6. listopadu 2016 20:23

Kdo byl v Hvězdné bráně dvakrát? 7 herců, kteří hráli víc rolí v jednom seriálu

Podruhé do stejné řeky vstoupíš.

Seriálový svět je plný nápadů na nové zápletky. V realitě však existuje jenom omezený počet herců – mnohdy tak jediná tvář musí zastat roli více postav. Vybrali jsme nejznámější herce, kteří k překvapení diváků s dobrou pamětí sehráli několikero charakterů v jediném seroši!

Peter Capaldi

Role: John Frobisher (Torchwood), Doktor (Pán času/Doctor Who)

Slavný je třebas příklad Petera Capaldiho – ačkoliv se objevil ve dvou jiných seriálech, Torchwood i Pán času sdílejí stejné univerzum, čili jsou dějově jakýms takýms způsobem propojené. Capaldiho Frobisher byl přitom prominentní (ne-li vlastně hlavní!) postavou kultovní 3. řady Torchwoodu, jenom aby se o pár let později stal hlavní tváří další iterace Doctora v Pánovi času!

Harry Morgan

Role: generál Steele (M.A.S.H.), plukovník Potter (M.A.S.H.)

Capaldi padl do oka producentům nejspíše právě svým vykreslením Frobishera – ostatně podobně tomu bylo i v případě Harryho Morgana, jenž se ponejvíce proslavil jako plukovník Potter, velitel M.A.S.H.e. Ještě než nahradil předešlého velitele základny, si totiž Morgan zahrál roli šíleného generála Steela a vlezl tvůrcům natolik pod kůži, že mu později nabídli jednu z hlavních rolí.

Paul McGillion

Role: Ernest Littlefield (Hvězdná brána), Carson Beckett (Stargate Atlantis)

Netradiční genezi má i Paul McGillion, jehož snad všichni fanoušci sci-fi znají jako doktora Becketta ze Stargate Atlantis. Ještě než si tuhle roli střihnul v patero řadách (z toho později jako Beckettův klon, ale nekomplikujme to), zahrál si ve flashbacích věru netradiční postavu v původní Hvězdné bráně – mladou verzi Ernesta Littlefielda, muže, který prošel bránou ze Země již v roce 1945 a zůstal uvězněn na druhé straně.

Lucy Lawless

Role: Lyla a Lysia (Herkules), Xena (Herkules a Xena)

Každé malé dítě (žijící na konci 90. let) jistě ví, že se Xena poprvé objevila jako epizodní postava v seriálu Herkules. Ještě předtím si však ve stejném seriálu střihla Lucy Lawless jiné postavy – chladnokrevnou záporačku Lylu a Amazonku Lysii! V druhém případě je už evoluce vstříc drsňačce s mečem znát velmi silně a je to jenom potvrzením, že byl výběr hlavní postavy Xeny trefou rovnou do černého!

Jeffrey Combs

Role: Weyoun (Star Trek: Hluboký vesmír 9), Shran (Star Trek: Enterprise), mnoho dalších

Slavný herec maniakálních záporáků dodal svým přednesem "extrémistického diplomata/diktátora" Weyouna Hlubokému vesmíru 9 skutečný šmrnc. Star Trek si ho proto podržel v řadě dalších rolí – obvykle s tunou make upu na tváři. Star Trek Enterprise přesto Jeffreyho Combse trochu vykoupil, Střihl si tu totiž opakovaně kapitána andorianské hvězdné lodi, jakýsi alternativní mimozemský odraz Enterprise samotné, jenž je možná notně exotický a horkokrevný, ale v zásadě pořád sympatický ufoun.

Terry O'Quinn

Role: Brian Tillman (Akta X), Stínový muž (Akta X), Darius Michaud (Akta X – film)

Pozdější fachman známý ze Ztracených si v Aktech X zahrál celou baterii postav. Již ve 2. řadě si střihl epizodní roli poldy, později si přímo zahrál jednu z nejvíce nesympatických postav prvních filmových Akt X, jen aby se v 9. řadě seriálu vrátil jako "Stínový muž"! Svou trojici postav, z toho dvou významnějších, pak doplnil navíc charakterem Petera Wattse v Miléniu, jež je sice opět separé seriálem, s Akty X však znovu sdílí stejný vesmír.

Patrick McGoohan

Role: plukovník Rumford (Columbo), Nelson Brenner (Columbo), Oscar Finch (Coumbo), Princ (Columbo)

V závěru však sáhneme do prehistorie seriálových výměn, a to po Patrickovi McGoohanovi. Ten si totiž ze čtyř a půl rolí (!) v seriálu Columbo pokaždé zahrál vraha. A pokaždé samozřejmě jiného! Skoro to svádí k interpretaci, že Columbo má nějakou neurologickou poruchu a vrahy vidí pokaždé se stejným obličejem. McGoohan samozřejmě není jediný, kdo byl v Columbovi vícekrát, jeho tvář je však natolik spojená s vrahounským výrazem, že už jen samotná jeho přítomnost nahání husí kůži. Ještěže se na Columba nikdo nedíval jako na detektivku zkoumající tajemnou identitu vraha, ale naopak identitu dalšího absurdního postupu ústředního umolousaného detektiva.

Hvězdná brána se otevírá každý všední den v 16.10 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný