22. února 2017 12:46

Batman vs. Spider-Man: 5 nejlepších superhrdinů, kteří tají svoji identitu

Grimm V (13) - upoutávka

Masky, které nejsou jenom pro parádu.

V pondělním díle Grimm půjde na Prima COOL o tajemnou masku! Udělátko propůjčující svému majiteli ohromnou moc se ve 20.15 stane předmětem zájmu padouchů i klaďasů. A to nás donutilo poškrábat se na hlavně a zamyslet se, kde všude se podobný nápad objevil. Škrabošky "zvyšující moc" najdeme primárně mezi superhrdiny, avšak nejen u nich.

5. Spider-Man

Základní motiv maskovaných superhrdinů je jasný jako facka – kdo páchá ve světě dobro, ten si musí chránit svou rodinu. Zatímco v realitě se většina lidí spokojí s fakt dobrými zámky, fakt vysokými ploty nebo bodyguardy, superhrdinové sázejí raději na absenci své soukromé identity. Jakou paseku prozrazení může způsobit, přitom paradoxně často zkoumá hlavně Spider-Man. Tedy film o náctiletém frajerovi, který by ZVLÁŠTĚ VE SVÉM VĚKU po odhalení vlastních superschopností v 9 z 10 případů využil nově nabité maskulinity k tomu, aby se všem svým vrstevníkům chvástavě chlubil tím, že umí lézt po mrakodrapech a ejakulovat (z rukou) na desítky metrů daleko...

4. V

Maskovaní (anti)hrdinové však ve skutečnosti sahají mnohem dále do minulosti, a krásně to připomíná film a komiks V jako Vendetta. V něm ústřední pan V sice platí za moderního "antisuperhrdinu", jenž bojuje výbušninami proti totalitnímu zřízení v Anglii, zároveň se však nepokrytě inspiruje klasickými romantickým hrdiny jako hrabětem Monte Christo. Občas maska totiž znamená jenom to, co skutečně znamená – masku. Ne každý hrdina tají svou identitu kvůli ochraně rodiny, občas má jenom někdo zohyzděnou tvář anebo chce odložit provalení své identity tak dlouho, než vykoná svou krvavou pomstu!

3. Darth Vader

Že Darth Vader technicky vzato není superhrdina? Inu, má schopnosti? Má! Existuje kolem něj kult? Ano – jak u nás, tak v předaleké galaxii! Zvláště po reinkarnaci Hvězdných válek se přitom s Darth Vaderem zachází doslova jako s Batmanem zdejšího světa. Už prequely vznikly JENOM kvůli tomu, abychom zjistili, kdo byl tenhle cápek zamlada. I dnes vznikající hvězdoválečné bijáky si však nemohou odpustit Dartha buď evokovat a zmínit (Síla se probouzí), či přímo ukázat (Rogue One). Kuriózní přitom je, že právě Darth Vader je unikátním pojítkem mezi více motivy maskovaných antihrdinů – maska u něj slouží k ukrytí zohyzděného těla, zároveň mu však oblek zřejmě vylepšuje schopnosti – a zároveň po jistou část story sloužila k tomu, abychom netušili, kdo se pod ním skrývá! Na to, že tenhle pán Sithu obvykle není vnímán jako superhrdina, s nimi sdílí povážlivě mnoho charakteristik!

2. Batman

A ještě jednoho tradičního supergeroje musíme zmínit. Batman není podstatným příkladem maskovaného hrdiny jenom kvůli tomu, že je momentálně asi nejznámějším a nejpopulárnějším superhrdinou vůbec, ale také právě pro své lehce atypické zacházení s motivem masky a maskování se. Zatímco se u Marvelovek na tajné identity moc nehraje (což naznačil už Tony na konci prvního marveláckého filmu) a u mnoha jiných superhrdinů působí kamufláž ultrastupidně (vážně, Clarku, brýle???), u Batmana je přítomnost masky zcela zásadní. Vlastně by se dalo říct, že v případě Batmana platí, že je netopýří maska přirozeným stavem postavy a naopak fazóna Bruce Wayna platí za onu klasickou masku...

1. Maska

Úplně nejčistším příkladem ve stylu pondělního dílu Grimm je však klasická Maska s Jimem Carreym. Byl to nejen biják, který rozjel Carreyho kariéru na plné pecky – Maska zároveň protlačila do světového povědomí možnosti digitálních triků. Tekutý terminátor z T2 je sice pěkná věc, ale až Maska ukázala, že počítačové triky nemusejí být jenom chladné jako zmoklé psisko! Navíc, ten nápad! Film o tom, že když si nasadíte šamanskou masku, dostanete superschopnosti a supercharisma, je povážlivě sympatičtější sledovat než film, v němž vás triková bestie sotva tak zabije. Ačkoliv má tak Maska zdaleka nejjednodušší zacházení s motivem maskovaných postav, stejně nemůžeme, než ji posadit na židličku vítězů!

Grimm (tenktokráte o masce) začíná v pondělí ve 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný