21. prosince 2016 18:40

Lovci duchů vs. Grimm: 5 nejlepších nadpřirozených detektivek

Grimm V (4) - upoutávka

Po stopách pachatelů, kteří jsou doslova nelidové.

Další atypický případ nabídne v pondělí ve 20.15 skrze seriál Grimm. Nick se tentokrát dostane na stopu wesenskému milostnému čtyřúhelníku, v němž ubývají jednotliví participanti vlivem prastaré tradice. Mix detektivky a nadpřirozena je nápadem, který zklame málokdy - jak ostatně dokazuje vybrané patero seriálových klasik.

Akta X

Klasiku si stranou odklidíme hned na úvod - Akta X jsou povinností a milníkem celého žánru nadpřirozených fizláren. I když patří duše agentů Muldera a Scullyové spíše ufounům, seroš za celou svou předlouhou existenci věnoval také podstatnou porci epizod čistým duchařinám, indiánským měňavcům anebo vampířinám. Akta X navíc vymyslela vícedílný oblouk, jež od té doby kopíruje po boku epizodních dílů celá řada následovníků - Grimma nevyjímaje.

Kolchak: The Night Stalker

I tohle duo z FBI však mělo na čem stavět. Dávno před ním se v letech 1974 až 1975 televizními obrazovkami proháněl Carl Kolchak v seroši Kolchak: The Night Stalker. Pro své potomky včetně Akt X je tohle jméno něco jako Star Trek pro sci-fisty. Kolchak jako investigativní novinář šel po krku všemu, na co policie neměla varlata - od Satana po čarodějnice! Nevyhýbal se přitom opět ani ufounům či robotům, duchařiny mu ale vždycky šly o něco lépe.

Twin Peaks

Své k tomu všemu však má co říct i agent Dale Cooper z městečka Twin Peaks. Pokud byl Kolchak racionální matkou nadpřirozených detektivek, Twin Peaks byl... emocionálním otcem celého bizarního žánru. Seriál z dílny Davida Lynche lze popsat celou škálou nejdivnějších příměrů, právě pro jeho bizarnost mu ovšem nechybí atmosféra nezemskosti. Twin Peaks sice není moc detektivka, o to víc je tu však k vidění ono nadpřirozeno.

Grimm

Zatímco se mnohé seriály jaly inspirovat u všemožných mytologií, Grimm už šestou řadu zkouší něco docela jiného - namísto pekelníků, duchů, upírů nebo ufounů se tu řeší jenom a pouze postavičky s tváří člověka a pohádkami inspirovaných monster. Pro mnohé to funguje, pro jiné méně - i našinec však musí uznat, že je v americkém seroši notně osvěžující vidět celou baterii německy pojmenovaných bestií, nikoliv jen věčně ukazovaného pána pekel.

Lovci duchů

Navázat na to všechno se pokusili mnozí. Constantine, Grimm i Lovci duchů. Avšak jenom poslední zmiňovaní výtečníci skutečně získali sáhodlouhý seznam fanoušků. Pravda, Lovci duchů mají poněkud promněnlivou kvalitu řad - čím více se seriál prodlužuje, tím víc je znát, že scenáristé sahají po lecčems, aby udrželi pozornost diváků. Zároveň je však znát, že je hlad diváků po Deanovi a Samovi stále neukojitelný!

Grimm razí za dalším případem již v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný