18. března 2016 16:32

Velké srovnání herních VR: cena, vlastnosti i nabízené hry!

Virtuální realita je mezi hráči poslední dobou téma číslo jedna. Srovnali jsme základní parametry největších chystaných kousků.

Každý výrobce VR nádobíčka zvolil vlastní přístup i strategii. Někdo sleduje hlavně snadné použití a nižší cenu, jiný se zaměřil na kompletní zážitek nebo možnosti použití i mimo herní oblast. Posuďte sami, jaké VR se vám jeví jako nejzajímavější.

Oculus Rift

Běží jen na PC, dodává se s Xbox One ovladačem i senzorem pohybu a v sadě s hrami Eve: Valkyrie a Luckys Tale. Pro kompletní zážitek bude třeba dokoupit Touch ovladače, které zatím nemají cenovku a nebudou k dispozici při zahájení prodeje.

Cena: 600 $ - cca. 14 500 Kč Rozlišení: 2160 x 1200 px Obnovovací frekvence: 90 Hz Zorné pole: zhruba 110 stupňů Senzory: akcelerometr, gyroskop, magnetometr, externí tracker polohy Konektory: HDMI 1.3,, 3x USB 3.0, USB 2.0 Audio: vestavěná sluchátka a mikrofon, 3D audio Ovládání: Oculus Touch (k dokoupení) a Xbox One ovladač (součást příslušenství) Platforma: prostředí Oculus Home na PC Do prodeje: 28. Brězna 2016 Hry: Eve: Valkyrie, Luckys Tale… kompletní seznam ZDE Minimální hardware: Nvidia GTX 970 / AMD 290, CPU Intel i5-4590, 8 GB RAM

Samsung VR

Nejlevnější, ale taky nejzákladnější řešení, u kterého si mnoho uživatelů po chvíli stěžuje na bolesti hlavy. Funguje jen s některými modely telefonů Samsung, které se nasazují do brýlí a slouží jako obrazovka. Hry jsou omezené výkonem a senzory telefonu. Podporovány jsou některé tituly z Oculus Rift a taky z vlastní platformy Samsung Milk VR.

Cena: 3000 Kč Rozlišení: záleží na použitém telefonu Obnovovací frekvence: 60 Hz Zorné pole: 96 stupňů Senzory: akcelerometr, gyrometr, geomagnetický a senzor přiblížení Konektory: micro USB Audio: vestavěný reproduktor a mikrofon Ovládání: touchpad, tlačítka telefonu Platforma: telefony Samsung Do prodeje: už v prodeji

PlayStation VR

Příslušenství ke konzoli PlayStation 4 umí snímat hýbání hlavou, pohyb těla a samozřejmě taky pracuje Se vstupem z PS ovladače. Sony slibuje, že bude VR skvělé taky jako obrazovka na sledování filmů nebo procházení prostředím PlayStation.

Sada obsahuje pouze headset, výpočetní jednotku a kabely. Nutná k používání je taky PS Camera a pro další funkce taky kontrolery Move. Kdo je nemá, bude si je muset dokoupit, ale Sony slibuje, že bude dodávat taky větší sadu s Move ovladači, která by pořád měla vyjít levněji než např. Oculus Rift.

Výhodou je velké množství již potvrzených titulů od renomovaných studií a taky VR podpora pro některé už existující hry.

Cena: 400 $ - cca. 9 500 Kč Rozlišení: 1920 x 1080 (Full HD) Obnovovací frekvence: 120 nebo 90 Hz (záleží na hře) Zorné pole: 100 stupňů Senzory: akcelerometr, gyroskop, PS Eye tracking a Move systém Konektory: HDMI a USB Audio: 3D audio Ovladače: PS4 ovladač a Move ovladače Platforma: PlayStation 4 Do prodeje: říjen 2016 Hry: kompletní seznam ZDE

HTC Vive

Nejdražší a nejpokročilejší řešení, které vyzývá hráče, aby vstali ze sedačky. Je totiž vybaveno vícero snímači pro aktivní snímání pohybu hráče v prostoru a taky má z vnější strany brýlí vestavěné kamery, což umožní třeba míchání reálného a virtuálního světa před očima hráče. Navíc má podporu největší herní platformy Steam.

V balení je helma, dva bezdrátové snímače do rukou, dvě základové stanice pro snímání pohybu, výpočetní jednotka k připojení k PC a sluchátka.

Cena: 800 $ - cca. 19 000 Kč Rozlišení: 2160 x 1200 Obnovovací frekvence: 90 Hz Zorné pole: 110 stupňů Senzory: akcelerometr, gyroskop, laserový polohovací systém, kamerky na helmě Konektory: HDMI, USB 2.0, USB 3.0 Audio: dodávaná sluchátka, vestavěný mikrofon Ovladače: 2x Steam VR kontroler do rukou Platforma: Steam VR na PC Do prodeje: duben 2016 Hry: 3 hry zdarma, seznam podporovaných her ZDE Miminální konfigurace: GeForce GTX 970 /AMD Radeon R9 290, CPU Intel i5-4590 / AMD FX 8350, 4 GB RAM

A tady je stručné srovnání všech tří hlavních soupeřů v anglické recenzi:

Našli jste si svého favorita?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný