v pátek od 20.15 nahrazuje neméně drsňácký Poručík Backstrom. Vedle jeho geniálních detektivních schopností pro něj však platí i nevybíravý slovník, vysoká konzumace alkoholu, obezita a celková hulvátskost chování. Backstrom je navíc příjemný jako zadnice nejen na padouchy, ale i své kolegy. Zkrátka a dobře, uvnitř jeho nátury se schovává minimálně jeden Gregory House, alespoň jeden Phil Marlowe a nejméně půlka Sherlocka. Ano, Backstrom je právě tak moc přerostlý! V cynismu a návycích mu ovšem činí konkurenci tři další slavní detektivové.

Jessica Jones

Loňské hitovce vévodí všemi mastmi mazaný detektiv ze staré, drsné školy. Je sice schopný, chlastá ale jako duha, slovník má horší než kanál, a pro ránu nejde daleko – zásadní rozdíl je tentokrát ovšem ve skutečnosti, že namísto muže je ústřední postavou ženská!

Marvelovská “superhrdinka” Jessica Jones má za speciální schopnost toliko svou supersílu. A kdyby vlastně disponovala nějakým bojovým uměním, obuškem a paklíčem, obešla by se i bez ní – namísto hulkovských hovadinek totiž Jessica svoji schopnost používá tradičně jenom k tomu, aby si usnadnila otevírání dveří nebo mohla vyjít z bitky vítězná i v opilosti. To ale neznamená, že je s Jess snadné vyjít.

Již v úvodu příběhu trpí brutálním posttraumatickým stresovým syndromem prokládaným bujícím alkoholismem, je cynická, protivná a po všech stránkách dysfunkční. Zápletka nikdy nepřekročí únosnou mez, po níž by se postava většině diváků zprotivila. Lze však konstatovat, že detektivní schopnosti Jessicy jsou stejně rozsáhlé jako její negativa.

Jimmy McNulty

Jeden z nejlepších a nejvěrohodnějších policejních seriálů The Wire – Špína Baltimoru přišel s postavou extrémně talentovaného detektiva, který je však zároveň arogantním alkoholikem, jenž si jako bonus nevidí do huby. Jimmy navíc nemá prakticky žádný osobní život, jako robot pouze dýchá čistě prací, což není nikdy příliš zdravé. Postava výborně hraná Dominicem Westem se zadrala pod kůži každému divákovi – hluboce, ale i bolestivě!

Columbo

Zatímco většina otravných detektivů je nepříjemná jaksi omylem, respektive kvůli své tíživé sociální fóbii nebo alkoholismu, detektiv Columbo je speciální výjimka. Není totiž vůbec jasné, jestli své okolí obtěžuje omylem, anebo vše dělá naschvál! Doutníky, hloupé otázky a vzhled sešlejšího bezdomovce jsou solí v očích (ne-li jiných otvorech) většiny kolemjdoucích. Columbo, podobně jako Švejk, sice působí jako prosťáček, ale právě to je jeho ultimátní zbraň proti domýšlivým zloduchům...

Temperance "Kůstka" Brennanová

V dobré tradici autistických kriminalistů s otravnými zvláštními zvyklostmi vystupuje i Kůstka ze Sběratelů kostí. Díky své absenci společenského cítění však tentokrát důvody jejího obskurního chování ukazují spíše na Aspergerův syndrom. Jistě, to je sice daleko méně závažné než polda, který je za bestii o vlastní vůli, ale připočtěte k tomu tajemné zmizení rodičů a ve výsledku máte tak či onak zaděláno na nepříjemnosti.

Sherlock Holmes

Lze-li ovšem stopovat prototyp nepříjemného kriminalisty nazpět, musíme jít daleko za Jessicu Jones, ale i Phila Marlowa až k prapůvodnímu Sherlocku Holmesovi. Stejně jako jeho moderní inkarnace ve dvojici seriálů a filmu měl totiž už prapůvodní Sherlock stejně talentu, jako i much.

Ačkoliv Sherlock v minulých dekádách získal pověst chladného, bodrého gentlemana, už v Conanových románech byl Sherlock mnohdy notně arogantní. Nevyhýbal se ani návykovým látkám, ba dokonce jim kráčel vstříc! Moderní verze se vlastně ještě drží notně zpátky, kdyby totiž měly vykreslit Sherlocka v celé jeho závislosti, seriál by připomínal spíše trampoty rockového hrdiny na vrcholu delíria.

Přesto platí, že Sherlock není hulvátským narkomanem jen tak pro srandu – jakožto správně tragický hrdina se mnohdy látkami snaží spíše podpořit své myšlenky, popřípadě naopak uniknout z jejich spárů. I tenhle nihilismus však s genialitou filmových a televizních detektivů souvisí.

První dvojdíl Backstromových případů na vás čeká v pátek ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný