2. srpna 2017 15:43

Podívejte se, jak vypadá nejstarší známý fidget spinner na světě? Hráli si s ním už před čtyřmi tisíci lety!

Lidi to roztáčeli už v časech, kdy po našem území běhali jen barbaři s kopím v ruce.

Poslední měsíc koluje po internetu jedna velice zajímavá fotka, pořízená ve sbírkách Chicagské univerzity. Je na ní hliněný archelogický nález ze starověké Mezopotámie z doby mezi 2000 až 1800 let před Kristem. Má tři výčnělky,díru uprostřed a je označena popiskou "točící hračka se zvířecími hlavami".

Internetem se hned začala šířit jako důkaz toho, že fidget spinner vlastně není nic nového a že si s ním hráli už v kolébce civilizace mezi řekami Eufrat a Tigris. "Je to důkaz, že už dnes nenajdete žádné původní nápady," napsala žertovně na Twitter novinářka z magazínu Wired a tisíce lidí se začlo předhánět ve vtipných reakcích na starověký fidget spinner.

Všechno pak upřesnil Jean Evans, správce univerzitní sbírky, z které fotka pochází. Ten upozornil, že podle aktuálních archeologických poznatků by předmět označil spíše jako hlavici žezla. V době nálezu začátkem minulého století šlo o poměrně vzácný kousek, který se povahou podobal spíše různým starobylým hračkám. Mezitím však archeologové našli i další podobné artefakty, z kterých šlo lépe vyčíst jejích použití - a to jako hlavice žezel tehdejší vládnoucí třídy.

A co kdyby šlo o hlavici žezla, ale otočnou?A staří Mezopotámci si s ní ve volných chvílích točili...

Co myslíte?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný