1. prosince 2017 01:43

6 nejšílenějších zbraní moderní historie, které skutečně existovaly!

Nejbláznivější nápady historie válek.

Všichni známe maniakálně smrtící vojenské zbraně. Tanky, bombardéry, napalm, kulomet – vykonavatelé brutální efektivity. Pak jsou zde však zbraně opačného ražení. Vybrali jsme šest nejdivnější nápadů ze skutečné historie, které však v jistých situacích taky mohly najít využití. Většinou však spíše ne...

6) Letadlové vzducholodě

Co je lepší než letadlo? Přece letadlo, které nese letadlo! Nápad jako z dílny rappera Xzibita v historii sázel na vzducholodě, které na spodku disponovaly konstrukcí, do níž letadlo (ve správné rychlosti a kurzu) naletělo. Předchůdce helicarrieru měl jen dvě chybičky – v případě selhání měla "přistávající" letadla tendenci padat, protože vzducholodě nejsou příliš rychlé. A i pokud stroj "přistál", vzducholodě pak často začly padat pod jejich tíhou.

5) Ledovcová letadlová loď

To však nebyl jediný projekt, který se snažil o netradiční aplikaci letadlových lodí. Máme tu totiž i projekt Habakkuk z dílny Královského námořnictva během druhé světové války, které chtělo v zásadě postavit umělý ledovec a narvat na něj přistávací dráhu. Ledovcová letadlová loď by byla postavena z pykretu (směs zmrzlé vody a dřevěných pilin), a pokud by se pohybovala v chladnějších vodách, zřejmě by svou roli plnila velmi dobře. Nakonec však námořníci dali přednost tradičnějším lodím.

4) Létající tank A-40

Podobně jako sní civilisté o létajících autech, sní zřejmě i vojáci o létajících tancích. Alespoň podle kluzáku A-40, který v minulosti testoval Sovětský svaz. A-40 byl v zásadě lehkým tankem přivěšeným na velký kluzák. Ideou bylo strojem podpořit partyzánské nebo paragánské operace. A-40 měl však jednu chybičku – žádné tehdejší letadlo jej nedovedlo táhnout a prototyp nedával záruky, že jeho přistání proběhne bez rozpadnutí celého tanku. Nakonec se Sověti rozhodli, že postavit velký transportní stroj a shazovat lehké tanky na padácích je mnohem rozumnější přístup.

3) Davy Crockett

Atomové zbraně jsou extrémně silné – tak silné, že by jimi kolem sebe střílel jenom blázen! Anebo možná také americký voják během 50. let – alespoň pokud by ovládal „atomovou pušku“ (spíše menší dělo) Davy Crockett navržené jako pěchotní zbraň pro zpomalení postupujících sovětských armád v případě třetí světové. Kdo hrál Fallout 3 a pamatuje si na Fatboye, ten se právě usmívá.

2) Protitankový pes

Řekněme, že jste Sovětský svaz a vaše velká země je sužována epidemií nacistických tanků. Vašich tanků je zatím málo, protože je fabriky teprve odlévají – čeho však máte hodně, jsou psi! „Geniální“ nápad sovětských plánovačů v trénování sebevražedných psů, kteří s trhavinou vběhnou pod nacistické tanky a detonují, byl dokonce v omezené míře realizován. Později však jeho strůjcům došlo, že z pohledu psa vypadají nacistické a sovětské tanky nejspíše velmi podobně, což úspěšným útokům příliš nesvědčilo.

1) Krummlauf

Krummlauf neboli zahnutá hlaveň byla připevnitelná pro nacistický kvér Stug 44 a určena k tomu, aby vojáci mohli střílet za roh bez vlastního ohrožení. Teoreticky jde samozřejmě o příjemný nápad, to by se však projektily v krummlaufu nesměly nebezpečně často rozbíjet o stěny. Kvér byl odpovědný i za celou řadu palby do vlastních řad, protože jeho střelci jaksi neviděli, kam střílejí.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný