25. srpna 2017 14:36

Tohle je 5 nejnapínavějších seriálů všech dob! Viděli jste je všechny?

24 Hodin: Nezastavitelný (4) - upoutávka

Když sjíždíte jeden díl za druhým...

V pondělí ve 20.15 začíná další díl 24 hodin: Nezastavitelný a s ním se vrací i dobře známé potěšení z napínavého vyprávění! Však to znáte – jeden díl se řeší nějaká otázka, jenom aby její zodpovězení na konci přineslo zcela nový ranec otázek a poslední minuty navíc skončily cliffhangerem. O podobný rytmus se snaží vícero seriálů, jenom pět z nich ale v této formě exceluje.

05) Dexter

Ruku na srdce – zejména první řady Dextera byly tak hutnou záležitostí, že si sami pamatujeme probdělé noci při non-stop sledování průběhu zápletky! Ach, ta ospalá očiska na druhý den! Dexter v sobě totiž umně kombinoval propojený, relativně krátký cyklus, v němž se na jednu stranu snoubila obava o našeho "hodného sériového vraha", a na druhou stranu Dex vždy jako detektiv rozkrýval identitu vraha jiného. Výsledkem byl takový ranec napětí, otevřených konců a zvyšujícího se adrenalinu, že na to dodnes se slzou v oku vzpomínáme.

04) Akta X

Průkopníkem tohoto stylu vyprávění samozřejmě nebyl nikdo menší než původní Akta X. Je to vlastně paradoxní – víme, že v Aktech X nikdy na invazi ufounů nedošlo, stejně jako víme, že Muldera a Scullyovou nikdy nic nezabilo. Naopak ve svém požehnaném věku mnohdy vypadají lépe než v mládí! Ale stejně zejména řady 1 až 5 dodnes tepají obrovskou energií a strachem o naše hrdiny. Mytologické epizody si navíc přímo libovaly v otevřených koncích, což jen cementovalo naše očekávání od jejich pokračování. Recept později sice zreplikovaly Ztraceni či Hranice nemožného, originál je ale jenom jeden!

03) Živí mrtví

Ve světě, kde může umřít jakákoliv postava (krom Ricka a jeho synátora), se Živí mrtví proslavili nápadně častým využíváním této kličky. Jistě, i jiné moderní seroše, třeba Hra o trůny, jsou věrné premise "valar morghulis". Jenže míra umírání hlavních postav je v Živých mrtvých ještě častější a nápadnější. Zatímco Hra o trůny jako by v poslední řadě směřovala vstříc happy endu, Živí mrtví stále končí na otevřené notě (Negan!) a dovedou doslova tnout do živého. I mrtvého.

02) Perníkový táta

Ne vždy musí nutně napětí vznikat z krátící se spotřební lhůty postav – mnohdy prostě stačí FAKT DOBŘE napsané drama. Není přitom zřejmě pochyb, že právě takové Perníkový táta nabízí. Daří se mu to několika "tradičními" postupy, především však zážitek stojí a padá na dobře vykreslených, realistických a "skoro skutečně žijících" postavách. Jenom díky obavě o ně výsledek funguje tak dobře, i když se příběh nezaobírá ani záchranou světa, ale jen nepříliš významným dějištěm malé války o narkotika.

01) 24 hodin

Pokud však jeden seriál skutečně změnil moderní pojetí napětí v televizi, pak je to 24 hodin. Je pozoruhodné, že jeho recept na příběh nikdo příliš nenásledoval. Neobjevily se davy serošů, které by se podobně odehrávaly v reálném čase. V čem však 24ka byla skutečně prorocká, je její tradice zakončovat díl v příběhově co nejbrutálnějším okamžiku. Právě cliffhanger ruku v ruce s přízemnější story (alespoň ve srovnání s Akty X nebo Živí mrtví) vytvořily mix, který diváky tak hutně okrádal o klid a spánek!

24 Hodin: Nezastavitelný k vám přifrčí opět v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný