11. srpna 2016 16:27

Jak dneska žijí kluci z brutální pařby informatiků?

Legendární čtveřice je momentálně za vodou - a to doslova.

Ta fotka patří do zlatého fondu internetu a zná ji snad každý. Čtyři šprti ve svetrech po tátovi, co ve školní jídelně srkají společně limonádu vstoupili do dějin s popiskou "brutální pařba informatiků" nebo "pařba fakulty aplikovaných věd".

Fotka ve skutečnosti zachycuje účastníky matematické soutěže v polské Zwardoni z roku 1997. Svetrová čtyřka - jakou dostali kluci přezdívku v jejich domovině - tak mezitím stihla dostudovat a dávno vede dospělý život. A přestože se poznali právě až na soutěži, jejich další osudy jsou hodně podobné.

Ze dvou jsou špičkoví akademici, co cestují pracovně po celém světě, jeden momentálně působí na univerzitě v kalifornském Berkeley. A další dva jsou zaměstnanci světoznámé firmy SpaceX, zabývající se lety do kosmu a patřící výstřednímu vizionáři Elonu Muskovi.

Největší kariéru udělal jediný kluk, který je na fotce bez brýlí, a který si tehdy ze soutěže odnesl diplom za druhé místo. Jmenuje se Tomasz Czajka a věnoval se od útlého dětství programování, což zúročil vítězstvím v soutěži společnosti TopCoder o 50 tisíc dolarů. Ta mu později vynesla stipendium na Purdueovu univerzitu v Indianě - škole s nejdělší tradicí výuky informatiky v USA.

V roce 2007 se Tomasz usadil v Kalifornii, pracoval pro Google, odkud si ho přetáhl právě SpaceX, kde prý momentálně bere roční mzdu 125 tisíc dolarů, což dělá v korunách zhruba 250 tisíc měsíčně. A tady je pro porovnání jeho fotka.

Tak co, ještě se smějete?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný