4. srpna 2019 23:09
redakce Prima Living

Blíží se nebezpečný Breakheartský průsmyk!

Napínavý vlakový western s Charlesem Bronsonem v hlavní roli, který svým výkonem skvěle umocňuje mysteriózní atmosféru, jež ze snímku čiší. K celkovému dojmu vydatně přispívá i vydařený scénář, svižné tempo a povedený mix žánrů – westernu a kriminálky. Prima MAX si pusťte 16. 8. v pátek ve 20.00.

Píše se rok 1873 a vojáky v pevnosti Fort Humbold zachvátila epidemie záškrtu. Na pomoc jim je vypraven vlak s majorem Claremontem a skupinou kavaleristů, kteří mají nemocné vojáky nahradit a zajistit transport zadržených zločinců, Calhouna a jeho bandy.

Ve vlaku se rovněž přepravují zásoby jídla, léky a rakve pro mrtvé. Kromě toho s nimi cestuje i několik civilistů: guvernér Fairchild a jeho snoubenka, dcera velitele pevnosti Marica, doktor Molyneux a reverend Peabody. V osadě Myrtle se k nim připojí ještě maršál Pearce se svým vězněm, bývalým profesorem medicíny, Johnem Deakinem (Charles Bronson), který je hledaný pro krádež, hráčské dluhy a žhářství.

Vlak akorát projíždí obávaným územím, kterému vládne indiánský náčelník Bílá Ruka, když ve vlaku dojde k sérii událostí, jež mezi cestujícími začnou šířit strach. Nejprve je zavražděn doktor Molyneux a krátce po něm záhadně umírá topič. Vlak se blíží k nebezpečnému Breakheartskému průsmyku, když dojde k dalšímu neštěstí: vagóny s vojáky majora Claremonta se od soupravy odpojí a vykolejí, přičemž všichni vojáci umírají a mizí i reverend.

Deakinovi začíná být jasné, kdo za všemi těmito událostmi stojí a velmi záhy si svoje podezření potvrzuje. V zásobovacím voze objeví, že zásoby léků jsou ve skutečnosti zbraně a dynamit a v pevnosti Fort Humbolt se děje něco jiného, než co tvrdí oficiální verze. Rozhodne se tedy svěřit se se svou pravou identitou jediným lidem, kterým ve vlaku důvěřuje, a překazit důmyslný zločinný plán.

Možná jste o filmu Breakheartský průsmyk netušili, že…

  • Za hudbu ke snímku je zodpovědný Jerry Goldsmith, slavný americký skladatel, který je podepsaný pod soundtracky například ke snímkům Planeta opic, Vetřelec či Přichází satan. Za posledně jmenovaný snímek získal Goldsmith Oscara, přičemž na svém kontě má dalších šest nominací na zlatou sošku. Jeden z nejvýkonnějších hollywoodských skladatelů složil hudbu k téměř dvěma stovkám filmů.

Režie: Tom Gries Předloha: Alistair MacLean (kniha) Scénář: Alistair MacLean Kamera: Lucien Ballard Hudba: Jerry Goldsmith Hrají: Charles Bronson, Ben Johnson, Jill Ireland, Charles Durning, Ed Lauter, Richard Crenna, Bill McKinney, David Huddleston, Roy Jenson, Robert Tessie Rok uvedení: 1973

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný