Čerství řidiči kašlou na pravidla, říká průzkum
Každý den přibydou na silnici noví řidiči s mokrými papíry. Podle posledního průzkumu ale tahle skupina řidičů nerespektuje pravidla, nezvládá krizové situace na silnicích a často ohrožuje sebe i ostatní.
Rozsáhlý průzkum zveřejnila společnost Goodyear EMEA. Data sbírala v letech 2012 až 2014 v devatenácti zemích, na otázky odpovídalo 6400 nových řidičů z 16 zemí, 2334 učitelů autoškol z 15 států a 6805 rodičů z 19 zemí včetně České republiky. Výsledky jsou celkem alarmující. Ale nemůžeme házet vše jen na mladé a přemotivované. Problém najdeme i v autoškolách. Více než čtvrtina čerstvých řidičů je přesvědčená, že by při zkouškách v autoškole neuspěla, pokud by je musela podstoupit znovu. Polovina respondentů pak zcela postrádá výcvik jízdy za tmy.
Čerství řidiči kašlou na pravidla, říká průzkum
Ačkoliv se mladí řidiči bojí tmy a špatného počasí, svou rychlost tomu ale nepřizpůsobí. Čtvrtina mladých řidičů v Belgii a Polsku a pětina francouzských, českých či nizozemských řidičů si například za deštivého dne připadá nejistá, ale po mokré silnici jezdí třetina stejně rychle jako po suché.
A jak je to u nás? Protože jsme automobilově založený národ, zvládají mladí teoretickou i praktickou část v autoškole většinou na první dobrou. Češi navíc nejvíce ze všech dotázaných respektují dopravní značky, světlené signály a nebojí se ani sněhu. Co se týče zimních podmínek, byli na tom lépe už jen ve Švédsku.
Čerství řidiči kašlou na pravidla, říká průzkum
Jinak ale mladá generace řidičů riskuje mnohem více než generace našich rodičů. Podle instruktorů v autoškolách je to tím, že žijeme v neskutečně zrychlené a hektické době. Nejčastějšími prohřešky, kterých se mladí dopouštějí, je telefonování za jízdy, sledování sociálních sítí a zbytečně vysoká rychlost. Mladí muži navíc často přiznávají agresivitu či alkohol za volantem.
Podle průzkumu si většina instruktorů z autoškol myslí, že krom hektické doby může za toto chování mladých také chybějící povědomí o možných následcích nehod. Zajímavé je, že přesně toto potvrzují i sami studenti z autoškol. 47 procent z nich se totiž při výuce nedozvědělo vůbec nic o tom, jak takovou krizovou situaci řešit. Zato se 56 procent dozvědělo zásady úsporné jízdy. Trochu smutná bilance, nemyslíte? Hlavně, že se mladí učí jezdit za 4 litry na 100 ujetých kilometrů, ale když se dostanou do průšvihu, netuší, co dělat. Jaké máte vy zkušenosti s mladými řidiči? A vy, kteří máte ještě mokrý řidičák. Jak to funguje v autoškolách? Podělte se s námi v komentářích!