11. října 2017 18:29

Tomu neuvěříte! 4 nejděsivější seriálové případy, které vycházejí z reality

Akta X X (4) - upoutávka

Od Akt X po Stranger Things.

Na Prima COOL pokračuje již tuto neděli ve 22.45 premiérová 10. řada Akta X. Možná, že máte tenhle seriál dávno v merku, věděli jste ale, že pár jeho dílů bylo inspirováno skutečnými událostmi? A neplatí to jenom o Aktech – vybrali jsme čtyři seriálové případy vycházející z reality.

04) Akta X, Erlenmeyerova nádobka

Reálná inspirace: Gloria Ramirez

Akta X budeme v našem přehledu potkávat často – při 10 řadách zaměřených na tajemno by ostatně bylo divné, kdyby tomu bylo jinak. Hnedle konec 1. řady s dílem Erlenmeyerova nádobka je totiž vskutku kuriózní tragédií. Na pohotovost zde přivedou pacienta, který po napíchnutí svou toxickou krví otráví personál. Stejný případ se doopravdy stal v roce 1993, kdy byla do nemocnice v Riverside přijata Gloria Ramirez, 31 let stará pacientka s rakovinou. Po injekci začal personál okolo omdlévat a muselo dojít na vyklizení sálu. Gloria později zemřela – pitva přitom ukázala, že žena užívala jako podporu léčby Dimethylsulfoxid, organosírovou sloučeninu, která se v jejím těle při defibrilaci přeměnila na jedovatý Dimethylsulfát.

03) Hranice nemožného

Reálná inspirace: MK Ultra

Pamětníci Hranice nemožného, seriálu, který Aktům X vděčil za opravdu HODNĚ, si možná vzpomenou na díl 2. řady jménem Dream Logic. Vše odstartuje chlápek, který ve svém šéfovi vidí démona. Logicky jej tak zabije. Problém je, že šéf démon nebyl – a náš pachatel toliko trpěl supersilnými halucinacemi. Postupně je odhaleno, že náš nebožák byl obětí pokusů maniakálního doktora Nayaka, který mu implantoval čip kontrolující spánek. Právě vlivem nedostatku spánku pak chudák začal vyvádět. Zápletka byla dílem inspirována neslavným programem MK Ultra, během něhož CIA v 50. a 60. letech na svých vojácích testovala halucinogenní drogy, především LSD.

02) Akta X, Duane Barry

Reálná inspirace: Phineas Gage

Objevit cápka, co o sobě tvrdí, že byl unesen mimozemšťany, není v Aktech X nic neobvyklého. Duane Berry je ovšem skeptičtější díl – Scullyová totiž zjistí, že jeho přední mozkový lalok byl před lety poškozen kulkou, a to by mohlo vysvětlovat jeho prapodivné chování a víru v ufony. Chris Carter se ohledně Duana inspiroval případem Phinea Gage, dávného nebožáka, který přežil propíchnutí hlavy železničním hřebem. Vzdor rekonvalescenci se však (zřejmě pro poškození nekritických částí mozku) změnila celá Cageova osobnost včetně stylu mluvení.

01) Stranger Things

Reálná inspirace: MK Ultra a základna Montauk

První řada dokonalých Stranger Things je další dílko, které je inspirováno neslavným programem MK Ultra. Jasně, v reálu byl určený akorát jako dokonalý nástroj pro výsledky, nikoliv tvorbu telepatických děvčátek, ale koho takové detaily zajímají. Krom toho je seriál Stranger Things dílem inspirován i konspiracemi kolem radarové základny Montauk, kde mělo americké letectvo – podle bandy pošuků – mít skutečnou hvězdnou bránu. Montauk mimochodem inspiroval dílem jak filmově-seriálovou Hvězdnou bránu, tak i hororový román (a později film) Mlha. Vlastně by se tak dalo říct, že Stranger Things ukazují, jak vypadá život ve městech okolo SGC – a Half-Life pak onen špatný den, kdy SG-1 holt tu mimozemskou invazi už neubrání.

10. řada Akt X pokračuje v neděli ve 22.45 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný