31. července 2018 15:08

Praha zabodovala v žebříčku nejvíc hipsterských měst. Kolikáté skončilo Brno?

Česká města si umí držet styl. Ale jak si vedou ve světové konkurenci?

Kdybyste to nevěděli, existuje specializovaný žebříček měst, který se jmenuje Hipster Index. Ten určuje, jak moc hipsterská daná města jsou podle vtipně zjednodušených, ale v něčem vlastně i pravdivých parametrů. Tedy pokud ještě nějaké hipstery řešíte, když se vlastně v posledních letech tak nějak integrovali do mainstreamu.

V indexu se počítá, kolik je v daném městě veganských restaurací či bister, kolik kaváren, tetovacích studií, obchůdků s vintage módou a kolik obchodů s vinyly – to vše v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Výpočtem pak vznikne tzv. hipster index daného města. Počítá se jen s městy nad 150 tisíc obyvatel, protože v těch menších pobývají většinou jen dočasně, haha!

Žebříčku zahrnujícím USA a velkou část Evropy vévodí britské souměstí Brighton and Hove, které je známé pro svou uměleckou a bohémskou atmosféru, stejně jako druhý americký Portland. Trochu překvapením je třetí Salt Lake City – centrum mormonské víry, kam se ale v posledních letech sjíždějí kreativci z celé západní poloviny Států.

Z evropských měst vede pátý Lisabon, následovaný devátými Helsinkami. Velice pěkné 98. místo získala Praha – hlavně za 28 obchodů s vinyly a 708 (pražských!) kaváren. Přestože počtem cool podníků se nemůže rovnat centru New Yorku, v přepočtu na počet obyvatel ho překonala, ten je totiž až na 145. místě.

Samozřejmě daleko za Prahou se krčí Brno (381. místo), což ale ve výsledku taky není špatné. Ostatně, když v Brně moc nevnímáte kolemjdoucí a objevujete spíše tamní vyhlášené kavárny nebo bistra, dokážete si představit, že tam hipsteři dokážou dočasně přežít.

Zdá se to neuvěřitelné, ale mezi hip města se propracovala i Ostrava (396) a Plzeň (401). K tomu ale snad muselo dojít nějakým nedopatřením. Co myslíte?

Tady je špička žebříčku:

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný