1. března 2016 13:21

5 věcí, které jste chtěli vědět o e-sportu, ale báli jste se zeptat!

Tento víkend proběhne v polských Katowicích oslava moderních počítačových her, jaká nemá obdoby! Mezi 300 tisíc obyvatel se během jednoho víkendu vmísí až 150 tisíc fanoušků her, cosplaye, komiksů a dalších geek věcí!

Asi každý máte kamaráda, který někdy zkusil hru Counter Strike, League of Legends nebo HearthStone. Někteří hrají jen rekreačně, pak jsou tu ale tací, kteří se chtějí pomocí těchto her dostat na metu nejvyšší - stát se šampiónem. Může to být vítěz okresního školního kola, vítěz republikového turnaje či třeba mistr ČR. Někdo ale hraní bere opravdu vážně a dává do něj všechno, zameškává školu, rodiče, povinnosti aj. Je tedy na místě se těchto jedinců zeptat na pár otázek, které přiblížují jejich každodenní život!

A nezapomeňte, už tento víkend vysíláme největší herní turnaj Evropy exkluzivně na webu Prima COOL!

1. Dá se hraním vydělat?

Ano! Nejlepší hráči světa, mezi nimi je i pár Čechů a Slováků, si vydělávají i několik milionů ročně. Celkově si vydělal nejvíce americký tým Evil Geniuses. Tato dlouhodobě uznávaná organizace si uzmula na turnajích přes 11 milionů dolarů! Hráč, kteý si pak vydělal nejvíce je Peter "ppd" Dager, hráč Dota2. Ten už si za svou kariéru vydělal 2 miliony dolarů. Nejvíce vydělávajícím hráčem z lokálního prostředí je slovenský Ladislav "Guardian" Kovács. Ten si už vydělal kolem 124 tisíc dolarů!

2. Kolik času s tím profíci tráví?

Hodně, opravdu hodně. Abyste dosáhli na hvězdné nebe, jezdili po světa a měli smlouvu se značkami jako Intel nebo Razer, je potřeba mít nejen talent, ale také chuť se zlepšovat a zdokonalit se. Pokud hrajete hry, kde jde jen o vás, trávíte více času hraním a přípravou, nicméně pozor! Důležitý je i spánek a odpočinek. Profesionální hráči sice tráví třeba 6 hodin trénováním a pak 3 ostré hodiny hraní, ale také dodržují základní pravidla jako spánek minimálně 7 hodin, chodí pravidelně posilovat své tělo a hlavně pravidelně jí, aby udrželi své tělo fit a v kondici.

3. Co na to říkají jejich přítelkyně?

Je to asi stejné jako když si vy najdete přítelkyni na pracovišti nebo v baru, kam oba často chodíte. Protože máte oba stejné zájmy, hry, komiksy, seriály nebo filmy, ví oba, co je potřeba pro partnera obětovat. Pokud tak přítelkyně vydrží na některých akcích třeba i celý víkend, může jet domů s novopečeným mistrem světa nebo vítězem jednoho z velkých turnajů a naopak.

4. Baví je to i po těch hodinách hraní?

Dost zajímavá otázka. Už se v minulosti několikrát stalo, že hráči ztratili motivaci, dali si na rok pauzu a pak se vrátili lepší, odpočinutější a hlavně hladoví po úspěchu. Je to stejné jako u fotbalistů nebo hokejistů, kteří buďto rok přetrpí v týmu a berou plat, nebo si dají chvíli klid a pak se vrátí. (Zdravíme Dominika Haška a Jardu Jágra!)

5. Jak to berou rodiče?

V tomto směru hodně záleží na rodičích a na jejich výchově. Buďto vyrůstáte v tolerantní rodině, která vám dá prostor, nebo vám to zatrhne a vám zbydou oči pro pláč. Tuzemská herní scéna zná například super příklad v Miroslavu Leštachovi, otci Erika "hakkiJr" Leštacha, který má nyní smlouvu s Red Bullem. Ten svého syna doprovázel na všech akcích dokud mohl a přinesl tomu velkou oběť. Vyplatilo se, Erik patří k nejlepším česko-slovenským jezdcům, je to mistr evropy ve hře TrackMania a cestuje po celém světě!

Je nějaká otázka, která vám zůstala nezodpovězená? Pak neváhejte a pište nám do diskuze! Už tento víkend se jimi budeme probírat během Prima COOL streamu z Katowic!

Sledujte všechny novinky o streamu na stránkách Prima COOL a nezapomeňte soutěžit o telefon značky Coolpad a sluchátka Razer!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný