4. září 2023 00:01

7 věcí, které nevíte o Jean-Claudu Van Dammovi: Původně běhal v hmyzím kostýmu na place Predátora

Mrkněte se na nejslavnější roznožku Žána Klády a nastudujte si jeho minulost.

Ve čtvrtek večer se na COOLu porve Kickboxer! Jean-Claude Van Damme se v tomhle akčňáku představí jako frajírek z Ameriky, který musí cestovat do drsného Thajska, aby tu vyzval na souboj zdejšího obávaného mistra bojových umění. Krvavé hody se však nesou v duchu toho, čím se JCVD proslavil nejvíc – devadesátkovým akčním filmem, který je v drsnosti o fous dál než akce z 80. let. Poznejte proto o JCVD vše, co tyto nostalgické časy připomíná!

07) Baletní počátky

Je to paradoxní, ale Jean-Claude začínal vlastně studiem klasického baletu – podobně jako jiný slavný herec, Patrick Swayze. Jenže JCVD neskončil jen u tance. Po boku baletu začal cvičit karate a získal černý pás už ve věku 18 let! Vzhledem k tomu, jak proslavil rodnou Belgii (dodnes se mu přezdívá „Muscles from Brussels“), není divu, že se nakonec dočkal i vlastní sochy.

06) (Skoro) nepřekonaný kickboxer

Asi vás nepřekvapí, že JCVD získala značnou popularitu jeho sportovní dráha. Traduje se, že měl jako kickboxer na kontě 19 výher a jedinou prohru. Většinu zápasů přitom ukončil krutopřísným knockoutem, není tedy divu, že přišel s novou érou akčních drsňáků, kteří vypadali o něco nebezpečněji, protože zkrátka měli za nehty i trochu pravé krve.

05) Drsná americká škola

JCVD na rozdíl od svých kamarádů nechtěl zůstat celý život v rodné krajině, a tak se vydal na zkušenou za velkou louži. V USA měl po nějaký čas značně tvrdý chlebíček, chvíli dokonce musel spát a jíst na ulici. Jeho první role byly značně druhořadé, a to ještě pokud měl JCVD štěstí. V roce 1987 mu navíc utekla jedna legendární role, která mohla jeho kariéru zažehnout o pár let dříve...

04) Skoro Predátorem

JCVD byl totiž prvním představitelem Predátora! V původní verzi kostýmu, která počítala ještě s predátořím insekticidním vzhledem, byl ukryt právě bruselský svalovec. Producentům se však příliš nelíbil design samotné potvory, a tak šel nakonec celý koncept do koše – a spolu s ním zmizel z placu i Van Damme. Nová, nám již známá podoba Predátora namísto rychlých pohybů počítala s tím, že je predátor vysoký hromotluk. JCVD byl tak definitivně ze hry, naštěstí ale časem prorazil jinak.

03) Je rozhodně bipolární

Van Damme na má triku pět manželství se čtyřmi ženami (!), jeden obskurní soudní spor ukončený tím, že zemětřesení zničilo důkazy (!!) a jiný soudní spor, v němž byl žalován vojákem a komparzistou za to, že jej úmyslně na place bodl do oka a způsobil mu tak částečnou slepotu (!!!). Tenhle spor JCVD mimochodem prohrál. Sám o sobě mluvil jako o bipolárním floutkovi, který měl na vrcholu dráhy během natáčení Street Fightera i dost náročný koníček v podobě kokainu. Ke stáří jej však ďáblové mládí konečně opustili.

02) Jeho nejlepším filmem z poslední dekády jsou...

... Expendables 2 alias druzí Postradatelní! JCVD si tu, příhodně vůči minulému bodu, střihnul záporáka. Tou dobou již víceméně ustoupil z herecké dráhy, a byť se mihnul v pokračováních Univerzálního vojáka nebo svém „životopisném“ filmu JCVD, platí, že jej Postradatelní zase významně připomněli. Občas se tedy před kamery ještě vrátí – třeba zrovna nedávno v akčňáku Zemřít mladí.

01) Nejlepší roznožka

Ostatně rok po Expendables 2 natočil JCVD video, z něhož si jej diváci nového milénia paradoxně budou pamatovat nejvíc. Kultovní reklama, v níž provede roznožku mezi dvěma couvajícími kamiony Volvo, byla zřejmě posledním skutečným zábleskem starého pardála z Bruselu. Takhle brilantní kousek už totiž Van Damme jen tak nepřekoná!

Kickboxer začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný