21. června 2016 16:14
Adam Vala

VIDEO: Zahráli jsme si Battlefield 1! Z téhle masivní bitvy se vám stáhne zadek

VIDEO: Zahráli jsme si Battlefield 1! Z téhle masivní bitvy se vám stáhne zadek

Jednou z nejočekávanějších her na letošní E3 byl Battlefield 1. Vývojáři z EA DICE překvapili hráče ještě před veletrhem a vyslyšeli prosby hráčů, aby se už vykašlali na moderní konflikt a vrátili se do historie. Přáním byla druhá světová válka, DICE se ale námětu nebáli a posunuli svoji hru v historii ještě hlouběji. První světovou válku jsme si vyzkoušeli na vlastí kůži!

Pokud ve vás panovaly obavy, jestli může být první světová válka ve hrách dostatečně přitažlivou látkou, máme pro vás dobrou zprávu - může! Bez zbytečného přehánění lze mluvit o naprosto skvěle vybrané době, která zaručuje dostatečný zájem v kombinaci s neokoukanými zbraněmi, prostředím i tehdejšími válečnými postupy. Pryč jsou překombinované gadgety z Call of Duty, nový Battlefield je o vás, nepříteli a zbrani, která stříli před sebe zcela obyčejné náboje.

TENHLE MULŤÁK NENÍ PRO STARÝ!

Značka Battlefield byla odnepaměti spjata s multiplayerem a jen moderní trendy přinutily vývojáře zpracovat i příběhovou část. Ta nebude v Battlefieldu 1 chybět, nicméně fakt, že se na E3 mohl zkoušet pouze multiplayer, jasně dokazuje, co je pro vývojáře stále tou stěžejní částí. A aby toho nebylo málo, bavíme se tu o hře 64 hráčů proti sobě, což v kombinaci s terénem činí z Battlefield 1 náležitě zaprasenou akci, v níž přežijí jen ti nejsilnější.

Před tím, než se snesete na bojiště, ať už na vybojovaný spawn-point, nebo na záda některého z členů vaší jednotky, musíte si samozřejmě vybrat vaše zaměření. Jde vám to s útočnou puškou, dobře míříte? Pak je z vás střelec. Plní vás hrdostí, když zvednete ze země polomrtvého spolubojovníka a můžete mu v nenadálých situacích pomoct, pak jste medik. No, a pokud jste trochu na hlavu a vyžíváte se v těžkých zbraních, budou se před vaší protitankovou střelou třást všechny posádky pásovců nepřítele. Jednoduše řečeno, taktika začíná už při výběru a je vhodné jednotlivé skupiny skládat s rozmyslem. Velitel pak má mnohem více možností, jak mužstvo vést a kam případně rozestavit jednotlivé členy.

TANKEM KUPŘEDU!

Na bůhvíjaké taktizování ale vůbec nemusí dojít, protože pokud Battlefield 1 něco simuluje dobře, pak je to zmatek a chaos válečné vřavy. Do hry byl zapracován systém dynamického počasí, takže i během slunné bitvy mohou oblohu zahalit mraky a když se spustí déšť, doslova cítíte pot mísící se s kapičkami studené vody padající z oblohy. Pak už je jen krůček k tomu, že si spletete kabát nepřítele s výbavou spolubojovníka a končíte s kulkou mezi oči. I proto je vcelku na místě upozornit vás, že Battlefield 1 sice není DOOM nebo Quake, ale rychlost a dynamika hře nechybí.

Vedle pěšáků pak po bojišti jezdí spoustu techniky, mezi kterými jednoznačně ční tanky. Ne, v první světové nešlo o příliš sofistikované stroje, ve skutečnosti šlo o kovem pobité rakve, pohybující se přibližně 4 kilometry za hodinu, v případě hry pak své předky připomínají svou (ne)manévrovatelností, nicméně už ne rychlostí. Vzhledem k tomu, že BF1 není simulátor, ale do velké míry válečná arkáda, to ale vůbec ničemu nevadí. Naopak, vývojáři mohli vrhnout pozornost třeba ke zpracování zvuků, které vám v případě tanků nepěkně polechtají ušní membrány. Děsivá rána, hvízdot v uších... zkrátka všechno, co zákonitě museli zažívat i vojáci před sto lety.

PAN OTTO VON BY MĚL RADOST

Neděsivějším nástrojem války je ale v tomto případě vzducholoď. Obrovský Zeppelin se v případě conquest módu nasune nad bojiště v momentě, kdy nepřítel začne kontrolovat určitý počet bodů a věřte nám, že jedna obří vzducholoď dokáže rozrýt i půlku mapy. Není proto zvláštností, že v momentě jejího výskytu nad mraky se všechna pozornost upoutá právě na ni a letadla - rovněž řiditelná hráči - spolu s protiletadlovými děly začnou pálit do jednoho bodu. Je to neskutečně uspokojující pocit a odměna v podobě obřího hořícího doutníku klesajícího z nebe se nedá slovy popsat.

Stejně jako dojem z grafického zpracování, který převyšuje současnou tvorbu realisticky zvolenou paletou barev a obrovským smyslem pro detail. Grafice pak sekunduje fyzikální model, zahrnující i neskutečnou míru destrukce všeho, na co na mapě narazíte. Pokud tedy plánujete hrát týmově, s mikrofony a hráči, kteří se nebojí vžít se do své role, Battlefield 1 čeká kdesi na Olympu. V porovnání s aktuálním Call of Duty nepostrádá ducha a nabízí tak obrovský pocit sounáležitosti a strachu o holý život, že by se muselo stát něco opravdu nepěkného, aby prvenství mezi střílečkami Battlefieldu 1 někdo ukradl. Rok je, pravda, ještě dlouhý, ale o vítězi je jasno už nyní...

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný