29. prosince 2017 22:16

8 nejdivnějších zákonů, které se opravdu někde musí dodržovat!

V cizině dejte pozor na lososy i žvýkačky. A samozřejmě taky na alkohol!

Každý pes, jiná ves – nejen u nás však zákonodárci občas vyplodí skutečná veledíla. Znáte těchto osm bizarních zákonů, které skutečně platí v zahraničí?

8) Opít někoho příliš (Austrálie)

Zdá se to být poněkud přísné, ale kdo opije někoho v australských krčmách, tomu hrozí tučná pokuta. Alespoň pokud bude nešťastlivec opitý… mno... příliš.

7) Podezřelé držení lososa (Spojené království)

Ryba smrdí od hlavy, neslavný britský Lososí zákon z roku 1986 tak obskurně ustanovil, že je ilegální „podezřelé držení lososa“. Většina zákona je ve skutečnosti pouhou regulací obchodu s rybami. Podezřelé držení se pak vztahuje k lovu ryb bez povolenky.

6) Překročení vozovky slepicí (Gruzie)

V rámci boje s dopravními nehodami a úmrtností kura domácího ustanovili v Gruzii zákon, který vyžaduje, aby majitelé měli nad svou drůbeží dokonalý přehled – slepice tak sama nesmí ani přejít silnici!

5) Podezřelá cyklojízda (Mexiko)

Kdo v Mexiku zvedne nohy z cyklistických šlapek, toho může stihnout mocná ruka zdejšího zákona. Alespoň podle archaického paragrafu z roku 1892. Nařízení paradoxně nezmiňuje možnost jízdy bez držení.

4) Pojmenování prasete Napoleon (Francie)

Ačkoliv dnešní podoba zákona již nejmenuje Napoleona přímo, ve Francii je stále ilegální urazit hlavu státu tím, že po ní pojmenujete prasátko. I když kvůli tomu již nehrozí vězení (avšak teprve od roku 2013), stále je možné za přečin dostat pokutu tučnou jako prase!

3) Žvýkání (Singapur)

Singapur je proslavený kulturou tak konzervativní, že by jí leccos záviděl i regál d paštikami – a mezi zapovězené prohřešky se počítá i žvýkání. Krom nikotinové žvýkačky nařízení zejména sleduje, aby byly veřejné prostory udrženy čisté.

2) Používání pistolek na vodu během Silvestru (Kambodža)

V zemi, která si prošla genocidou, asi podobný zákaz není překvapivý – přesto prapodivně specifický zákaz vodních pistolek s tím, že by mohly podnítit občanské nepokoje, zní neskutečně obskurně!

1) Hvízdání (Ontario)

Nejedná se přímo o univerzální kanadský zákon, v měste Petrolia v provincii Ontario je však přesto místním nařízením zakázáno překročení zvukového limitu. Zákaz tak platí jak na hvízdání, tak i křičení nebo dokonce zpěv.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný