17. března 2022 17:15

Arnold Schwarzenegger dojemně promluvil ke všem Rusům. Bojí se, že dopadnou jako jeho otec

Americká legenda s rakouskými kořeny namluvila vzkaz pro Rusy, kteří neznají pravdu o válce na Ukrajině.

„Posílám tento vzkaz mnoha různými kanály svým ruským přátelům a také ruským vojákům, kteří slouží na Ukrajině. Mluvím k vám proto, že se ve světě dějí věci, které před vámi byly skryty, hrozné věci, o nichž byste měli vědět,“ zahajuje Arnold v čerstvém videu.

Ještě předtím se však rozhodne zavzpomínat na idol svého mládí, ruského siláka a vzpěrače Jurije Vlasova, kterého poprvé viděl ve čtrnácti na soutěži ve Vídni, mohl mu potřást rukou a pak si jeho plakát pověsil do svého pokoje, aby mu byl motivací.

Otec mu tehdy velice naštvaně řekl, ať plakát hned sundá. Neměl Rusy rád, protože byl raněn ve 2. světové válce u Leningradu, kde bojoval jako voják za nacistické Německo. Mladý Arnold si však v jedné z mnoha hádek s otcem plakát uhájil, když mu připomněl, jakých zvěrstev se tehdy německá armáda v Rusku dopouštěla.

Jeho vztah k Rusku se léty prohloubil, když tam jezdil na kulturistické soutěže, za ruskými fanoušky nebo natáčel na konci osmdesátých let film Rudé horko, což byl první americký film, který se mohl natáčet na Rudém náměstí. Právě tehdy se znovu setkal s Vlasovem – laskavým, inspirujícím a také štědrým mužem, který mu daroval šálek na kávu, z něhož dodnes pije.

„Nikdo není rád, když musí poslouchat kritiku své vlastní vlády, ale jako dlouholetý přítel ruského lidu doufám, že vyslyšíte, co vám musím říct,“ načne svůj apel. „Vaše vláda vám řekla, že cílem této války je denacifikovat Ukrajinu. Denacifikovat Ukrajinu? To je nesmysl. Ukrajina je zemí s židovským prezidentem, jehož otci zabili nacisté tři bratry. Ukrajina nezačala tuto válku, nezačali ji ani nacionalisté nebo nacisté. Lidé z Kremlu začali tuto válku.

Dále připomene, že se celý svět obrátil proti Rusku, a to kvůli jeho činům na Ukrajině, ke kterým patří útoky na civilní obyvatelstvo, včetně ostřelování porodnice. Tři miliony lidí musely utéct ze země, hlavně ženy a děti, mnoha se to kvůli bojům dosud nepovedlo a celá země čelí humanitární krizi.

Tady je přepis závěru jeho proslovu:

Kvůli své brutalitě je teď Rusko izolované od společenství národů. Nedozvěděli jste se také pravdu o tisících ruských vojáků, kteří už byli zabiti... Ruská vláda nelhala jen svým obyvatelům, ale i vojákům, jimž tvrdila, že je budou ukrajinští lidé vítat jako hrdiny nebo že jedou na pouhé na cvičení. Bylo jim také řečeno, že jedou bránit etnické Rusy na Ukrajině. Nic z toho není pravda.

Něco vám řeknu. Když můj otec dorazil do Leningradu, byl plný lží, které mu servírovala jeho vláda. Když Leningrad opouštěl, byl zlomený, fyzicky i duševně. Zbytek svého života prožil v bolesti, v bolesti ze šrapnelu, který mu neustále připomínal ty děsivé roky a také bolesti z viny, kterou cítil.

Všem ruským vojákům, kteří poslouchají... vy už jistě víte o mnohém, o čem jsem zde mluvil. Viděli jste to na vlastní oči. Nechci, abyste byli zlomení, jako byl zlomený můj otec. Tohle není válka na obranu Ruska, kterou bojovali vaši dědové a pradědové. Tohle je nezákonná válka. Vaše životy, vaše končetiny, vaše budoucnost jsou obětovány pro nesmyslnou válku, jíž opovrhuje celý svět.

Vás mocných v Kremlu bych se chtěl zeptat: Jak můžete obětovat tyto mladé muže pro své vlastní cíle? Všem vojákům, kteří poslouchají, bych chtěl připomenout, že jedenáct milionů Rusů má rodinné vazby na Ukrajině, takže každou kulkou, kterou vypálíte, můžete zastřelit bratra nebo sestru. Každá bomba nebo střela pak nepadá na nepřítele, ale na školu, nemocnici nebo něčí domov.

Jsem si vědom toho, že ruští lidé nevědí, že se dějí takové věci, proto vyzývám Rusy a ruské vojáky na Ukrajině, aby pochopili, že jim je předkládána propaganda a dezinformace. Žádám vás, abyste mi pomohli šířit pravdu. Dejte svým spoluobčanům vědět o lidské katastrofě, která se děje na Ukrajině. A prezidentovi Putinovi říkám: Začal jste tuhle válku. Vedete tuhle válku. Můžete zastavit tuhle válku.

Rád bych vše uzavřel zprávou všem Rusům, kteří protestují v ulicích proti invazi na Ukrajinu. Svět viděl vaši statečnost. Víme, že čelíte následkům svých odvážných činů. Byli jste zatýkáni, byli jste vězněni, byli jste biti. Vy jste mí noví hrdinové. Máte sílu Jurije Vlasova, máte v sobě skutečné srdce Ruska. Mí drazí ruští přátelé, Bůh vám žehnej.

ZDROJ: Twitter Arnolda Schwarzeneggera

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný