14. srpna 2019 11:08

Tahle unikátní vodka je vyrobená z radioaktivních surovin z Černobylu. Proč byste ji měli vyzkoušet?

Přichází tekuté dobro z Černobylu.

Tým britských vědců chce pomoci lidem z vyloučené zóny kolem Černobylu. Představil speciální vodku zvanou Atomik, která je vyrobena výhradně z tamních surovin a bude ji prodávat zájemcům po celém světě, přičemž 75 procent výnosů půjde právě na podporu místních obyvatel, snažících se znovu obydlet radioaktivitou zasaženou krajinu.

Voda na výrobu vodky pochází z pramenů jen deset kilometrů jižně od elektrárny, ale není vůbec zasažena radiací. Zato obilí, z kterého se vodka pálí, je kontaminované radioaktivním izotopem stroncia-90. Přestože ho ještě před destilací nelze konzumovat, při výrobě se veškeré kontaminanty odstraní, takže hotová vodka není nijak zdraví škodlivá.

Novou vodku si pochvaluje i zástupce Ukrajinské státní agentury pro správu vyloučené zóny Oleg Nasvit: "Má chuť obilovin a je cítit našimi tradičními ukrajinskými destilačními metodami." Nejpodstatnější však podle něho je, že se podíllí na uzdravování katastrofou zasažených komunit.

Vyloučená zóna v okolí Černobylu se 33 let po jaderné havárii rozkládá na území přibližně 2600 kilometrů čtverečních a pod dohledem vlády se do vybraných částí postupně vracejí obyvatelé – odhadem jich je už 400 tisíc.

Láká vás vyzkoušet černobylskou vodku?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný