2. ledna 2016 16:37
Adam Vala

TOP 10: Vybrali jsme nejlepší hry roku 2016! Je libo Mass Effect nebo Uncharted?

Pokud už spřádáte plány na to, za jaké hry v tomto roce utratíme, máme pro vás seznam deseti kousků, které musíte mít!

Se začátkem nového roku přichází i radostná událost v podobě pročítání toho, co nás dalšího čeká. V případě her to budou návraty slavných sérií i zcela nové značky, na které byste měli mít spadeno, pokud si chcete říkat hráči. Výběr je opravdu obrovský a už dopředu bylo jasné, že do žebříčku deseti nejočekávanějších her roku 2016 prostě nedostaneme všechny. Čest osobním preferencím, desítku jsme ale uzavřít museli a činíme tak podle našeho nejlepšího svědomí. Garantujeme vám ale, že koupí jakékoliv z následujících her rozhodně neprohloupíte.

A poznámka pro ty, kteří by snad v téhle lize výjimečných řešili pořadí – hry jsou seřazeny podle data vydání, pokud zatím pevné datum nemají, jsou řazeny abecedně.

XCOM 2

Vývojář: Firaxis Games Platformy: PC, Mac Datum vydání: 5. 2. 2016

Legendární tahová strategie se vrací v plnohodnotném pokračování úspěšného rebootu značky v podobě XCOM: Enemy Unknown, resp. datadisku Enemy Within. Opět nás čeká otevřená válka s mimozemšťany, kteří si vybrali naší planetu k... kteří si zkrátka vybrali naší planetu a chtějí si ji podrobit! Jako novinka pak do hry nad rámec všech oblíbených věcí vstupuje také procedurálně generované bojiště, které zajistí, že žádný průchod hrou nebude stejný. A určitě uznáte, že právě XCOM se pro opakované hraní hodí jako téměř žádná jiná hra.

Quantum Break

Vývojář: Remedy Platformy: Xbox One Datum vydání: 5. 4. 2016

Designér Sam Lake z finského studia Remedy už několikrát přesvědčil hráče i kritiky, aby si zamilovali jeho předchozí hry a letos se bude snažit znovu. Max Payne a Alan Wake dostanou mladšího sourozence v podobě téhle third-person akce, ve které budete vyjma akce a sledování seriálově střiženého příběhu (včetně dlouhých hraných epizod) také manipulovat s časem. Právě všemožné kroucení jeho toku bude vaší hlavní zbraní ve vizuálně pompézním díle, do kterého vkládají milovníci akce velké naděje.

Uncharted 4: A Thief's End

Vývojář: Naughty Dog Platformy: PS4 Datum vydání: 26. 4. 2016

Všechny příběhy mají svůj konec, lovce pokladů Nathana Drakea nevýjimaje. Lidé z Naughty Dog ale slibují, že na tohle dobrodružství rozhodně nezapomeneme a hodlají zakončit sérii Uncharted ve velkém stylu. Přichystali spoustu novinek, jako je například možnost volby v dialozích, chybět nebude špičkové vizuální zpracování a snad se i dočkáme zodpovězení všech ve vzduchu visících otázek!

No Man's Sky

Vývojář: Hello Games Platformy: PS4, PC Datum vydání: červen 2016

Nikdo vlastně pořádně neví, co bude No Man's Sky zač, ale všichni chtějí tenhle vesmírný simulátor hrát. Je jasné, že toho příliš neřekne vyznavačům Elite Dangerous a dalších hardcore space-simů, pro všechny ostatní by ale prozkoumávání gigantického, procedurálně generovaného vesmíru mělo být obrovskou výzvou. Alespoň tak mluví vývojáři z Hello Games, kteří všechny konkrétní informace vysílají do světa jen velmi zřídka a udržují ve hráčích to nejvyšší možné napětí.

Dishonored 2

Vývojář: Arkane Studios Platformy: PC, PS4, XOne Datum vydání: Q2 2016

První Dishonored udeřil hřebík na hlavičku. V době, kdy hráči chtěli dalšího Thiefa, přišli lidé z Arkane s nádherně stylizovanou tichou akcí, ze které vykřesali naprosté maximum. Ve druhém díle by mělo být zcela pochopitelně všechno ještě větší a lepší, to nejdůležitější je ale změna hlavního hrdiny, resp. hrdinky. Do popředí se dostane Emily Kaldwin, se kterou se navíc podíváme i za zdi dystopického Dunwallu. Obrázky a videa slibují opravdu hodně.

Deus Ex: Mankind Divided

Vývojář: Eidos Montreal Platformy: PC, PS4, XOne Datum vydání: 23. 8. 2016

Další legendární série, další příslib na konec léta. Série Deus Ex zraje jako víno a vývojáři se po předchozím Human Revolution rozhodli nespěchat a naslouchat fanouškům. Nad rámec očekávaného cyberpunkového pozadí přidali rozšířené možnosti dialogů a větvení příběhu a samozřejmě zahrnuli do příběhu Adama Jensena nové lokace a morální dilemata. Navíc se v novém Deus Ex podíváme do Prahy a prožijeme si zhmotněnou legendu o Golemovi!

Mass Effect: Andromeda

Vývojář: BioWare Platformy: PC, PS4, XOne Datum vydání: Q4 2016

Aby sci-fi záležitostí nebylo málo, letos se konečně dočkáme pokračování RPG Mass Effect od mistrů oboru - BioWare. I přes to, že si závěr původní trilogie vysloužil obrovskou kritiku, všeobecnému veselí z blížícího se vydání nestojí nic v cestě. Vývojáři se navíc zaměří na hlubší průzkum planet a namísto vesmírné lodi se snaží poutat pozornost na vylepšené vozítko Mako. To všechno samozřejmě za přítomnosti nové zápletky, známých i zcela nových postav a tuhých nepřátel, kteří si chtějí (znovu) podrobit galaxii.

Final Fantasy XV

Vývojář: Square Enix Platformy: PS4, XOne Datum vydání: 2016

Věřte, nevěřte, patnáctý díl série Final Fantasy po deseti letech vývoje konečně spatří světlo světa! V minulém roce vývojáři ze Square Enix pustili do světa časově omezenou demoverzi, nebo lépe ukázku herního prostředí a části příběhu, aby zkraje nového výše uvedenou novinu potvrdili. Čeká nás další dobrodružství v notoricky známém světě a za přítomnosti náležitě japonských postav v čele s Noctem a jeho bandou, která křižuje svět v nablýskaném kabrioletu.

Horizon: Zero Dawn

Vývojář: Guerilla Games Platformy: PS4 Datum vydání: 2016

Tvůrci série Killzone se vydali zcela jiným směrem a chystají jednu z nejambicióznějších her nového roku! Horizon: Zero Dawn uvede hlavní hrdinku Aloy, která v alternativní budoucnosi podobné pravěku (fakt!) pátrá po tom, co se stalo s jejími předky a kdo zapříčinil, že po lesích běhají robotičití dinosauři. Zní to možná trochu šíleně, ale konecpt je jedním slověm skvělý a všechno, co jsme dosud viděli - včetně hratelných sekvencí - působí jako svěží vichr, který nedul už mnoho let.

The Last Guardian

Vývojář: SCE Japan Studio Platformy: PS4 Datum vydání: 2016

Žebříček nejočekávanějších her by asi nebyl kompletní bez zmínky vytouženého The Last Guardian. Pokud vedle Half-Life 3 existuje hra, kterou hráči skloňují s vytvralostí jim vlastní už mnoho let, je to právě tenhle počin, který by měl po kompletním přepracování z PS3 na PS4 konečně vyjít. Škoda jen, že všechno, co jsme dosud z "nové" verze viděli, působí jako obyčejná a nepříliš přitažlivá záležitost. Snad zafunguje síla kultu a obrovská nostalgie, jinak to bude mít nástupce Ico a Shadow of the Colossus opravdu těžké.

Nenašli jste vaší očekávanou hru? To vůbec nevadí, napište svůj žebříček do komentářů a pomůžete tak ostatním, vybrat další zajímavé hry, na které by se hodilo v novém roce zaměřit.

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný