5. října 2016 01:15
redakce Prima Cool

Absurdní pokuty v Brně. Strážníci trestají parkování zadkem k chodníku

Začalo to tak, jak už to u nás bývá. Jeden brněnský občan si stěžoval, že mu zplodiny z výfuků jdou přímo do oken. A strážníci začali bleskurychle jednat.

Stěžovatel byl rozhořčen z toho, že auta, která parkují výfukem směrem k chodníku, pouští všechny zplodiny rovnou do jeho oken. Strážníci začali bleskově jednat a všem autům, která stojí zadní částí směrem k chodníku, rozdali pokuty. Podle všeho se řídili technickým předpisem ke značce vymezující stání. Ta označuje parkoviště – stání na chodníku kolmé nebo šikmé, ale podle strážníků také říká, že by řidiči měli stát k domům přední částí svých aut.

Způsob parkování vozidel zakazující stání vozidel na vyznačených parkovištích zadní částí vozidla k chodníku byl v minulosti v hl.m. Praze řešen vyhláškou, která takové stání v obytných zónách zakazovala. Nicméně již před nějakou dobou byla zrušena. Pokud ji nějaké obce ve vyhlášce mají, je nutné, aby značka byla doprovázena dodatkovou tabulkou, což se v Brně nestalo.

Řidičů se zastala i ombudsmanka Anna Šabatová, na kterou se pokutovaní obrátili. Podle ní je výklad dopravní značky policisty nesprávný. Sami policisté si prý nejsou výkladem značky jistí, a tak pokuty na čas přestali rozdávat. S výkladem značky se raději obrátili na ministerstvo dopravy, které ovšem zatím nijak nereagovalo. Pokutovaní řidiči se mohou obrátit na Městskou policii Brno s podnětem k přezkumu. Musí tak ale učinit nejpozději do šesti měsíců od právní moci rozhodnutí o přestupku, tedy od uložení blokové pokuty. Pokud ale neuspějí, nezbyde jim nic jiného, než se obrátit na soud.

Vypadá to, že opravdu žijeme v Kocourkově. Když už ani policista neví, co která dopravní značka znamená, jak se má orientovat běžný občan?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný