28. června 2016 17:26
Adam Vala

Největší záhada GTA odhalena! Víme, jak se to mělo s Bigfootem a horou Mt. Chiliad

Geniální příběh sounáležitosti a odhodlání, který spojuje hráče napříč platformami!

Není sporu o tom, že jsou do GTA V vetknuta mnohá tajemství, která se snaží hráči za každou cenu rozlousknout. Jsou to ty vzácné chvíle, kdy jinak znesvářené světy konzolistů a pcčkářů zakopou válečnou sekeru a společnými silami hledají jakékoliv vodítko, které by je posunulo dál. V ještě vzácnějších chvílích pak dojdou na konec zprvu velmi nejasné cesty a tajemství odhalí. Jak se to tedy má s Yettim, kvetoucími kaktusy a horou Mt. Chiliad? Díky Redditu už známe odpověď.

Na začátku byl kaktus

Nejdřív malá rekapitulace pro ty z vás, kdo jste tuhle záhadu nesledovali od začátku. Zapálení fandové projížděli zdrojový kód hry a vyčmuchali lokaci zlatých kaktusů, které se nacházely (nejen) na úpatí hory Mt. Chiliad. Bohužel, některé ze souřadnic nedávaly smysl, případně se na místě nic zvláštního nenacházelo. V těchto chvílích proto zasáhli vývojáři, když v jednom z updatů změnili část kódu a dali tak hledačům záhad na vědomí, že komunikace není pouze jednocestná. Indicií tedy bylo: „Zmýlil se, když začal svůj lov v úterý.“

Na první pohled nesmyslná věta ale nastartovala mozky celé komunity pátračů, aby mohli přijít se závěrem, že první zlatý kaktus byl nalezen v úterý, což s přihlédnutím k počtu kaktusů – 7 – dává najevo, že jich dohromady bude sedm a první objevený kaktus je až druhý v pořadí. Od té chvíle proto začali hráči křižovat lokace, i nadále pátrat po změnách v kódu, ale nenacházeli nic, co by je posunulo dál.

Nestačí KDE, nutné je i KDY

Mít počet míst a souřadnice totiž nestačilo – podstatný je i časový údaj, což hráčům později došlo a podmínili hledání na konkrétních místech i tomu, jaký je den a kolik je hodin. Aby bylo pátrání snazší, bylo možné po snědení prvního kaktusu využít speciální sonar a namířit si to přesně k následující lokaci. Vše se navíc muselo stihnout vždy do brzkého rána v rozmezí od 5:30 do 8:00 ráno, navíc v kombinaci s mlhou a sněžením. Určitě chápete, že nasimulovat po sobě takové podmínky nejde bez cheatů, i s tím si ale fanoušci hravě poradili.

Začali teda jíst kaktusy v přesném pořadí, kontrolovali se navzájem, aby nedošlo k chybě, která by mohla celé vyšetřování svést z cesty, ale i tak se na konci heroického snažení nenacházeli nic. Vůbec nic! Buďto museli něco přehlédnout, nebo si z nich Rockstar vystřelil. Obě varianty se zdály pravděpodobné, s ani jednou se však hráči nechtěli smířit. Vývojáři je ale nenechali ve štychu příliš dlouho a v dalším updatu změnili kód a přidali novou indicii. „Jeho oběť se mu zdá povědomá,“ napsali tehdy místo úterní zprávičky.

Divoký hon

Zapálení lovci senzací si mohli být na jednu stranu jistí, že i přes zdánlivý nezdar nejsou daleko od odhalení celé záhady, informace o oběti jim ale dlouho nedávala smysl. Až společnými úvahami přišli na to, že celá „minihra“ je v podstatě lovem bestie, která se objeví ve hře až po snědení sedmého kaktusu, po kterém se zároveň hrdina hry přemění v Bigfoota. Díky jeho schopnosti řvát kolem sebe pak bylo možné poprvé kontaktovat honěnou bestii a mohl započít finální hon. Hráčům se příliš nedařilo, a až fanoušek s přezdívkou LeBlond byl jako první schopný držet s kořistí stopu a nakonec ji i v dramatickém souboji zlikvidovat.

Hra pak LeBlonda odměnila novou postavou do tzv. režisérského módu, pomocí kterého je možné vytvářet vlastní in-game filmečky. Přirozeně je pak nová postava ona lovená bestie. LeBlond v závěru celého příběhu ještě odhalil, že na rozluštění tajemství pracovalo více než 30 lidí, kteří mezi sebou aktivně komunikovali a luštili všechno, co přišlo na stůl. Jejich seance trvaly i 16 hodin a nikdo vynaloženého úsilí nelituje.

Navíc není vyloučeno, že GTA V obsahuje další podobná tajemství, jedno z nich se týká samotné hory Mt. Chiliad a další podle mnohých ještě čekají na své odhalení. Bez ohledu na to, kolik jich ve hře opravdu je, však nezbývá než pogratulovat a přát si, aby podobná spolupráce mohla fungovat vždycky a bez obav o vlastní prospěch.

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný