10. března 2016 12:45

Turnaj IEM v Katovicích trhal rekordy. Byli jsme na místě a tady jsou naše dojmy!

Nejprestižnější, největší, nejsledovanější. Těmito a dalšími podobnými superlativy byl v minulých letech častován turnaj Intel Extreme Masters v Katovicích. Jeli jsme se proto na vlastní oči přesvědčit, jestli tyhle přívlastky nejsou přehnané.

Intel Extreme Masters bylo i letos veletrhem digitální zábavy, který jsme na stránkách COOLu pokrývali celý víkend živým vysíláním. Zatímco v moderní Spodek Aréně se odehrávala velká progamingová finále, v přilehlém výstavním pavilonu se předváděl ten nejnovější gamingový hardware včetně periferií a budoucí herní technologie jako hraní v ultravysokém rozlišení 4K, brýle s virtuální realitou nebo technologie Realsense snímající váš pohyb před monitorem, která umožňuje vytvořit úplně nový druh her.

Všechno bylo možno si v Katovicích vyzkoušet a osahat. Táhly i nejrůznější závodní simulátory, kde jednoznačně bodoval ten zabudovaný v automobilu Porsche, který byl vystaven na stánku HyperX. Pokud jste byli trpěliví a vystáli si frontu, odměnou vám byl unikátní herní zážitek.

Samozřejmostí byly všudypřítomné cosplayerky, které neúnavně po všechny dny proplouvaly davem a ochotně pózovaly každému, kdo poprosil o fotku. Důkazem, že počítačové hry a gaming obecně táhne, potom i letos byly obrovské fronty před Spodek arénou plné natěšených fanoušků, kteří chtěli vidět své oblíbené hráče v akci anebo prostě jen zažít atmosféru neopakovatelné herní akce.

Bylo zároveň fascinující vidět, kam se elektronické sporty za těch několik let posunuly. Od prvních turnajů se stovkami počítačů, kde bylo možné zápasy sledovat přes ramena jednotlivých hráčů až k dnešní podobě s obřími pódiy a online streamy s miliony diváků. Přesně tak totiž vypadalo Intel Extreme Masters. Byla to jedna obrovská show.

V Katovicích už není divné vídat fanoušky oblečené v dresech nebo alespoň se šálou svých oblíbených filmů. Není neobvyklé, že se na virtuální duely v oblíbených hrách přijde podívat přes 10 000 lidí, kteří zaplní celou Spodek Arénu a vytvoří tak fantastickou kulisu. A ano, není divné už ani to, že během finálových zápasů diváci skandují a povzbuzují své favority. Tohle je zkrátka zábava pro 21. století.

Pokud jde o progaming, Katovice i letos pohostily světovou elitu, a to hned v několika hrách. Turnaj v Counter-Strike vyhráli dle očekávání Švédové z fnatic, kteří ve finále porazili velké překvapení turnaje Luminosity Gaming z Brazílie. Ve Starcraftu II zase dominoval Jihoorejec Polt. Jeho krajané z SK Telekom 1 potom doslova rozdrtili konkurenci ve hře League of Legends. V doprovodných turnajích v Heroes of the Storm zvítězili Dignitas, v dívčím Counter-Strike turnaji vyhrál evropský mix We Run This Place a konečně v Hearthstone vyhrál španělský hráč AKA Wonder. Všechny shora zmiňované týmy nebo hráči si přišli na stovky tisíc na odměnách.

Buďte si jistí, že příští rok, kdy se s finálovým turnajem Intel Extreme Masters rozhodně opět setkáme, se opět budou přepisovat knihy rekordů.

Stanislav Mikeš eSuba.eu

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný