25. března 2016 16:14
Adam Vala

5 nejkontroverznějších momentů GTA: Šokovalo víc mučení nebo zabíjení prostitutek?

Tyhle momenty jsou už celkem za čárou...

Série Grand Theft Auto je doslova synonymem pro kontroverzi. Vývojáři si rozhodně neberou servítky, čelili už několika žalobám a čas od času vyšlápnou za hranici vkusu a přijatelnosti. I pro takové momenty je ale série tak oblíbená a nemělo by se na ně zapomínat. Tady je pět nejkontroverznějších z nich, a ať hodí kamenem každý, kdo si je sám nevyzkoušel…

PŘEJÍŽDĚNÍ STOUPENCŮ HÁRE KRIŠNA

Říkalo se jim elvisové, háre krišny anebo prostě jen „školka“, všichni ale bezpečně vědí, že jde o zástup oranžově oblečených panáků z prvního dílu GTA, které jste mohli masakrovat… třeba autobusem! A když jste zmlátili jejich kápa, mohli jste vést celý zástup.

HOT COFFEE MÓD

Počítáme-li díly chronologicky, pátým velkým dílem bylo GTA: San Andreas, a i přesto, že šlo o skvělou hru na desítky hodin, spoustu lidí si ji spojuje s aférou Hot Coffee. Vývojáři totiž ve hře nechali možnost, nechat se s hlavním hrdinou pozvat na kávu ke sličné přítelkyni, a následny sex sledovat z nejrůznějších úhlů kamer. Postavy byly oblečené, jejich pohyby značně zjednodušené, ale i tak museli vývojáři zaplatit 20milionovou pokutu za explicitní obsah, který ve hře zkrátka neměl být.

ZABÍJENÍ PROSTITUEK PRO PENÍZE

Další věcí, kterou vývojáři příliš nedomysleli, je možnost zaplatit si… ehm… společnici. Akt se odehrává v autě, nic vidět není, ale nikdo si už neuvědomil, že i prostitutky jsou klasickými postavami a lze je po vykonané práci zabít. A z mrtvol vypadávají jejich peníze… Chápete?

MUČÍCÍ SCÉNA Z GTA V

Ani dosud poslední díl se neobešel bez kontroverzních momentů a jedním z nich je i scéna, kdy Trevor na jedné straně mapy mučí vystrašeného nebožáka, ze kterého se snaží získat potřebné informace, které se hodí Michaelovi při určování, koho sniperkou odstřelit. Design je povedený, ale opravdu je nutné sledovat psychopata Trevora, jak se v mučení vyžívá?

ZABÍJENÍ HAIŤANŮ, RASISMUS

Poslední situaci nelze popsat konkrétně – děje se totiž napříč celou sérií a má značně rasistický podtext. Vývojáři se toho opravdu nebojí, a tak jednou kosíte zavšivené Haiťany po desítkách a jindy musíte vyslechnout ne zrovna pěkné vtípky na vaši černou postavu stran policie. Nekorektními vtípky se GTA jen hemží, jak už ale bylo uvedeno v úvodu, i to je důvod, proč se na každý díl těší desítky milionů hráčů.

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný