5. července 2017 20:36

I boží seriály mají své mouchy: Tohle je 5 největších klišé v Hvězdné bráně

Zvraty, na které se vždycky dá spolehnout.

Ačkoliv zjevně milujeme dobrodružství týmu SG-1 v seriálu Hvězdná brána, dejme si ruku na srdce – v jejích více jak 200 dílech se nápadně často opakovala celý řada příběhových zvratů. Napadlo nás pět nejčastějších.

05) Všechno vyřeší krystaly

Ufounská flotila ustřílela vašemu Ha'taku polovinu trupu? Nevadí! Carterová a spol. prostě jenom přehodí v panelu o velikosti 30x30 cm pár krystalů, a než se nadějeme, loď bude jako nová! Totéž lze navíc realizovat i obráceně.

Pokud jste náhodou uzavřeni uvnitř ufounské lodi a nepřítel vám jde po krku, normálně rozstřílejte pár panelů a loď bude hned na hadry. Alespoň než nepřítel ZAPOJÍ NOVÉ KRYSTALY. Protože nic neřekne "vyspělá kosmická civilizace" jako nechávání kritických komponent na náhodné stěně uprostřed lodi!

04) Nová technologie se na konci dílu ztratí

SG-1 našla při své další misi úžasnou mimozemskou technologii, která by mohla změnit kurz války s Goa'uldy? OK, pokud je to věc, rozlučte se s ní. A pokud je to bytost, kupte jí rovnou rakev. Do konce dílu nevydrží.

Ztráta "získaných" technologií a výhod je zrovna klišé, které s postupem seriálu odeznělo, mnohdy však bylo k nalezení i v pozdějších epizodách - nemlich totéž jsou totiž povznesení Antikové, kteří by sice story s Ori mohli vyřešit během pár záblesků světla, ale N.E.U.Č.I.N.Í. T.A.K.!

03) Lidé jsou výjimeční

Galaxie je plná ufounských ras - nejen Goa'uldů či Asgardů, ale i Noxů, myriád derivátů lidí a rovněž spousty emzáků, kteří mají spoustu plastelíny na hlavě. K odemčení prastarých tajemství Antiků však stačí desetiletá práce tří a půl lidí z Tau'ri? Ano! Proč? Protože lidí jsou výjimeční!

Nakonec, i ti Antikové jako lidé vypadali - což by svědčilo o tom, že jsou pozemšťané k jejich nahrazení předurčeni nebo tak něco. Jenže seriál nic podobného nikdy přímo nepotvrdil ani náznakem. Pozemšťanům jde zkrátka práce od ruky díky tomu, že mají *nekonvenční myšlení*. Jak příhodné!

02) Štíty na 10% vydrží skoro nekonečně dlouho

Střetnutí s goa'uldskou mateřskou lodí se nevyvíjí podle představ - i když plavidlo našich hrdinů mělo na počátku střetu štíty na 100%, nyní důstojník na můstku hystericky křičí, že klesly jenom na 10%.

Byl by to dobrý okamžik k tomu se pomodlit a podepsat závěť, naštěstí je prakticky zaručené, že štíty na 10% vydrží minimálně dalších 10 minut. Tedy alespoň do chvíle, kdy problém vyřeší SG-1. Čímž se dostáváme k...

01) SG-1 se nemýlí

OK, řekněme, že máte kosmickou loď vybavenou lasery, stíhačkami a obří posádkou, a můžete s ní přeletět z jednoho konce galaxie na druhý během obědové pauzy. Pokud by vám na palubě běhali arogantní důstojníci z velitelství, v 9 z 10 případů ve Star Treku i jinde by se z nich vyklubali záporáci.

Ve Hvězdné bráně jde však zpravidla o hlavní hrdiny, takže posádka kosmoletu (nebo ruský SG tým, nebo konkurenční vědec, nebo NID...) jednoduše platí za nýmandy, kteří se o sebe málem neumí postarat. Vážně si nestěžujeme, Hvězdná brána jej pořád boží. Jen by možná občas bylo zábavnější vidět naše borce a borky, jak fidlují na druhé housle.

Hvězdná brána na Prima COOL běží každý všední den v 16.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný