24. července 2017 11:54
Adam Vala

9 nejlepších vynálezů, které nikdo nechtěl! Někdy zkrátka ani dobrý nápad nestačí...

Vědcům někdy opravdu kape na maják

Máte v hlavě výbornou ideu na vynález století? Gratulujeme, stejný mělo i devatero autorů následujících vynálezů – jejich chytré hračky však měly jednu zásadní nevýhodu. Nikdo po nich netoužil.

9) Microsoft Bob

Cosi jako Siri se v roce 1995 snažil nabídnout Microsoft. Komiksově říznutý Bob měl ovládání počítačů umožnit i nováčkům, tehdejší umělá inteligence však byla ještě příliš hloupá a komunita o Boba nejevila nemenší zájem.

8) Elektrické pero

Dnešní podobu stylusů samozřejmě znají grafici a podobný cháska, první elektrické pero však vynalezl už Thomas Edison - bylo určené ke kopírování psaného textu během vytváření originálu. Nápad ve stylu jakési protokopírky se však vzhledem k paralelnímu vzniku psacích stojů a průklepného papíru jaksi neuchytil.

7) Bell Rocket Belt

Raketový batoh od výrobce vrtulníků? Zpátky v roce 1961 se to zdálo být jako geniální novinka. Vedle problémů s ovládáním a palivovou výdrží jenom na 21 sekund však raketový batoh prostě nebyl moc užitečný.

6) CueCat

Hej, víte, jak udělat z čtečky čárového kódu? Zkuste ji v milionovém nákladu udělat VE TVARU KOČKY! Tenhle předchůdce QR kódů měl jedinou nevýhodu v tom, že jej na raném internetu absolutně nikdo nechtěl používat.

5) Apple Newton

Udělátko ve vaší kapse asi dokládá, že kapesní počítače nebyly špatný nápad - přijít však s jedním v roce 1993, jak tehdy udělal Apple, problémy přímo tepalo.

4) Jednokolka

Měla to být revoluce v dopravě, která vytře zrak Johnu Fordovi a dalším tvůrcům nudných aut se třemi nebo čtyřmi menšími koly. Jednokolka měla však jednu zásadní nevýhodu - velmi špatně se s ní zatáčelo.

3) Dětská klec

Chcete si připadat jako Michael Jackson? Pokud byste bydleli v Londýně 30. let, měli byste tu možnost! Dětské klece dovolovaly vystrčit ratolest na "čerstvý vzduch" i majitelům velmi malých bytů!

2) Smell-o-Vision

Zahoďte 3D brýle, lákali v 60. letech tvůrci udělátka, které mělo filmovým divákům dopřát možnost očichat prostředí svých filmů. Bohužel, řada filmů není zasazená mezi pomněnky, filmaři sami navíc odmítli bijáky pro hračku upravit. Výsledek tak smrděl průserem.

1) Virtuální realita (v roce 1996)

I když mají mnozí občas pochyby i kolem nynější VR éry, zpátky o generaci zpátky platily helmy jako VFX1 za neskutečně obskurní udělátka, z nichž davy uživatelů masově zvracely nad otřesnou kvalitou displejů, to celé pokud se zrovna neškrtily na kabelech.

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný